| anonim_4396 a întrebat:

Rugaciunea, postul, privegherea si toate celelalte practici crestine, nu constituie scopul vietii noastre crestine. Desi este adevarat ca ele slujesc ca mijloace indispensabile in atingerea acestui tel, adevaratul scop al vietii crestine consta in dobandirea Duhului Sfant al lui Dumnezeu. Cat despre rugaciune, post, priveghere, pomeni si toate faptele bune savarsite de dragul lui Hristos, sunt doar mijloace spre a dobandi Duhul Sfant. Tineti minte vorbele mele, numai faptele bune savarsite din dragoste pentru Hristos ne aduc roadele Duhului Sfant. Tot ce nu este savarsit din dragoste pentru Hristos, chiar daca ar fi ceva bun, nu aduce nici rasplata in viata viitoare, nici harul Domnului in viata aceasta. De aceea Domnul nostru Iisus Hristos a zis: "Cel ce nu aduna cu Mine risipeste" (Luca 11:23). Nu ca o fapta buna ar putea fi numita altfel decat agoniseala, caci chiar daca o fapta nu este facuta pentru Hristos, este totusi socotita buna. Scriptura spune: "In orice neam cel care se teme de Dumnezeu si face ce este drept este primit la El" nu credeti ca aceasta invatatura lamureste relatia bunului Dumnezeu nu cu crestinii doar, ci cu orice OM DIN ORICE NEAM?

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Asa e, dar cred ca ar trebui aratat putin ce inseamna "a te teme de Dumnezeu". Pentru mine spre exemplu, frica de Dumnezeu o simt prin aceea ca, atunci cind voi sta in fata scaunului de judecata, Dumnezeu ar putea sa ma respinga pentru pacatele mele. Imi este frica de posibilitatea de a pierde proximitatea Lui, blindetea Sa, mingierea Sa, odihna sufletului pe care ti-o da pacea Sa pe care le ai la nesfirsit atunci cind te afli in Rai.

Traind cu aceasta frica de Dumnezeu, in sensul ca as putea sa-L pierd ducindu-ma in iadul singuratatii si al remuscarilor, ma straduiesc in viata asta paminteasca sa fiu cit mai bun, respectind poruncile Sale. Asta cred eu ca insemna pentru un om credincios sa-i fie frica de Dumnezeu, sa-i fie teama ca va pierde viata vesnica si ca ii va muri sufletul in iadul tristetii... Toti oamenii pot evita acest deznodamint daca ar fi atenti la poruncile Lui, iar prin respectarea lor se stabileste o relatie corecta si firesca, singura de altfel normala, dintre oameni si Dumnezeu!

Dumnezeu este ascuns in poruncile sale si cine pazeste poruncile, si poruncile il pazesc pe el! Il pazesc in sensul ca omul nu va mai fi predispus pacatelor, si daca nu mai face pacate, pazind poruncile va manifesta iubire fata de semeni si va avea o credinta statornica in Hristos, si va face fapte bune cu dragoste.

Pentru ca dragul meu frate, Dumnezeu nu cred ca vrea sa vada cit de mari si multe sint faptele noastre bune, ci cita dragoste am pus in ele atunci cind le-am facut, asa cum atit de frumos ai spus si tu! Sa dea Dumnezeu ca inimile noastre de piatra sa se transforme in inimi de foc, foc al iubirii pentru semeni si pentru Dumnezeu!

22 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Chitobagule,uite ipocrizia întruchipată - beşleagă şi Jardelin!
Şi să spun şi de ce...Îmi cer scuze, chiar nu vreau să ofensez pe nimeni, dar eu numai la ortodocşi am auzit că li se asigură locul în Cer, plus că după ce moare se roagă pentru el oamenii rămaşi, îi fac parastese....deci e cam imposibil să nu ajungă în Cer, chiar dacă a murit în păcat! Eu nu am găsit NICIUNDE în Biblie să spună că dacă mori neîmpăcat cu Dumnezeu, mai ai vreo şansă, absolut NICIUNDE!
Şi nici pe vreun neoprotestant nu am auzit să-mi spună ceea ce zic ei aici, pentru mine e chiar prima oară când aud că unii oameni îţi garantează că ajungi în Rai dacă te "înscrii pe listele lor"hee hee
Mare e grădina Domnului, aşa-i?

"Nici cel mai mare sfint de aici de pe pamint nu are siguranta 100% ca el se va mintui dupa ce moare" atunci de ce îi mai veneraţi? Dacă omul respectiv a ajuns în Iad, iar voi îl aduceţi la rangul de sfânt? Hai că v-aţi dat arama pe faţă!

| Jardelin a răspuns (pentru Esperança):

Ehee, tare te mai maninca degetelele sa dai si tu o replica pentru ca altfel nu e ziua buna, nu-i asa? Ce tot ii dai tu ipocrizia cind voi sinteti de fapt cei mai mari fatarnici de pe fata pamintului? Si ca de obicei, spui si minciuni! Ia arata-mi si mie unde scrie in dogmatica ortodoxa ca ortodocsilor li se asigura locul in cer? Eu un ortodox tocmai am explicat ca nu li se asigura, iar tu o neoprotestanta vii si spui ca ba da, li se asigura! E de-a indoaselea, specific mintii tale nastrusnice!

Numai miciuni spui si aiureli! Uite aici:
"deci e cam imposibil să nu ajungă în Cer, chiar dacă a murit în păcat"

De acum am sa-ti spun "Pinocchio", adica cea care spune minciuni, baga fitile si rastalmaceste!

Referitor la sfinti... Sint o multime de oameni sfinti, care nu sint cunoscuti de lume si care nu sint canonizati si care nu vor fi canonizati niciodata tocmai pentru ca nu sint stiuti. In Ortodoxie avem o sarbatoare "A tuturor sfintilor" in care ii pomenim si pe cei necunoscuti noua, dar cunoscuti lui Dumnezeu.

Am spus despre sfinti ca se roaga pina in ultima clipa pentru ca ei personal nu au siguranta 100% ca se vor mintui. Ei nu stiu cum le va fi cintarita viata la Judecata. Nu stiu ce exigente au avut Dumnezeu de la fiecare in parte. Cum ar fi ca de pe la o anumita virsta oamenii sa zica: "Gata, eu sint sigur ca ma mintuiesc pentru ca am avut o viata bine-placuta lui Dumnezeu si plina de rivna, deci de acum pot s-o las mai moale cu rugaciunile, cu privegherea, etc."! Nu se poate asa ceva nici la voi protestantii! De aceea sfintii se roaga neincetat pina in ultima zi, si in general toti credinciosii nu abandoneaza programul de viata crestina pentru ca nu stim exact daca am facut de ajuns pentru mintuire.

Noi nu credem ca cei pe care Biserica Ordodoxa i-a declarat sfinti au ajuns in iad. Sint niste semne, niste dovezi care ne spun daca acel om a fost sfint sau nu, si daca poate fi declarat de biserica sfint. Biserica Ortodoxa Romana si in general si celelalte, declara foarte greu sfint pe cineva. Trebuie sa treaca ani multi, si trebui acele confirmari de care vorbeam mai sus, pentru a declara pe cineva sfint. La ortodocsi nu e ca la catolici care ridica la rangul de sfint pe cineva la citiva ani de la moarte. Uita-te ce discutii sint pentru a-i declara sfinti pe cei martirizati in inchisorile comuniste si cit de greu se misca lucrurile. Practic nu se misca de loc!

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Când văd că unii vorbesc doar să se afle în treabă, e normal să mă "mănânce" degetele!
Uite că nici în "dogma" mea nu scrie ceea ce spuneţi voi!
Am biserica ortodoxă la 2 paşi de mine şi au puse portavoci afară şi aud tot ce cântă,pardon, spune preotul acolo, aşa că lasă-mă cu explicaţiile tale!
Plus că eu cu ce ortodox am vorbit aşa mi-a spus, că omul după ce moare, ei se roagă pentru omul mort (vrei să spui că tu nu te rogi pentru un om care a murit? ) pentru ca Dumnezeu să îl ducă în Rai şi au încredere că Dumnezeu le ascultă rugăciunile, tocmai de aceea se aprind şi lumânări (că să aibă lumină dincolo) şi se mănâncă în numele lui!
Astea sunt nişte lucruri pe care le ştie toată lumea, aşa că lasă ipocrizia şi nu te mai da lovit, pentru că asta îţi este credinţa!

"Prin aceasta legatura cei vii îi ajuta pe cei morti. "
"Pe aceasta legatura se întemeiaza parastasele Bisericii noastre, care dintru început le savârsea si se ruga pentru cei adormiti. Daca parastasele nu ar fi folosit pe cei morti, Biserica nu le-ar fi savârsit si nu s-ar fi rugat pentru ei."
http://www.biserica-sfantulvasile.ro/info-parastase.php

| Jardelin a răspuns (pentru Esperança):

Draga Pinocchio, dacă noi ne apucam sa discutam despre mântuire sfirsim prin a ne certa despre agricultura. Pentru ca tu mereu te abați de la subiect și introduci alte teme în discuție. Acum scriu de pe mobil dar am să-ți spun alta data de ce ne rugam pentru sufletele celor morți.

| Esperança a răspuns (pentru Jardelin):

Mai pinochio ca tine, nu cred că sunt laughing Eu cel puţin nu am minţit cu nimic!
Dar fiindcă nu poţi înţelege nişte fraze pe care le citeşti, nu are nici un sens să mai stau de vorbă cu tine!
Oricum e mai uşor să jigneşti şi să găseşti nişte scuze cum că mă "abat de la subiect" decât să-ţi recunoşti greşelile!

| anonim_4396 explică (pentru Esperança):

Draguta,stiu doar ca biserica ortodoxa este una in fiinta, cea biruitoare din cer, cu cea luptatoare de pe pamant, si traiesc in deplina comuniune, in rugaciune unii pentru ceilalti.pentru desavarsirea, sfintirea si mantuirea omului pacatos, pentru care s-a jertfit mantuitorul nostru.fiindca pacatosii trebuiesc salvati din robia pacatului si a mortii. daca omul reuseste sa traiasca ingereste in trup, mare va fi plata lui in ceruri, dar de murit va trebui sa moara trupeste fiindca asa e blestemul, ipropriu spus blestem, fiindca era efectul pacatului.sa nu mancati de acolo fiindca negresit veti muri. daca au mancat Dumnezeu a spus in pamant veti merge caci din el ati fost luat.deci asta trebuia sa faca Iisus Hristos.sa impace pe om cu Dumnezeu si sa traiasca vesnic, dar ducand lupta cea buna.

| anonimg a răspuns (pentru Jardelin):

Biblia spune ca moartea este un somn.
"Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic si nu mai au nicio rasplata, fiindca pana si pomenirea li se uita." (Eclesiast.9:5)
Dupa cum spune si un verset mai sus: "un caine viu face mai mult decat un leu mort."
Oare nu stii ca trupul se duce in tarana iar suflarea de viata se duce la Dumnezeu?
Omul odata mort se odihneste pana cand va veni judecata. Daca a murit in Hristos, ferice de el. Cazul lui este deja stabilit, sigilat. Nici o rugaciune nu va fi ascultata pentru cei morti pentru ca ei nu mai exista.
"Si am auzit un glas din cer care zicea: "Scrie: Ferice de acum incolo de mortii care mor in Domnul!" "Da", zice Duhul, "ei se vor odihni de ostenelile lor, caci faptele lor ii urmeaza!"" (Apocalipsa.14:13) Ei se odihnesc acum.
Daca este sa ne rugam pentru cineva, sa ne rugam cat timp este in viata -si impreuna cu el daca este posibil; daca este sa plangem la capataiul cuiva, sa plangem cat timp este in viata; daca vrem sa facem un bine cuiva, sa-i facem cat timp este in viata.
De aceea trebuie sa tinem cont si de felul cum ne raspundem unii altora aici. Acum cat suntem in viata. Ca daca un user a murit peste noapte, degeaba avem regrete dupa aceea. E-adevarat ca fara o relatie cu Dumnezeu, in veci nu ne vom putea iubii unii pe altii. Iar aceasta este chiar o porunca.
Nu zic ca am ajuns la desavarsire; dar noi trebuie sa luptam in asa fel ca sa capatam premiul -caci oricine il poate castiga. Daca noi nu suntem siguri de mantuirea noastra atunci trebuie tras un semnal de alarma ca sa fim siguri de ea. Caci daca un crestin nu are nadejdea aceasta in el, atunci eu zic ca e mai ferice de un om care nu-I slujeste lui Dumnezeu.

| Jardelin a răspuns (pentru anonimg):

Parerea ta! Noi credem altceva!

| anonimg a răspuns (pentru Jardelin):

Nu este parerea mea -ci este Cuvantul lui Dumnezeu. De ce crezi ca s-a dat porunca "Sa nu va duceti la cei ce cheama duhurile mortilor"? (Levitic.19:31)
"Cum se risipeste norul si trece, asa nu se va mai ridica cel ce se coboara in Locuinta mortilor!" (Iov.7:9)
"Caci cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in Locuinta mortilor?" (Psalm.6:5)
"Ei s-au alipit de Baal-Peor si au mancat vite jertfite mortilor." (Psalm.106:28)
"Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in Locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!" (Eclesiast.9:10)
Dumnezeu nu este al celor morti, ci al celor vii. - (Matei.22:31) Ba inca noi nu avem voie sa ne inchinam oamenilor -nici cat sunt in viata, si nici dupa ce au murit; -oricat de sfinti ar fi fost ei. Si nici ingerilor.

| Jardelin a răspuns (pentru anonimg):

Multumesc, vad ca insisti! Seara buna!

| Hombre a răspuns:

Si atunci de ce mai frecati gulia ateilor mai otel laminat calit in tuica, daca omul cu fapte bune are usa deschisa la God fără mătănii, pupat moaste, hemoroizi bla, bla, bla?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Draguta? crestinii pe langa credinta si indatoriri mai au si sfanta traditie a bisericii. ceilalti sant doar fii neascultatori, care spun ca nu fac dar pana la urma fac ceia ce trebuie.

| costis a răspuns:

Cine sa tina minte vorbele tale?
aici oamenii au cazut in boala paragrafelor. insa Iisus a venit sa ne invete bunatatea. chipurile bunatatii au fost uitate si-am ramas cu niste advocati in costume.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu iubeste oamenii din toate natiunile, de fapt poporul sau e format din oameni din orice neam. Fapte15:14,17

| Mădă0611 a răspuns:

Si tu cum ai de gand sa dobandesti duhul sfant daca nu tii post de la pacate, fa, madalin-o? laughing Ce buni suntem sa vorbim de dumnezei si hristosi, dar la facut ca ei, ciuciu, ca Hristos, ca la fel ca dumnezeu, oho, if you know what I mean.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Fa mada? lino? ci-ti mai placi sa rasucesti cutitu in rana.parca noi nu stim? stim si suferim da ci putem faci? duhul ravnitor este dar carnea, neputincioasa.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evident! Pun si un pic de sare. Cum "ci puteti faci"? Sa nu mai fiti ipocriti, sigur doamne doamne nu apreciaza ipocrizia.

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Bine bre da ipocrazia asta este omeneasca nu? noi santem oameni.este un pacat ca celelalte si luptam cu el da tu crezi ca deodata se smulge raul inradacinat in om? au nu stii ca cea mai grea lupta este cea cu noi insine? ce tu daca nu esti ipocritica de asta, insamna ca esti fara pacat?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

E omeneasca, dar parca scopul tau e sa devii sfant, iar sfintii nu mai sunt oameni. Stiu ca cea mai grea lupta e bla bla, dar nu va vad sa luptati cu voi insiva, vad ca luptati cu altii, e mai comod asa decat prima varianta, desi toata ziua trambitati despre ea. Ipocrizie!
Eu nu vorbesc despre sfinti si dumnezei ca modele de viata, asa ca pot sa fiu cum vreau, de asta nu sunt "ipocritica".

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Afirmativ, dar credinta fara fapte moarta este; sectantii cred ca daca te-ai inscris pe listele lor deja esti mantuit, nu conteaza ce pacate mai faci

| Jardelin a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"sectantii cred ca daca te-ai inscris pe listele lor deja esti mantuit"

Nu exista sectant care sa nu spuna ca el va nu merge in Rai! Toti sint siguri de acest lucru pentru ca asa li se spune la adunare: "Noi nu avem cum sa ratam Raiul, vom merge sigur acolo pentru respectam Biblia, nu avem icoane, nu facem cruce, nu veneram sfinti, ne botezam cind sintem mari, credem ca Fecioara Maria a mai facut si alti copii, etc., etc. Cine pleaca din secta noastra pierde Raiul! Cine vine il cistiga!" Pe asta se bazeaza si tactica de racolare a noilor credinciosi: "Vino la noi, ca doar asa te mintuiesti. Daca ramii unde esti, pierzi Raiul!"

Numai ca lucrurile nu stau chiar asa. Nimeni nu stie cu exactitate care va fi judecata lui Dumnezeu! Avem Biblia ca indrumar scris al unei vieti crestine si putem presupune ca pe baza ei vom fi judecati, dar in realitate nu stim nimic precis, pentru ca nimeni din lumea asta nu stie care este mintea lui Dumnezeu. Apartenenta la o anumita religie nu asigura nimanui automat mintuirea! Asta este amagiarea sectantilor! Dar exista o religie, una singura, care iti arata adevarata cale spre mintuire: Ortodoxia. Apartenenta la Ortodoxie nu asigura automat mintuirea, dar ca credincios ortodox afli drumul cel bun catre mintuire, prin trairea Sfintelor Taine asa cum ai spus si tu intr-un alt mesaj.

Nici cel mai mare sfint de aici de pe pamint nu are siguranta 100% ca el se va mintui dupa ce moare. De aceea sfintii se roaga sa le mai dea Dumnezeu o zi in plus la viata, nu pentru ca sa bucure de ea lumeste, ci pentru ca sa mai aiba timp sa se roage pentru iertarea pacatelor.

| casian_6565 a răspuns:

Dumnezeu a creat lumea aceasta ca sa impartaseasca tuturor bunatatea SA. Postul si celelalte practici sunt pentru a ne mantui, Dumnezeu nu zice ca nu ai voie sa bei dar cu masura, ca nu ai voie sa te distrezi dar intr o oarecare masura, caci si Iisus a fost la o nunta. Dumnezeu nu face diferenta intre neamuri ci intre cei drepti si cei pacatosi caci cel care este drept mai mae este inainte Lui. Funda?