| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa prezentati dovezi (valide) pentru exod? Puteti sa dovediti pe bune ca povestea din exod a fost reala si ca personajul numit Moise chiar a existat? Daca da, prezentati dovezile.

5 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Daca despre exod si Moise nu pot prezenta dovezi, iti dai seama cate pot prezenta despre Adam sau Noehee hee

| KhludCiprian a răspuns:

Acum voi pune doua pozitii ce suna contradictoriu, dar pot fi ambele adevarate.
Adica dpdv istoric exodul foarte probabil nu a existat. Iar daca a existat, a fost din Babilon in Israel si nu din Egipt.

Intre probleme sunt:
- nu poate fi identificat faraonul (excluzand ciudati ce zic: Ramses suna ca Moises)
- Biblia este atat contradictorie la numere, iar numerele sunt mult prea mari (teoretic de 1.5 milioane de sclavi) ce n-au lasat nici o urma arheologica plecand de la 12 frati(!). Iepurii ar fi invidiosi!
Totusi Moise, ca si Avram este discutat in multe traditii (multe evreesti, e adevarat). Dat fiind ca e discutat mult, chiar e posibil sa fi existat doar din cauza traditiilor: Isus nu are nici un artefact istoric dar e discutat in multe traditii si de asta se accepta ca a existat.

Deci pe scurt: Moise probabil a existat ca un profet si probabil el a fost intr-o comunitate poate asuprita de evrei din Egipt (foarte improbabil) si ei au plecat din Egipt.

Iti recomand acest documentar PBS ce discuta relatia dintre Babilon si exod:
https://www.youtube.com/watch?v=MVzl_eQjIAE

| angus35 a răspuns:

Empiric nu poti dovezi ca a existat Moise si nici Exodul. Empiric nu poti dovedi ca a existat nici Napoleon, Stefan cel Mare etc.

| KhludCiprian a răspuns (pentru angus35):

Scuze, dar la Napoleon si Stefan cel Mare exista cel putin oasele la amandoi si niste razboaie documentate.

Ce alte dovezi ai vrea? Crezi ca Moise are aceleasi dovezi?

| angus35 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Poti sa descoperi oasele a doua persoane si sa spui ca apartin nu stiu cui. Daca descoperi trei oase si doua cranii asta nu dovedeste absolut nimic. Nimeni nu stie cum aratau in realitate(daca ar fi existat). Tablourile sunt artistice si nu tocmai exacte.