| sappy a întrebat:

Religia nu mai este obligatorie in scolii! Pareri pro si contra?

http://www.ziare.com/......re-1333105

Răspuns Câştigător
| AnotherNimrod a răspuns:

Pai nu mai e demult obligatorie in scoli. OK, sa fim seriosi acum. Cine o sa trimita cerere ca sa faca religia? Sincer, eu n-o sa trimit nimic. Biserica vede asta ca pe o umilinta noua? O, permiteti-mi sa va contrazic, stimabile Dati-ne banii si va iertam. Umilinta e atunci cand parintii sunt nevoiti sa faca cerere sa nu mai faca, copiii lor religia, atunci cand profesorii il critica pe copilul care nu face religie, cand zice ca e un lenes si chiulangiu. Biserica e ingrijorata ca acum nu mai au cum sa manipuleze mintiile elevilor ca pe viitor acestia sa ii imbogoteasca ca asa ''e bine'' si ''asta inseamna credinta''. Mda, o credinta oarba. Ar trebui sa-i fie rusine pentru aceasta iesire Patriarhului Daniel.
Nici sa nu le treaca prin minte a lor mei ca ii las sa ma trimita la religie si anul viitor!

17 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Pai normal ca e o umilinta.Cine o sa ii mai invete pe copii care este "calea cea drepta"? Pai biserica stie deja ca la biserica nu o sa se duca nici un drac de copil.
Si daca nu esti in stare sa il inveti pe copil "lucruri frumoase" fara religie atunci nu face un copil deoarece, practic, nu esti in stare sa ii spui singur(a) copilului aluia ce e "frumos" si ce nu.

| Inferno a răspuns:

E nu inteleg de ce aceasta stire se doreste a fi o noutate.

| costis a răspuns:

Vor ramane ateii fara subiect. De-acu cred ca se mai vaita 2 ani "ce rau a fost cu religia in scoli".

Eu nu cred ca religia va fi afectata. Sursele principale de informatie religioasa raman familia si cautarea personala.
Aspectul pozitiv este ca se mai potoleste taramboiul ateist.

NOname
| NOname a răspuns:

Desigur, este mult mai bine că acum îndoctrinarea cu ortodoxie a devenit opţională, însă ar fi fost şi mai bine, dacă ar fi fost scoasă de tot din şcoli, căci sunt mulţi părinţi tâmpiţi, care îşi vor supune în continuare copiii la această spălare de creiere abuzivă şi grosolană şi, culmea, într-o instituţie publică de învăţământ - un loc care ar trebui să dezvolte gândirea critică a copiilor, nu să o stopeze, înlocuind-o cu credinţe iraţionale şi oarbe.

Mă rog, tot e mai bine faţă de cum era.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Fiecare mesaj al tau este plin de invective si de ura! Citesc tot mai greu mesajele tale si atunci cind reusesc sa le citesc am senzatia ca regreti ca limba romana nu are mai multe cuvinte jignitoare pe care sa le folosesti impotriva ortodocsilor.

Tu nu poti sa fii un pic altfel? Chiar trebuie sa jignesti zi de zi si in fiecare mesaj al tau cu atita ura si dispret? Uita-te putin la tine! Esti plina de patima! Nici mie nu-i plac PSD-stii, prostii, sectantii, tiganii, ghiolbanii, mirlanii, flaimucurile de pe asfalt, soferii care arunca pe geam gunoaie, si multi, multi, altii, insa stau calm si incerc sa influentez lumea in primul rind prin comportamentul meu, fiind eu insumi asa cum vreau sa fie cei din jurul meu. Nu rezolv nimic daca incep sa urlu la unul sau la altul, jignindu-i si crezindu-ma mai destept decit ei!

Recomandarea mea, prieteneasca, este sa te controlezi, sa adopti un limbaj mai "soft" si sa fii mai delicata si mai placuta, asa cum ii sta bine unei femei! Nu vei avea nimic de pierdut, doar de cistigat!

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Jardeline, nu e problema mea că eşti deranjat, când cineva spune lucrurilor pe nume.
Nu-ţi plac postările mele?, nu le citi!

| Jardelin a răspuns:

Nici inainte religia nu era obligatorie! Stiai de asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai puteti acuza pe nimeni ce raul ori binele prea mult cata cata vreme l-ati scos din scoli din viata voastra si din orice manifestare a vointii voastre.acuma santeti intr-adevar liberi de Dumnezeu si robi ai libertatii voastre.sa va fie intr-un ceas bun.dar nu pre cred.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Romania este pierduta de mult. Pilonii Romaniei cedeaza sub greutatea hienelor din conducerea tarii. Trist este faptul ca semenii nostri, ii aproba si le da apa la moara fara sa se gandeasca la consecinte.
Educatia ar trebui sa fie pe primul plan, pentru ca ea cizeleaza si formeaza omul; Religia avea scopul ei, de a invata lucruri frumoase copii, de ai invata de bine si a sti ca cineva acolo sus ii priveste atunci cand gresesc. In scolii se educa copii, in puscarie este prea tarziu, puscaria nu educa, inraieste.

Iar acum vin cu comentariile emancipatii societati :

-"manipulare in masa"
-"indoctrinare"
si alte bulshituri de genul waiting.

| Mădă0611 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Stai asa ca eu nu pricep ceva. Daca nu se preda ceva la scoala, copiii nu pot invata acel ceva acasa sau altundeva? Plus ca neobligatoriu nu inseamna interzis, s-a intors roata doar.

| 123456789qwertuiop a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa se practice pt.ca te ajuta mult la medie si este o materie care ii invata pe copii despre credinta in Dumnezeu.Este o materie usoara si afli cum a aparut lumea. daca nu s-ar mai face religie multi copii ar face mai multe prostii decat fac.Mi-e imi place mult religia.eu sunt contra acestui lucru, dar legea spune ce este corect este doar o parere de la mine.

| claudica2703 a răspuns:

Da, religia nu mai e obligatorie, nu mai e de mult. Acum e chiar optionala, adica daca doresti sa o studiezi, vei face o cerere. Ca absolvent de teologie va spun ca da, este o umilinta pentru Biserica aceasta hotarare, pentru ca Biserica isi pregateste profesorii de religie cu mari eforturi prin facultatile de teologie, exista tineri care isi doresc sa faca asta toata viata. Parerea mea este ca era mai bine s-o scoata de tot din programa. Si asa, sa fim sinceri, ce se face la religie in scoala? Din clasa I pana in clasa a XII-a faci aceeasi materie, elevii sunt impertinenti si desconsidera profesorul de religie. Deci logic, ce rost are? Acum ne umilim intr-atat incat stam la mana elevilor sa vedem daca fac sau nu cerere pentru a studia religia ca sa aiba si tinerii nostri teologi de unde manca o bucata de paine. Mai bine o eliminau de tot si stiam o treaba!

| anonim_4396 a răspuns (pentru claudica2703):

Oamenilor le place sa confunde religia cu credinta. Sa rada de barna din ochiul altui ca e e facut zob. E "placut" sa fii liber/rebel, e cool si la moda. Mai trist esteca totul pleaca din familie unde elevul ar trebui sa aiba deja cultura si credinta necesara ca ju traim la voia intamplarii. Sau cel putin asa ne place sa credem. Suntem atei, deci in fata lui Dumnezeu suntem acoperiti. Pana la urma cum ne asternem asa dormim. Toate cele bune.

| CinevaNou a răspuns (pentru claudica2703):

Ar trebui sa construim o a 2-a catedrala a mantuirii neamului, ca sa nu va mai simtiti asa umiliti sad

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru claudica2703):

Furati mai putin, pretindeti mai multe scoli si mai putine biserici sau catedrale tot din banii nostri ai contribuabililor, scoateti-va fumurile din cap, spalati-va si tundeti-va mai luati exemplu in sensul asta de la catolici, beti mai putin, faceti-va mai putine case parohiale cu termopane cu arcade si cu coloane si mertane si masini scumpe parcate in fata, mai putine coloane numite soboare ce apar cu sirurile de limuzine, dati mai putine pietre in cainii de pe strada si cand vi se atrage atentia raspundeti ca un preot nu ca un golan, nu mai dati copiilor la ore cu biblia in cap, fiti toleranti cu cei care nu cred, cu cei de alta etnie si orientare sexuala, fiti mai putin pedofili si faceti mai putin sex cu barbati filmandu-va cu webcamul ca toate astea le vedem si apar si la stiri. Si apoi pretindeti sa nu va mai umilim. Ce umilinte? Da umilinta poporului roman cu grumazul sub piciorul vostru de secole cat mai rabda? A, da si implicati-va si mai putin in campaniile politice.

| claudica2703 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Daca ai spus asta, e clar ca nu stii despre ce vorbesti! laughing) Peace!

| Djnicnr a răspuns:

In sfarsit!