| Lupone14 a întrebat:

Sa presupunem ce au sunt crestin ortodox, iar amicul meu este budist....cand vom muri eu voi ajunge la D-zeu iar el la Buda sau eu la D-zeu si el in iad deoarece nu credea in Dumnezeu.

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu adevarat care cere socoteala la toata lumea si fie ca e budits fie ca e ortodox, Dumnezeu are grija ca toti sa-l cunoasca si fiecare apoi decide daca vrea sa-l asculte sau nu. Daca asculta pot ajunge in paradisul pamantesc care va fi dupa sfarsitul lumii si daca nu vor muri.Psalmi37:9-11

| Lupone14 explică (pentru danay72):

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar tu spui ca Zeul tau este cel devarat deoarece te-ai nascut sub religia asta, dar trebuie sa tii cont de faptul ca, Crestinismul nu e singura religie de pe pamant...din punctul tau de vedere Buda e un fake iar din perspectiva altora D-zeu e un fake

| danay72 a răspuns (pentru Lupone14):

Eu nu m-am nascut in religia in care sunt, ci in urma studierii atente a Bibliei si a analizarii dovezilor ca Dumnezeu exista, am ales sa fiu o martora a lui Iehova. Budismul nu recunoaşte existenţa unui Dumnezeu invizibil, a unei Fiinţe care a creat totul. Însă mulţi budişti se închină unor chipuri sau relicve ale lui Buddha. 2) Siddhartha Gautama, căruia i s-a dat titlul de Buddha, a ajuns pentru discipolii săi idealul religios demn de imitat. El îi îndemna să caute iluminarea prin studierea omului din punct de vedere omenesc şi să înlăture rădăcinile suferinţei ţinând mintea sub control, pentru a suprima orice dorinţă pământească. Învăţătura sa arăta că în felul acesta se poate atinge starea Nirvana, scăpând de ciclul metempsihozei (lung şir de reîncarnări succesive prin transmigraţia sufletului). 3) Budiştii practică cultul strămoşilor, pe care-i consideră izvorul vieţii lor.
In urma cercetarilor am ajuns la concluzia ca exista Dumnezeu si asa ar trebui ca fiecare sa-si aleaga religia, nu sa-i fie impusa la nastere.

| Exilee a răspuns:

Nu cred ca suntem in masura sa ne dam nicimacar cu parerea. Dumnezeu este drept si imi asum ceea ce voi spune, cred ca Dumnezeu ii va judeca pe budisti in functie de fapte.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns:

... Se vede ca esti foarte documentat in legatura cu budismul...
Si apropo, nu te-ai intrebat ca si tu ai putea ajunge in iad, in timp ce Bin Laden a ajuns la allah (Da, stiu ca teoretic dumnezeu=allah=yahweh, deoarece toate cele trei religii au un trunchi comun)?

Răspuns utilizator avertizat
| contαbαndonαt a răspuns:

Poate ai vrut sa spui Buddha nu buda...tocmai ce ai scris o prostie.Mai multa atentie pe viitor.

| FashionKitty a răspuns:

Pai se presupune ca Dumnezeu e doar unul si ca toate religiile au acelasi Dumnezeu, oricum s-ar numi. Dar personal eu nu cred ca ajungem in rai/iad deci nu-mi fac probleme pe seama asta. Eu cred in reincarnare (desi sunt catolica in teorie ma simt ca un ateu)

| 22SWAG22 a răspuns:

Hm... Dar daca ajungi in iadul lui Thor, Allah, Zeus, Zalmoxis etc?