| anonim_4396 a întrebat:

Sa vad daca am inteles partea cu liberul arbitru in viziunea crestina.

Cica dumnezeu i-a dat omului liberul arbitru sa aleaga una din cele 2 cai si anume sa-l urmeze sau sa nu-l urmeze. Daca il urmeaza, daca alege sa traiasca dupa cum vrea dumnezeu, dupa ce moare poate sa-i fie alaturi, sa se inchine si sa-i aduca laude ca vai ce maret ii el (cam narcisist tipul apropo), iar daca nu il urmeaza si alege varianta 2,o sa fie trimis intr-un loc unde o sa fie torturat o vesnicie. La partea cu raiul , aceasta ii una din multele variantele pe care le-am auzit.

Din moment ce nu accepta alte variante si te obliga sa-l alegi pe el altfel o sa te tortureze, unde ii liberul arbitru ?

(aveti un zeu imatur, zgarcit si gelos din moment ce se supara daca nu ne jucam numa cu el)

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul tau.Nu poti sa alegi alti creatori.La fel este si cu parintii pamantesti.Ei sunt si trebuie sa ii accepti si sa ii iubesti.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Şi dacă nu poţi să alegi alţi creatori, unde-i liberul arbitru?

| anonim_4396 explică (pentru EmaS):

Parintii pamantesti nu te-au creat ca sa te oblige sa-i accepti si sa-i iubesti. Daca sunt parinti rai, cu atat mai putin o sa-i consideri parinti.

| anonim_4396 explică (pentru Woodenpints91):

Nu-i vorba doar de creator ci si de locul unde mergi.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde merg?

| anonim_4396 explică (pentru Woodenpints91):

Tu i-ai raspuns lui EmaS "daca nu poti alege un creator unde ii liberul arbitru" si eu am zis ca intrebarea mea nu se refera doar la alegerea sau nu a unui creator ci si la locul unde vrei sa mergi dupa ce mori. Poate nu vrei nici cu A nici cu B, nici iad, nici rai, poate vrei altceva.(cred ca ai inteles ce vreau sa zic)
Mi mult prea somn ca sa ma mai exprim. In ce ma priveste pe mine, dupa ce mori ii gata... nu mergi nicaieri.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mie nu prea-mi pasă unde merg după ce mor. Nu cred în viaţa de apoi şi alte căcaturi dinăstea.
Se rezolvă cu cafea.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Eu sunt de acord cu ce ai scris.
Apropo, n-o sa schimbi parerea crestinilor.

| shadovv a răspuns:

Dumnezeu e bun dar este drept! Pentru o fiinta perfecta cel mai nesemnificativ gand rau este o crima. Multumeste-te cu optiunile pe care le ai... de fapt ar trebui sa i multumesti ca te a adus in existenta.

Apropo liberul albitru vine de la incertitudinea cuantica deci este demonstrat fizic ca avem libertate.

| alexmircescu13 a răspuns:

Moaaaama ce de comentarii rautacioase ai sa citesti! Eu personal sunt oarecum de acord cu ce ai scris, in sensul ca omul trebuie sa-si asume erorile pe care le face, si se mai si plateste, chiar si pe lumea asta, nu neaparat pe cealalta. E un principiu logic si chiar fizic, principiul actiunii si reactiunii. Oricum, intrebarea postata de tine e incitanta!

| hunterpainting a răspuns:

Da, esti liber sa te supui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gaia? prostia doare? ma gandesc daca durea, spitalele erau pline si TPU, gol. dar uite ca nu doare si e invers.problema e ca si mintea daca ar creste pe toate drumurile, ar paste-o si magarii. dar nu.ai o gandire de fier.imbatabila.bravo.halal de parin,, ba nu, de creatoru..nici.halal de cel ce te stapaneste in cuget si simtiri.

| lovitddefulger a răspuns:

Daca iubesti pe cineva i-l lasi liber!
Daca iubesti pe cineva pui binele respectivului inaintea binelui tau!
Daca un om, ca e pacatos, are puterea sa faca acestea, cum se face ca Atotputernicul nu poate?
Nu e atat de atotputernic si perfect pana la urma, nu-i asa? Din moment ce are nevoie de juma de ora sa-l pupi in fund ca ce mare si puternic e, de parca sumtem sclavi.
Durerea nu este iubire.
Oricum, fanaticii crestini o tin pe-a lor si e ok, fiecare cu parerea lui. Dar din punctul meu de vedere nu mergi nicaieri dupa moarte, doar in pamant.Si,chiar de ar exista conceptul asta bine-rau, Dumnezeu-diavol, nu as alege nici-o tabara. Mi-e sila de amandoua. Oamenii sunt mult mai buni, cel putin unii.hai pa.