| ErrorFound a întrebat:

Religia a fost impusa cu forta, mai ales in Europa.
De ce incercam sa o dam la o parte cu frumosul? thinking
Istoria arata ca trebuie sa se treaca la actiune pentru a-ti impune ideea.

*Pentru atei.*

Răspuns Câştigător
| adrian1419 a răspuns:

Zic sa-i fortam sa nu ne mai urasca dar nu vreau sa-i fortez sa se lepede de credinta lor decat daca ei sunt ostili cu noi

25 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Forta a fost folosita sub domnia lui Nero (64-67), Decius (249-251), Valerian (257-258) și Diocletian (303-311).
Si tot despre forta este vorba si in Acta martyrum Sicillitarum.

| ErrorFound explică (pentru Angel0):

Deci ma susti? thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angel0):

Si de Costantin cel "Sfant"

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Mai pune un "i". Este "sustii" nu "susti"! happy

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Ok, dar n-am vazut inca raspunsul la ce am postat la intrebarea anterioara. Ti-am zis ca nu e greu, te rog raspunde-mi.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Cunosti conceptul de salata de cuvinte? Tu folosesti salata de intrebari. In plus nu argumentezi ceea ce afirmi, apropo de pretentiile ca Biblia afirma una sau alta. Nu mi-ai raspuns cand ti-am cerut lamuriri. Prin urmare nu ma voi stresa sa inteleg la ce intrebare ai tu impresia ca nu ai primit raspuns...

PS: Te provoc la un exercitiu. Ce l-ar determina pe un tanar de varsta ta sa faca o obsesie din discutiile online, sa "se mute" pe TPU - in loc sa se bucure de munca, de vacanta si de timpul liber sau sa iasa in parc cu prietenii lui?

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Sunt online pe telefon mereu. De fapt, ultima data cand ti-am raspuns era dupa un concert. happy

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Hai sa facem exercitiul ala.
Eu plec noaptea in oras, dimineata ma odihnesc si pe zi sunt online. Am tot timpul din lume liber. Nu sunt obsedat, doar discut. Dureaza cam 20 minute-o ora sa va raspund si apoi imi vad de treaba. Eu, cum ai spus si tu, sunt in vacanta. La toamna plec la facultate. happy
Te-as intreba si eu pe tine, om in toata firea, ce cauti pe-aici. Daca as avea o familie, copii si loc de munca nu as mai sta pe net. Dar tu nu bei si probabil te indrepti spre alte obsesii. happy Oricum, hai sa discutam despre lucruri importante ca sa nu pierdem timpul aiurea.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

Am motive serioase pentru a fi aici, dragule. Tu esti unul dintre ele- dar nimeni nu te poate ajuta atata timp cat pleci de la o preconceptie si te temi de faptul ca adevarul s-ar putea confirma.

O ultima intrebare: daca Dumnezeu ar exista, ti-ar placea sa il ai in viata ta?

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Da, daca s-ar arata l-as accepta.

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Ce motiv serios e ala? Ai putea mai bine sa stai cu familia sau sa incepi o afacere.

| martzian a răspuns (pentru ErrorFound):

"Ai putea mai bine sa stai cu familia sau sa incepi o afacere" - Trebuie sa stii ca ma achit cu brio de amandoua! Nici afacerea si nici familia (mai ales) nu au de suferit. Multumesc pentru grija ta.

| ErrorFound explică (pentru martzian):

Atunci imi pare bine pentru tine. Tine-o tot asa!

| M25M a răspuns:

Religia, de fapt si de drept, a fost impusa cu forta din motive geo-politice. Daca afirmam ca religia in sine, cu tot ce tine ea, a stat la baza acelor multor crime e ca si cum ai spune ca ateismul este responsabil de crimele naziste si comuniste. Ideea este ca a fost plauzibila ipoteza aia inepta si imbecila ca "Asa a zis Dumnezeu, sa mergem peste aia, care se roaga altui zeu, si sa-i macelarim" pentru oamenii de atunci. Interesele unora si prostia altora a dus la acele crime religioase, religia fiind doar pretextul de suprafata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Nu ateismul e de vina pentru crimele comunista, dar de retinut e ca Karl Maxuel si restul erau atei extremisti (ateu=lipsa credintei in zei, ateu extremist=anti-teist), si au impus, sau au incerca sa impun ateismul prin comunism

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Totusi comunismul in timpul lui Stalin a micsorat datorita lui numarul analfabetilor. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Asa e, ca sa nu mai spunem ca daca nu era al doilea razboi mondial era dublu pe planeta, poate de aceia se si fac demararile pentru Mars One, ca sa se ma goleasca planetalaughing

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Asa e...

| NGheorghe a răspuns:

Religia din ziua de azi este o porcarie. Prin faptul ca teoriile si cartile religioase sunt multe se pierde din vedere, foarte usor, ceea ce este esential: "omul a fost creat sa fie stapan doar peste pamant si animale" (ca asta este esenta religiei scrisa inca din Geneza 1), in schimb omul prefera sa isi depaseasca limita si sa "stapaneasca" si peste semenii lui: folosind forta fizica si minciunile pentru a baga frica in... cat mai multi.
Daca incerci sa dai religia la o parte, referindu-ma aici la biserici care in trecut se bucura de puterea ei de a-i supune pe oameni, iar in zilele noastre desi si-a pierdut autoritatea pe care o avea, tot nu inceteaza sa induca frica. Dar daca vor fi eliminate bisericile asta este pentru ca alte institutii doresc sa se dezvolte pe acelasi principiu: generarea de frica si spaima, deci mizand tot pe credulitatea oamenilor.
Ex: Daca numarul facultatiilor de drept si al studentilor cresc nu este pentru ca numarul proceselor au crescut si ele, ci asta inseamna că numarul proceselor vor trebui sa creasca, si vor creste fortat pentru ca avocatii sa nu moara de foame. Simplu, nu? că doar avocații nu au invațat latina și dreptul roman ca să meargă la sapă.

| ErrorFound explică (pentru NGheorghe):

""omul a fost creat sa fie stapan doar peste pamant si animale" (ca asta este esenta religiei scrisa inca din Geneza 1)"-Dar daca omul doreste sa fie stapan si peste spatiu? thinking

| NGheorghe a răspuns (pentru ErrorFound):

Inseamna ca ce srie acolo este o minciuna.
Dar tu de ce ai impresia ca rasa umana, o rasa parsiva
- care are chef de razboaie si cauta non-stop motive sa inceapa razboaie, Desi razboaiele purtate de popoarele migratoare, CA SA SE LAMUREASCA CAT ESTE DE MARE PAMANTUL, le cam inteleg: ca a fost vorba si despre o lupta impotriva necunoscutului. Dar Terra, la ora actuala, se cunoaste centimetru cu centimetru, granitele sunt perfect stabilite si nu a mai ramas nimic de descoperit. Gata!
Razboaiele din ziua de azi sunt create pentru distractie, asa se distreaza unii din lipsa de ocupatie bagand frica si minciuni in populatie.
-ce ar avea decautat in spatiu o rasa care se preface că se sperie cand vrea sa omoare (sau sa loveasca) persoane fara motiv,
Sa fim seriosi, extraterestrii daca exista nu-i omoara pe oameni, nu ca le-ar fi greu ci pentru ca sunt superiori in gandire si responsabilitate, de vreme ce detin o tehnologie superioara ti clar ca nu ai avea vreo sansa. Iar cata vreme nu ai nicio sansa trebuie sa fi tampit sa afirmi ce se afirma pe toate televiziunile: CUM CA EI AR FI FOARTE PERICULOSI. Si trebuie sa fi si mai tampit ca sa crezi asta.
Dar daca este sa vorbim de spatiu, la spatiul cosmic cred ca te-ai referit, atunci tin sa iti atrag atentia spre misiunile Apollo, in care cica omul ar fi fost pe Luna, uita-te pe youtube si daca nu ti-s indeajuns minciunile descoperite sa vi la mine sa iti mai dau niste greseli comise de regizori. happy Daca ii sa ne referim la banii "cheltuiti" pe misiuni, sa stii ca daca s-ar fi investit in irigatii si s-ar fi irigat Sahara, astazi s-at fi numit "Padurea Sahara"
As zice ca la dezvoltarea actuala chiar daca am avea destule cunostinte dar care sunt tinute in ascuns tot mai preferabil este sa fi senator si sa stai la mare cu fundu la soaresi sa te uiti la cersetorii din jurul tau, decat sa te apropii de soare (fie si noaptea big grin )
Nu fi copil, cu mintea actuala spatiul nu se va cucerii niciodata, ai face bine sa iti grijesti planeta care este distrusa zilnic de razboaie, poluare si concurenta oarba.
Tre sa fi nebun sa pleci de pe asa o planeta.

| ErrorFound explică (pentru NGheorghe):

Totusi unele granite nu sunt stabile si razboaiele sunt si pentru interese parsive. happy
Pe langa Israel sunt 2 natiuni care se bat pe teritoriu si care a fost primul pe acle Pamant. Nu mai stiu sigur cum se numeau popoarele.
Sau de ce crezi(apropo de interese) ca SUA se baga in razboaiele din Est?-Petrol

Probabil ca daca extraterestrii s-ar simti amenintati ar deveni perisulosi. Dar sa fim seriosi, cum putem noi sa-i amenintam? happy Bine, ti-am inteles punctul de vedere si ai dreptate.

| Kaleo a răspuns:

Sunt sigur de un lucru. Cand vei gasi un loc de munca nu vei mai avea timp de prostii. Sau cand va afla tac-tu ce scrii. happy

| sticla09 a răspuns:

Fiecare e liber sa creada in ce vrea sau chiar in nimic. in secolul asta nu se mai impune asa ceva. cel putin nu in lumea I si II.

| нσяяσя a răspuns:

Ce urat. Eh pentru atei dar uite ca eu sunt asa de ipocrit incat o sa iti dau un raspuns.
Religia in istorie a incercat sa impuna cu forta dogmele ei, ai dreptate, chiar daca au fost ucisi milioane de oameni din aceasta cauza. Desi acesti (nu folosesc niste termene acuma ca dupa considerati iar ca jignesc) au anumite principii cum zic ei scoase din Biblie, cele 10 pornci, ei si le incarca. Ei isi incalca propriile principii. De fapt daca e sa o luam asa ei nu au principii. Opinia lor trebuie sa fie impusa majoritatii necontand mijloacele ci scopul! Este surpinzator ca acesti oameni nu reusesc sa isi deschida macar un ochi(nu pe amandoi) si sa lase religia la o parte. Gandirea libera trebuie sa ne caracterizeze, nu niste dogme impuse, adica cum ar fi eu ar trebui sa gandesc cum vor ei. Eu sunt inzestrat cu gandire, discernamant si trebuie sa le aplic pentru binele meu persoanal, pentru cunoastere. Acum si capacitatea intelectuala poate reprezenta o bariera da' nu una asa de mare. Pe multi oameni chiar nu pot sa ii inteleg!