| DanionM a întrebat:

,,Profeţiile sunt cea mai mare dovadă despre Iisus Hristos." (-Blaise Pascal-)

S-a făcut de către cineva un calcul referitor la sansele pe care le-ar fi avut un om pentru a fi fost în mod întâmplator destinatarul profeţiilor făcute cu sute de ani mai înainte (ale Vechiului Testament), ca totul să fi fost doar o coincidenta a istoriei, iar aceste şanse erau extrem de mici, infime, de 1 la cîteva miliarde...

De ce atunci nu toţi evreii L-au acceptat pe Hristos?

24 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Care profetii, toate sunt inventii scrise dupa moartea lui, la vremea aceea nu existau, altfel evreii il acceptau ca doar acolo s-au desfasurat evenimentele. Evreii stiu de ce, prea e cusuta cu ata alba povestea asta cu fiul lui Dumnezeu.

| Exilee a răspuns (pentru Hombre):

AI niste dovezi pentru ca sa-ti sustii argumentul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Hai ca-i tare asta, evreii asteptau un Mesiah, adevarat, dar nu pe Isus il asteptau

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

Pai tu ai sa sustii contrariu? Ai dovezi ca Maria a ramas gravida aiurea, ca Isus a vindecat de lepra, la inviat pe Lazar, L-a vindecat pe orb, ca a haranit 5 000 de insi cu copiii lor cu 3 pesti si 5paini si a mai ramas 12 cosuri de frimituri bla bla bla si toate astea asa pocnind din degete? Nu-ti cer nici un argument ca nu ai, dar crezi ca asa ceva e posibil in viata reala in afara de cartile cu povesti inclusiv biblia? Solicitati mereu argumenete, pai voi trebuie sa argumentati toate nazbatiile astea ca doar voi credeti in ele. Nu mai crereti argumenete caci la voi totul se rezuma l-a a crede si atat. Cat de tampit sa fiu sa nu-mi dau seama ca povestea cu Isus e un fake, adica evrei nu sunt mesianici ca e de-al lor mai ales ca acolo s-au petrecut (din relatarile bibliei ca alte documente nu sunt) fenomenul Isus si voi bagati mana in foc ca e adevarat la 1000 Km distanta.

| Exilee a răspuns (pentru Hombre):

Desigur ca este corect d.p.d.v. logic. Sunt minuni savarsite de Dumnezeu Creatorul. Totusi, e ciudat cum de poti avea argumente de clasa a 5-a.

| Hombre a răspuns (pentru Exilee):

Nu te-am considerat prea elevat sa-ti dau altele. Si nici intrebarea ta nu a sarit de clasa a 5-a.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei asptetau un rege, dar Isus a fost, si este mai presus decat orice rege

| Alphawolf a răspuns (pentru Exilee):

Nu argumentele lui hombre sunt de clasa a 5-a, ci credinta voastra este sustinuta de un rationament de copil de clasa a 5-a(dorinta). Noul Testament a fost scris cu mult dupa Isus, la cateva decenii, iar el putea fi scris in asa fel incat sa se potriveasca V.T.-ului, sa scoata in evidenta acele afirmatii(profetiile), supranaturalul. Credinciosii doar cred, ei nu iau in considerarea asta... ca totul ar putea fi doar o inventie de-a anticilor.
Daca vrei sa crezi e treaba ta, insa trebuie sa recunosti ca profetiile V.T.-ului nu sunt de necontestat, ele sunt fara suport.

| Hombre a răspuns (pentru u2irish):

Atunci spune si mie cand a fost scris Vechiul Testament.
Daca profetiille sunt cu 1 000 de ani inainte si il asteptau de mult la ce dracu' i-au mai flagelat trupul si apoi l-a supus supliciului, asa se face primirea? Sigur de aici incepe alta zmotoceala, ca a venit sa ne i-a pacatele si ca el stia dinainte de toti vecii ce se v-a intampla, ca amurit fizic dar n-a murit si e in dreapta tatalui si impreuna sunt trei in unu' si bla, bla, bla, o poveste incalcita fara nicio noima si ca sa fie viabila trebuie doar sa crezi fara nici o indoiala.
De la marele sacrificiu pe care Dumnezeu l-a facut cu fiul lui Isus sa ne i-a pacatele, omenii s-au macelarit intre ei in conflicte de toate genurile caci numarul de victime este incomensurabil mai mare decat pana la mantuirea noastra de catre Isus. Atunci sacrificiul lui Isus are adevar divin cu efect s-au credem doar pentru ca ne place povestile?

| doctorandus a răspuns:

Vechiul Testament nu contine proorocii despre Isus (cu exceptia "ranit la maini in casa prietenilor sai", din care reiese ca a fost prooroc mincinos).

| danay72 a răspuns:

Nu au vrut sa-l accepte.Insa profetiile despre Isus s-au implinit in cele mai mici detalii.
PROFEŢII MESIANICE REMARCABILE
PROFEŢIA EVENIMENTUL ÎMPLINIREA
ÎNCEPUTUL VIEŢII SALE
Isaia 7:14 Născut de o fecioară Matei 1:18–23
Ieremia 31:15 Copilaşii ucişi după naşterea sa Matei 2:16–18
MINISTERUL SĂU
Isaia 61:1, 2 A primit misiunea de la Dumnezeu Luca 4:18–21
Isaia 9:1, 2 Ministerul său le-a permis oamenilor Matei 4:13–16
să vadă o mare lumină
Psalmul 69:9 Zelos pentru casa lui Iehova Ioan 2:13–17
Isaia 53:1 Nu au crezut în el Ioan 12:37, 38
Zaharia 9:9; Intrarea în Ierusalim pe mânzul Matei 21:1–9
Psalmul 118:26 unei măgăriţe; aclamat ca
rege şi drept cel care vine
în numele lui Iehova
TRĂDAREA ŞI MOARTEA SA
Psalmul 41:9; 109:8 Un apostol devine infidel; îl trădează Faptele 1:15–20
pe Isus şi mai târziu
este înlocuit
Zaharia 11:12 Trădat pentru 30 de monede Matei 26:14, 15
de argint
Psalmul 27:12 Împotriva lui sunt folosiţi martori Matei 26:59–61
mincinoşi
Psalmul 22:18 Hainele îi sunt trase la sorţi Ioan 19:23, 24
Isaia 53:12 Este pus în numărul celor păcătoşi Matei 27:38
Psalmul 22:7, 8 Batjocorit în timp ce moare Marcu 15:29–32
Psalmul 69:21 I se dă oţet Marcu 15:23, 36
Isaia 53:5; Este străpuns Ioan 19:34, 37
Zaharia 12:10
Isaia 53:9 Este îngropat cu cei bogaţi Matei 27:57–60
Psalmul 16:8–11 Este înviat înainte de a se Faptele 2:25–32;
descompune

| RAY a răspuns:

Ca biblia era scrisa in greaca si evrei nu au inteleso sa o citeasca de asta

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Asteptau si mai asteapta pe cineva care sa-i scoata stapanii lumii, atunci vroiau sa aiba romanii ca supusi, Hristos a venit sa-i scoata din robia pacatului nu din robia romana

| sublime89 a răspuns:

La multi ani dupa ce a murit Isus s-au inventat toate povestile astea despre el in asa fel incat sa para ca toate profetiile vechiului testament au fost indeplinite de el. Asta ca sa aiba asa zise dovezi cum ca el a fost adevaratul mesia.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Simplu spus deoarece Isus nu s-a dovedit genul de Mesia pe care şi-l doreau ei.

Iată ce afirmă o enciclopedie: „Evreii din perioada romană credeau că Dumnezeu avea să-l ridice [pe Mesia] pentru a sfărâma jugul păgânilor şi pentru a domni ca rege peste regatul restabilit al lui Israel" (Encyclopaedia Judaica, Ierusalim, 1971, vol. XI, col. 1.407). Ei doreau să fie eliberaţi de sub jugul Romei. Istoria iudaică atestă faptul că, bazându-se pe profeţia mesianică din Daniel 9:24–27, unii evrei îl aşteptau pe Mesia în secolul I e.n. (Luca 3:15). Dar acea profeţie pune în legătură venirea lui şi cu faptul că avea „să se pună capăt păcatului", iar în Isaia, capitolul 53, se arată că Mesia avea să moară ca să facă posibil lucrul acesta. Însă evreii în general nu considerau că era necesar să moară cineva pentru păcatele lor. Ei se credeau drepţi înaintea lui Dumnezeu întrucât se trăgeau din Avraam. Într-o lucrare se afirmă: „[Meritul] lui Avraam este atât de mare, încât el poate ispăşi toate deşertăciunile comise şi toate minciunile spuse de Israel în această lume"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că Isus nu a venit cum se așteptau ei. Și-ar fi dorit un conducător puternic care să-i scape de romani, nu unul care să se lase scuipat, pălmuit și omorât. Dar tocmai aici era secretul: El era Jertfa pentru păcat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii l-au acceptat.dar cei cu functii carora le erau periclitate scaunele si pozitiile nu.mai rau.fiindca prin insasi fiinta lui si viata si cele spunea ii punea fata in fata cu propriile lor greseli si pacate, l-au rastignit spunand ca mai bine moare un om decat sa dispara o natie. logica era buna dar nepotrivita fiindca mantuitorul era imparat, dar imparatia lui nu era din lumea aceasta iar ei nu intelesesera, ca popor ales ei asteptau un imparat si o imparatie pe lumea aceasta in care bineinteles ca ei ca niste conducatori religiosi ce erau ar fi avut mari privilegii.dar au gresit si au luat-o in gusa natural.blestemul cu imprastierea lor in toate colturile pamantului s-a adeverit dar intodeauna a existat o samanta prin care poporul a avut continuitate dupa promisiunea lui Dumnezeu.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

" l-au rastignit spunand ca mai bine moare un om decat sa dispara o natie. logica era buna dar nepotrivita fiindca mantuitorul era imparat, dar imparatia lui nu era din lumea aceasta iar ei nu intelesesera"
Ba l-au inteles bine, ca "imparatia lui nu era din lumea aceasta" si tocmai de aceea l-au trimis l-a imparatia lui. Dupa, urmau sa duca si ei, pe rand.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi mai hombre ca esti gica contra.tu niciodata nu ai fost di acord cu mine.ti inteleg.da cu Iisus Hristos ci ai mai? ca noi trebuie sa catam imparatia nu diparti di noi insine.da daca tu nu vrei sa intalegi omeneste.deacu asa o sa-ti zic.nea gica, contra.

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Pe tine te inteleg toti, nu ai dusmani.

Răspuns utilizator avertizat