| Arcadianul a întrebat:

Religia in Romania,propagată de popi,o,, cale"de evoluție umană? http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&feature=youtu .be

14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Acum trebuie sa recunoasteti ca e vina si acelora care sunt dezinteresati/indiferenti sa cunoasca adevarul. Si lucrul acesta se plateste; nu numai cu bani, dar si cu riscul pierderii manturii personale.

De, e mai usor pentru om sa de-a bani, decat sa isi umileasca el inima inaintea lui Dumnezeu. De parca Dumnezeu ar avea nevoie de bani. Aici nu e vina acelor preoti cat este vina omului care se duce neghiobeste la el. Oare oamenii nu au genunchi ca sa se plece ei inaintea lui Dumnezeu? Numai preotii au genunchi?
"Caci iata, intunericul acopera pamantul, si negura mare, popoarele".(Isaia.60:2)

| milan9 a răspuns:

Trebuie sa recunosti ca cei prezentati acolo NU au ce cauta in misiunea preoteasca! Exista si astfel de cazuri regretabile.

Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre selectări a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină a preoţiei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cauta normalul nu senzationalul

| Arcadianul explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Si ce vezi tu,,normal'' la acesti ipocriti de popi, care stau pasivi si privecs cum copii sunt indemnati sa pupe ciolane de morti ca sa le,, mearga bine''in viata, sau când sunt indemnati sa-si roadă genunchii ci coatele prin prundișul din jurul clădirilor impopoțănate, numite biserici?
http://www.trilulilu.ro/imagini-moda/gandeste-ratuonal

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Arcadianul):

Si tu ce faci stai 20 de ore pe net, e problema fiecaruia ce face cu viata lui

| Arcadianul explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Din cauza iignorantei, UNII oameni sunt limitati in cunoastere ( stii tu )!
Galileo Galilei a spus( si mare dreptate a avut ),, Nu pot crede ca acelasi Dumnezeu care ne-a inzestrat cu simț, rațiune si intelect, a facut asta ca noi sa uitam sa le folosim''
http://www.youtube.com/watch?v=Ee5b98z6dXk&feature=youtu.be

| sublime89 a răspuns:

Despre popi m-am lamurit, insa problema e ca tot mai multi oameni au tendinta mai nou sa renunte la biserica si popi, dar sa continue sa creada in biblie si-n zeul crestin, in ciuda faptului ca nu exista nicio farama de dovada. Asta nu-i prea bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si reportera aia atat de desteapta, cum te crezi si tu de altfel, la despartire a spus; parinte nu ma blestema.imi spui si mie de ce? fiindca eu stiu, si ea stie.dar tu stii ma religie PROPAGATA? ah, mama limba romana.sa nu te masoare cineva cu satisfacatorul? teligentule? propagat?

| Arcadianul explică (pentru anonim_4396):

Oooo,aparatorul puturoșilor in fuste! auzi :,,părintele''.
Bă, da' de ce cei ca tine, pupincuriștii ipocritilor ăștia, NU VĂD mizeria si manipularea care o emană in jurul lor, acesti impostori?
Păi normal că reportera i-a cerut cont? asa se procedeaza intr-un stat civilizat! Ce-ai fi vrut : sa-si inmoaie degetele in excitatia din vagin si impreuna cu miere, sa-i de-a sotului in mancare, cum a invatat-o popa?
Tu asa procedezi?

| Rührselig a răspuns:

Nu uita de reportajul de la România Te iubesc pe aceeaşi temă!

Nu-mi venea să cred, era o femeie ce şi-a părăsit familia, soţ cu copii, ca să trăiască la biserică cu un aşa-zis "profet" sau trimis a lui Iisus.

Religia e o unealtă mult prea instabilă ( ca şi uraniul de exemplu) pentru a fi lăsat să înflorească. Astfel de videouri mereu îmi pun la grea încercare speranţa în umanitate şi puterea ei de a răzbate superstiţiile, prostiile, status quo-ul...

| Arcadianul explică (pentru Rührselig):

Stiu,scârba ăla de popă,cica exorciza nou născuti, si si-a,, tras''in curte, o gașca de femei care sa-l slujeasca!
In paralel cică-i si cântaret de populară! Deci...cei inchisi la minte cum e chitobagul de pe TPU, ar trebui sa vada si aceste mizerii, inainte de a se duce sa se umilească in fața lor!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arcadianul):

Nu stii ma sa faci diferenta intre un vrajitor si un popa? un calcator de lege si un om cu frica de Dumnezeu? si-mi spui mie inchis la minte? ma rog, parerea ta.cat despre ce pune femeia in mancare ori ce o invata soacrata pe fiesa vei vedea cand te vei casatori. oare vei vedea? iti place sa gatesti? cine e cel mai mare la masa? cel slujit? ori cel ce slujeste la masa? blegule.nai inca multe de vazut, auzit, si trait.da nu popa e cea mai matre problema.el este doar una infima.

| Vladutz1986 a răspuns:

Si noi continuam sa mergem la munca pentru a putea plati taxe si impozite ce ajung in buzunarul acestor hoti!

| Arcadianul explică (pentru Vladutz1986):

Da,bine spus!
Daca omul de rand greseste fata de societate, imediat este corectat!
DAR, acesti ipocriti care traiesc ca niste căpușe pe spinarea poporului român, sunt lăsati in pace, chiar daca gresesc! SI CE GRESELI!
Politica+religia =LOVE!