| Therraex a întrebat:

Rugaciunea si postul (atat fizic cat si spiritual):

Matei 6; 6: "Ci tu, cand te rogi, intra in odaita ta, incuie-ti usa, si roaga-te Tatalui tau, care este in ascuns; si Tatal tau, care vede in ascuns, iti va rasplati."

Isaia 58; 6-11: "Iata postul placut Mie: dezleaga lanturile rautatii, deznoada legaturile robiei, da drumul celor asupriti, si rupe orice fel de jug;
imparte-ti painea cu cel flamand, si adu in casa ta pe nenorocitii fara adapost; daca vezi pe un om gol, acopera-l, si nu intoarce spatele semenului tau.
Atunci lumina ta va rasari ca zorile, si vindecarea ta va incolti repede; neprihanirea ta iti va merge inainte, si slava Domnului te va insoti.
Atunci tu vei chema, si Domnul va raspunde, vei striga, si El va zice: "Iata-Ma!" Daca vei indeparta jugul din mijlocul tau, amenintarile cu degetul si vorbele de ocara,
daca vei da mancarea ta celui flamand, daca vei satura sufletul lipsit, atunci lumina ta va rasari peste intunecime, si intunericul tau va fi ca ziua in amiaza mare!
Domnul te va calauzi neincetat, iti va satura sufletul chiar in locuri fara apa, si va da din nou putere madularelor tale; vei fi ca o gradina bine udata, ca un izvor ale carui ape nu seaca."

Pareri? Credeti ca se mai respecta rugaciunea si postul (fizic si spiritual) adevarat? Cati dintre voi, ca crestini, mai respectati adevarata rugaciune si adevaratul post?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Azi,important e ca prin faptele noastre sa demonstram ca vrem sa-i fim placuti lui Dumnezeu.Iar daca noi vorbim negativ despre alti sau facem alte lucrui care-i displac lui, degeaba postim.

5 răspunsuri:
| Maxim96 a răspuns:

Postul se tine pentru ca sa ne apropiem de Dumnezeu, dar doar postul de mancare si bautura nu ne apropie cu nimic!

| Ben00 a răspuns:

Am cautat si eu din rugaciunile sfintilor parinti, ca liniste gasesti cam greu azi. Si nici cu postul nu-i usor, dar ne straduim.

| ClauA17 a răspuns:

Putini sunt cei care respecta adevaratul post, vrei sa postesti si tu sau de ce?

| Therraex explică (pentru ClauA17):

Este doar un subiect de meditatie... la care multi crestini ar trebui sa se gandeasca.

| ClauA17 a răspuns (pentru Therraex):

Da asa e.