| anonim_4396 a întrebat:

Prin ce sunteti voi crestinii "persecutati" de atei intr-o tara ca Rromania?

36 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Prin faptul ca unii atei ne considera irationali si inculti.

| Inferno a răspuns:

Majoritatea cred ca exista o conspiratie a ateilor, a budistilor, panteistilor, deistilor si a comunitati stiintifice impotriva crestinismului. Ei cred ca toate teoriile stiintifice sunt create doar pentru a inlatura credinta oamenilor, ei cred ca Alexander Fleming a descoperit penicilina pentru a inlatura credinta oamenilor in fortele divine, asa cum cred ca Darwin, cu a sa teorie, incerca doar sa se impotriveasca divinitatii.

Răspuns utilizator avertizat
| Leocerba a răspuns:

Intr-o tara ca a noastra, in care, ca sa parafrazez un scriitor preferat, romanasii si-au facut lumea intr-o singura zi-lunea, apoi marti-miercu-joi-vineri-sambata s-au odihnit si duminica s-au dus si ei la biserica unde au atipit, in vis le-a aparut un inger care le-a spus: „Buna dimineata, baieti!" intr-o tara cu atatia oameni odihniti care, cand dorm, viseaza asa misto, si care stiu sa aiba si umor si sa fie si iscusiti cand trebuie( ca doar si-au facut lumea-ntr-o zi!) eu cred sincer ca nu sunt persecutati crestinii.

| 220V a răspuns:

La ei chiar daca toata lumea sare de pe o stanca inalta, ei zic ca e libera alegere si asa isi demonstreaza iubirea pentru cineva inexistent. Ei sunt indemnati sa faca asta de catre ciobani(preoti) si nimic nu ii poate opri sa nu mai creada in scamatorii ieftine, decat moarteahappy

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Atei nu persecută pe nimeni, de ce toată lumea îi vede așa de " ciudați "? Sunt doar niște oameni ce cred în știinta, nu întrun duh sau spirit.

| RAY a răspuns:

Intrebarea e foarte buna, personal ma simt persecutat ca ateu in Romania nu vad de ce crestini se comporta asa cu noi? atat de crud ma fac imoral, satanist, rau, pacatos ma amenita cu iadul, si cica ei isi iubesc aproapele vrajeala

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Cine te ameninta cu iadul? plus ca Biblia spune clar ca nimeni nu este fara de pacat. si crestinii si ateii si budistii etc toti au pacate, nimeni nu este cu adevarat drept pe pamant

| milan9 a răspuns:

În primul rând prin TENDINŢA GREŞITĂ de A GENERALIZA totul. Apoi prin lipsă de obiectivitate...

| M25M a răspuns:

Oricine vine cu argumente care sunt in contradictie cu parerile lor, ma scuzi, cu "adevarurile lor" sunt ori satanisti, ori pierduti pe un drum gresit, ori persecutori.

| WhatheWow a răspuns:

E doar o singura explicatie logica Gaia, paranoia; de asta sufera cei mai multi!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Crestinii sunt persecutati de propria lor religie.
Crestinii sunt majoritatea Rromaniei, in timp ce atei nu prea gasesti, si daca gasesti vei observa ca multi se ascund de crestini deoarece sunt mult prea putini pentru a infrunta masele de prosti, de mediocrii, semidoctismul si trufia fanaticilor religiosi.
Traim in Rromania si asta ma intereseaza cel mai putin...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Daca iL iubesti pe Isus asteapta te sa fi persecutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin negarea si atacurile permanente ale lor pe siteuri, televiziuni, presa de orientare ateista, etc.prin acuzatii nefondate si afisarea sau strigarea in gura mare ca ei sant victime si nu atacatori.deci prin minciunile lor.prin fariseismul si rautatea de care cau dovada fata de crestini.problema e alta.nu santeti voi de vina, ci acela care pune botul.

| mihaitaLGP a răspuns:

Ce zic eu ce intelegi tu!

Comentariul nu era pentru tine!

| Vlelupu a răspuns:

Desi in intrebare se pune in discutie ideea de "persecutie" a crestinilor, in general, intr-o tara ca Romania, eu voi paticulariza putin si ma voi referi, doar la religia majoritara din aceasta tara - cea crestin-ortodoxa.

Probabil ortodocsii nostri se simt "persecutati" de atei, caci acestia se declara impotriva alocarii din bugetul tarii a unor sume fabuloase pentru constructia faraonicei catedrale a "neamului":
http://www.youtube.com/watch?v=UfKKb7zH6C0
http://www.youtube.com/watch?v=xG-GDzECG0g
N.B. La bugetul de stat contribuie - prin taxe si impozite - nu doar crestinii (a se retine ca in Romania sunt si crestini romano si greoco-catolici; protestanti si neoprotestanti), ci si ateii. Acelasi buget era declarat de austeritate atunci cand s-a pus problema inchiderii spitalelor: o chestiune ce "trebuie aniversata" (Ladislau Ritli- ministru al sanatatii):
http://www.youtube.com/watch?v=tmwZAneswfM

La fel, probabil se simt "persecutati", caci ateii - neavand zeu la care sa se inchine cat e ziua de mare (daca s-ar putea) - se ocupa sa le arate ca prea fericitii lor "stapani" au salarii platite din acelasi buget (desi ei - bisericosii - spun ca doar o mica parte din veniturile salariale ale clericilor e acoperita de catre stat, restul fiind finantat de catre biserica... povesti). Popii sunt liber intreprinzatori, ca si notarii, cantautorii, acestia se autofinanteaza si nu primesc niciun venit de la stat.

Culmea e ca 8200 lei (RON) salariul lunar al patriarhului BOR nu prea se potriveste cu votul de saracie dat la intrarea in calugarie, caci episcopii sunt calugari, printre altele.
http://www.ziare.com/......or-1192666

De ce astfel de salarii? Pentru asta:
http://www.evz.ro/......10984.html

http://www.antena3.ro/......69902.html

http://www.rtv.net/......17916.html

http://www.ziare.com/......ta-1170793

Au motive sa se simta "persecutati", caci ateii le amintesc ca in Romania nu mai existau bani pentru "mamicute si bebelusi" (T. Basescu), dar se plateste salariul preabarbosului, ca "nu e bine sa te pui cu cele sfinte".

Tot din ciclu, "nu ne punem rau cu sfintitii" sau "pana la dumnezeu te mananca sfintii...parinti", "uneltele satanei", neavand alta treaba, s-au pus sa-l "persecute" pe preaspaguitul dobrogean, demascandu-l cum facea el si dregea, Dobrogea de-si umplea... de popi fara scoala, dar "bogati" - nu la suflet, ci la punga. "Sfanta punga":

http://www.youtube.com/watch?v=EB-HLMVJGus

Si lista "persecutiilor" poate continua, in vecii vecilor...

| tinerelul a răspuns:

De cand se scrie Romania cu doi de "R"? Sau te ai gandit la cuvantul rrom adica tigan si ai vrut sa o scrii asa? E discriminare pentru romani. Sa ti fie rusine ca faci diferente rasiale. Nu meriti sa fii roman pentru ca nu cunosti si nu stii cum se scrie tara in care probabil ai venit intamplator.

| anonim_4396 explică (pentru tinerelul):

1 - "Tipul" de la avatar e un "nene" din Australia.
2 - Cand vine vorba de tigani da, fac diferente rasiale din diverse motive foarte corecte. In rest, nu am treaba cu nici o alta categorie de oameni indiferent de culoare sau locul de provenienta.
3 - Numele de Rromania este cel mai potrivit pentru o tara ca asta.
4 - Data viitoare, lasa un comentariu folositor.
5 - Nu vrei sa auzi parerea mea despre marea majoritate a romanilor.

| tinerelul a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer imi pari inteligent dar orientat gresit. A fi inteligent e un lucru bun dar a fi si inteligent si rau in acelasi timp mi se pare cam mult. -apropo la punctul 5 sunt interesat sa citesc parerea ta. Mersi.

| tinerelul a răspuns (pentru anonim_4396):

PS: la punctul 1. Chiar crezi ca nu stiam cum arata fiziologic un aborigen din Australia? Sau oare nu am dat si eu pe discovery channel?

| DyNo a răspuns (pentru tinerelul):

O fi gresit si el. Poate a tastat din greseala inca un "r", nu trebuie sa-i tai capul acum pentru greseala facuta.

| tinerelul a răspuns (pentru DyNo):

I am taiat capul?

| DyNo a răspuns (pentru tinerelul):

Este doar un fel de a spune.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru DyNo):

Dar el a explicat de re a scris Rromania. ''3 - Numele de Rromania este cel mai potrivit pentru o tara ca asta.''

| DyNo a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Exact, dar "tinerelul", nu stia acest lucru, si nici eu, pana "Gaia", nu a explicat. Putea sa se gandeasca la o greseala.

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru DyNo):

Da, dar tu ai spus ca poate Gaia s-a incurcat, dupa ce el a explicat ca a scris intentionat asa.

| DyNo a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Eu am crezut ca a fost o greseala faptul ca, "Gaia", a scris "Rromania", in loc de "Romania", asa ca i-am spus lui utilizatorului "tinerelul", sa nu fie asa de dur deoarece este o greseala, fara sa vad raspunsul lui "Gaia", cand explica de ce a folosit doi "r".

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru DyNo):

Da, asta ziceam si eu. Tu ai comentat fara sa stii de fapt ca era treaba clarificata deja.

| anonim_4396 explică (pentru MasterOfDisaster):

Cearta fara bataie n-are rost laughing

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, dar nu se poate sa dai pumni prin ecran laughing, si oricum, in situatia asta nu e cazul.

| tinerelul a răspuns (pentru DyNo):

Ca sa fiu un pic "DUR" cu tine cazul dativ implica pronumele lui sau doar substantivul utilizatorului. Oricum nu amandoua odata. Ex: gresit : i am zis lui utilizatorului. Ex corect : i am spus lui sau i am spus utilizatorului. (care l contine pe LUI )

| DyNo a răspuns (pentru tinerelul):

Ai dreptate, am gresit. Am vrut initial sa spun: i-am spus lui "tinerelul", si nu se acorda chiar daca este un "nickname", asa ca am sterg "tinerelul", si am scris utilizatorului "tinerelul", uitand sa sterg si cuvantul "lui".

| tinerelul a răspuns:

PS: dupa poza de la avatar pari a om venit din india : rrom

| mihaitaLGP a răspuns (pentru tinerelul):

Tu esti putin spus retardat bai baiatule.

Gaia, singurul scop de a pune o intrebare pe acesta pagina infecta este sa-ti demonstrezi tie cat de limitate sunt unele persoane.
Iti raspund intr-un mod indirect la intrebari.
Pagina acesta a ajuns o mizerie din cauza marii majoritati a utilizatorilor redusi.

| tinerelul a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Am ras cu lacrimi. PS: Gaia a fost teribil de comic. Dar tu ai fost comediantul