| anonim_4396 a întrebat:

Sa nu ziceti ca interpretez eu gresit, va las pe voi sa comentati urmatoarele fragmente :

Iov 1

(...) Si a venit si Satana in mijlocul lor...

7. Domnul a zis Satanei: "De unde vii?" Si Satana a raspuns Domnului: "De la cutreierarea pamantului si de la plimbarea pe care am facut-o pe el."
8. Domnul a zis Satanei: "Ai vazut pe robul Meu Iov? Nu este nimeni ca el pe pamant. Este un om fara prihana si curat la suflet, care se teme de Dumnezeu si se abate de la rau."
9. Si Satana a raspuns Domnului: "Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10. Nu l-ai ocrotit Tu pe el, casa lui si tot ce este al lui? Ai binecuvantat lucrul mainilor lui, si turmele lui acopera tara.
11. Dar ia intinde-Ti mana si atinge-Te de tot ce are, si sunt incredintat ca Te va blestema in fata."
12. Domnul a zis Satanei: "Iata, iti dau pe mana tot ce are, numai asupra lui sa nu intinzi mana." Si Satana a plecat dinaintea Domnului.

Intrebari :
1 - Parca dumnezeu stie tot, de ce l-a mai intrebat pe satana "de unde vine "?
2 - Ce cauta satana alaturi de dumnezeu?

Restul intrebarilor vin dupa ce o sa citesc "interpretarile" voastre.

49 răspunsuri:
| charonmario a răspuns (pentru WhatheWow):

Filozofule am uitat sa ti zic nu suntem toti asa PERFECTI ca tine perfectule

| RAY a răspuns:

Nu ai ce face gaia? cu asta ce castigi tu crezi ca cuiva i va pasa de ce scrii acolo

| WhatheWow a răspuns (pentru RAY):

Mie imi pasa, ray!

| mihaitaLGP a răspuns (pentru charonmario):

Eu zic sa inveti prima data sa scrii corect gramatical si cu semne de punctuatie.
Atuncea poate chiar putem vorbii.

Iar pe viitor incerca sa dai un raspuns singur, lasa copy + paste.
Inca o data demonstrezi ca esti ipocrit.

http://www.scientia.ro/......_1456.html

Deci marsi, esti atat de incapabil sa formulezi un raspuns propriu, culmea mai dai si sfaturi.
Ipocritule.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru WhatheWow):

Sunt satul de ipocriti.

Este atata de incapabil incat sa scrie corect si cu semne de punctuatie.
Un raspuns nu poate sa formuleze, copiaza raspunsurile altora.

A raspuns la o intrebare de-a mea tot cu un alt raspuns.
Culmea, cand incepe sustine ca este si raspunsul lui.

| WhatheWow a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nu-mi place sa jignesc pe nimeni asa, fara motiv, dar cite unul chiar te obliga!

| RAY a răspuns (pentru cosmyna1):

Cosmyna uite daca recunosti ca nu esti convinsa de existenta lui god te lasa gaia in pace de acord?

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Ma dezamagesti, gaia nu minte aia e din biblie

Răspuns utilizator avertizat
| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Mai nu am fost suficient de explicit! nu la gaia faceam referire! Textul e corect 100%! Doar ca atunci cand Dumnezeu vrea sa comunice cu omul foloseste limbajul omului ca sa i-L poata intelege! De exemplu daca as vedea ceva uimitor si as spune "am ramas gura-casca" nu neaparat am ramas cu gura cascata si a trebuit sa mi-o inchida cineva, ci doar am exprimat profund uimirea, si tu ai intelege ca am ramas uimit nu cu maxilarul blocat pe "open"! Acuma cand biblia vorbeste despre acea intamplare dintr-o alta existenta inaccesibila noua, ne vorbeste pe limba noastra! Concluzia logica pe care (cred eu) ca am putea-o trage din textu respectiv ar fi ca Satana chiar daca e opusul lui Dumnezeu face doar ce ii zice El.As intelege ca tot ceea ce se intampla pe pamant e proiectat acolo! As intelege ca Iov era un om extraordinar de bun si moral! Mai putin m-ar interesa sa caut "nod in papura " pentru a presupune si a-mi amorti constiinta ca "faptul ca a folosit figuri de stil e un basm de adormit copii!"

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Nu m-am facut prea explicit nici data asta! Grea limba romanabig grin

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Faptul ca un text foloseste metafore nu inseamna ca e basm! asta insinua gaia mai jos cand spunea "cat e pe bune si cat e metafora" Poate fi tot pe bune si scris folosind metafore!

| martzian a răspuns:

Nu stiu. Este asta "dovada" ta ca nu exista Dumnezeu?

La prima as raspunde ca atat intrebarea cat si raspunsul sunt pentru informarea audientei (atat celei de acolo cat si a celor ce citesc Biblia), nu pentru Dumnezeu - care, cum bine ai aflat, stie totul. Repetitia (ebraicele aw-naw' si aw-mar') ma duce cu gandul la asta.

La a doua as raspunde ca Dumnezeu i-a permis lucrul acesta. Are dreptul sa o faca, nu?

Sunt intrebari mai adanci pe care mi le-am pus si la care nu am gasit raspunsul. Voi avea ocazia sa aflu aceste lucruri intr-o zi.

| ania a răspuns:

Și pe Adam l-a întrebat Dumnezeu-unde ești, deși știa și un părinte își întreabă uneori copilul unde ai fost, chiar dacă știe. Prin faptul că Satan a ales să refuze autoritatea Creatorului asta nu înseamnă că Dumnezeu nu vorbește uneori cu el.Doar pentru oameni, lumea sprirituală a lui Dumnezeu, a îngerilor și a demonilor e acoperită cu un văl și au acces la ea în măsura în care li se reveleaza ( de Dumnezeu) sau o invocă ( de ex cei ce își vând sufletul lui satan). Ingerii și demonii și Dumnezeu se percep nemijlocit.

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Ma rocco ipocrizia va definieste omule si eu sunt scarbit de ipocrizia voastra fata a pus o intrebare tu ca esti ipocrit ai dat un raspuns ipocrit

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu ce treaba are raspunsul cu ipocrizia si cu persoana mea... poti s-o demonstrezi? Apropo nu ti-am cerut sa ma placi e dreptul tau sa fii cum vrei. Te afecteaza doar pe tine modul tau de-a fi! Daca ti-as fi spus ca "faptul ca Mihai Eminescu in scrisoarea a treia foloseste din ambundenta figuri de stil inseamna ca batalia de la Rovine nu e reala ci un simplu basm" tot ipocrit as fi nu?hee hee Don't like the message? Shoot the messenger! Aveam pretentii la tinehee hee

| RAY a răspuns (pentru rocco09):

Intrebarea de mai sus e din biblie de ce spui ca nu-i din biblie?

| rocco09 a răspuns (pentru RAY):

Unde am spus ca nu e din biblie?

| cosmyna1 a răspuns (pentru rocco09):

Asta citeste in dungi laughing