| Inferno a întrebat:

Putem spune despre crestinii de pe TPU(majoritatea) ca atunci cand primesc dovezi incontestabile, ce confirma un lucru respins de ei, le ignora pur si simplu? Si avand in vedere ca un om care ignora dovezile este un om ignorant putem sa ii caracterizam astfel?

Răspuns Câştigător
| unknownn a răspuns:

Parintii mei nu sunt in stare de asa ceva, si chiar daca ar fi(just in case) logic ca nu o sa-i denunt eu, o sa-i determin sa se autodenunte.

63 răspunsuri:
| mat31new a răspuns:

Spune-mi o dovada.

| Inferno explică (pentru mat31new):

O dovada pentru ce? Pentru teoria big bang-ului pentru teoria evolutionista, pentru ce?

| unknownn a răspuns:

E si normal asta. Ce tu daca ai crede ca maicata nu-i curva, si noi iti aducem dovezi incontestabile ca-i curva, o sa le bagi in seama?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai infernule? ma poti considera cum vrei tu.asa cum faceau si cei, care nu cred in ceea ce cred eu.ma doaren-****in ce crede sau nu crede oarecine.fistecare cu alegerea lui. punct.

| Inferno explică (pentru unknownn):

Sentimentele sunt pentru cei slabi, deci da o sa analizez acele dovezi si am sa ajung la o concluzie rationala ce nu va fi modificata de sentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Arata-mi mie o dovada pentru teoria big-bangului

si cat despre teoria evolutionista...asa de curiozitate, celelalte maimute de ce nu au evoluat!?laughing
sincer chiar imi pare rau daca tu te crezi o maimuta...probabil mai mult nu poti sa gandesti!

| Inferno explică (pentru unknownn):

Daca parintii tai ar comite o crima tu ai ezita vreo secunda inainte de a ii denunta la politie?

| radu1961 a răspuns:

Problema e infinit mai complexa, si de ambele parti se ignora ceea ce nu convine, fiecare aparandu-si "adevarul" sau. Dar acesta nu poate fi decat unic, general si necontradictoriu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca nici tu nu stii ce ai scris mai sus!

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Cum sa evolueze celelalte maimute? Evolutia are loc in timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si apropo...cum este universul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Deci vrei sa spui ca, celelalte maimute sunt in proces de evolutie?

| freebiker a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca probabil a fost doar o anumita specie de maimute care si-a dezvoltat anumte gene.
Si spune-mi si mie, daca adam si eva au fost primii oameni, esti constient ca au trebuit sa recurga la incest pentru a popula pamantul?

| slapnenorocit a răspuns:

Am observat, nu numai la crestii de pe TPU, dar am cateva "exemplare" de genu' si in clasa. Nu stiu daca sunt neaparat ignoranti cat limitati in gandire si tind sa cred ca se potriveste foarte bine vorba aia : "If you don't understand science try religion."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru freebiker):

Nu stiu asa ca nu raspund...
dar spune-mi ce parere ai... universul e finit sau infinit!?

| freebiker a răspuns (pentru anonim_4396):

Habar n-am...

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Of of of. Banuiesti gresit. Probabil a fost pre pompos mesajul si de aia.
In prezent stelele, galaxiile, planetele se departeaza una de cealalta. Ai auzit de expansiunea universului? Exact asta este. Universul se extindte. Imagineazati ca pui o picatura de cerneala intr-un vas cu apa. Ai vazut cum se disipa pe suprafata apei? Asta se intampla si aici, universul se "disipa". Avand in vedere ca universul se tot mareste, este logic sa ne gandim ca la inceput a fost intr-un singur loc. Cea ce corespunde teoriei big-bangului.
Cat despre radiatia de found. Ai vazut daca arunci o petarda, cand explodeaza face un zgomot. Asta se intampla si aici. Dupa Big Bang (dupa acea explozie uluitoare) a ramas un zgomot, radiatia de found, care se aude si in zilele noastre.

| Inferno explică (pentru radu1961):

ASA E. In viata trebuie sa avem o mentalitate flexibila si sa acceptam dovezile chiar. Ai dreptate, ambele parti ignora dovezile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Prin afirmatia ta ca universul se extinde spui ca universul este finit... ceea ce este gresit! universul este infinit!
De unde ar putea stii cineva ca universul se exinde daca nu a ajuns la marginiile sale...si eu nu stiu sa fi auzit de nime care a ajuns la marginiile universului!(imi place ca, cu tine ma pot intelege si nu treci imediat la jigniri ca unele specimene gen somios)

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Deci vrei sa spui ca, celelalte maimute sunt in proces de evolutie?" Evolutia este un proces continu, ea nu se opreste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Interesanta afirmatia... dar nu inteleg de ce nu exista ceva "mai performant" decat omul?

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

"Si apropo...cum este universul?" Ce vrei sa spui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ok...revin la afirmatia ta ca universul se extinde!\
Unde anume se extinde sau ce este dincolo de univers!?
"Imagineazati ca pui o picatura de cerneala intr-un vas cu apa. Ai vazut cum se disipa pe suprafata apei?" pai da...se disipa dar apa in care nu a ajuns cerneala inca este! deci mai exista ceva dincolo de univers..asta se intelege prin afirmatia ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Finit sau infinit...la asta ma refeream!tongue

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Aici parerile sunt impartite, eu spun ca este infinit.

| Filip23 a răspuns:

Tu dai oricui doua alegeri: sa iti confirme teoriile sau "ignorant". Doua observatii: 1. e o lipsa de bun simt sa nu dai dreptul la propriul crez altuia fara sa il etichetezi "ignorant" 2. E o dovada de orgoliu sa crezi ca tu stii totul; se prea poate ca ceea ce cunosti tu sa fie sub 1% din realitate si lumea sa fie cu totul altfel decat gandesti tu. Si apoi daca te crezi asa destept, iar aici sunt numai prosti de ce nu te duci pe "Stiinta si filozofie"? Iti place sa iti admiri singur ideile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Corect...este infinit!
Vezi...acelasi lucru este si in cazul existentei lui Dumnezeu!
Multi se intreaba cum a aparut, este exact acelasi lucru doar ca in cazul universului este o problema ce tine de spatiu iar in cazul lui Dumnezeu tine de timp!
Simplu!

| Inferno explică (pentru Filip23):

"Tu dai oricui doua alegeri: sa iti confirme teoriile sau "ignorant"" Dace eu ii aduc dovezi incontestabile este normal ca o sa il consider un ignorant daca nu tine seama de ele.
"e o lipsa de bun simt sa nu dai dreptul la propriul crez altuia fara sa il etichetezi "ignorant" " Daca eu ii spun cuiva: Eu am o camila in curtea casei si ala spune : Nu nu Ai. Iar eu ii aduc camila si actele ce dovedesc ca este a mea si el spune : Nu nu ai nici-o camila. Ce pot sa spun de acel om? Nu ca e ignoranta, sau chiar retardat?
Am afirmat eu ca stiu totul?
De unde stii ca nu stau si la Siinta si filozofie, pentru ca eu chiar stau.
Eu pe TPU de cand mi-am facut cont am intrat doar pe 2 categorii si numai pe alea stau de atunci: "Stiinta si filozofie" si "religie".

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Poate e simplu, dar nu vreau sa mai comentez pe subiectul "Dumnezeu".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Ok...