| Scarbo a întrebat:

Sa zicem ca dupa ce veti muri veti ajunge in fata lui Dzeu, ce intrebare ia-ti pune inainte sa "va arunce in iad", pentru ca nu lati slujit? Intrebare pentru atei. Si eu sunt ateu deci nu dati prostii de raspunsuri cum ar fi : "Dzeu nu exista".

45 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O simpla intalnire cu Dumnezeu iti este de ajuns ca sa iti vezi nimicnicia si sa cazi in genunchi inaintea maretiei si slavei Sale. Apostolul Pavel, dupa ce a avut o intalnire reala cu Isus a renuntat la autoritatea pe care o avea din partea preotilor de seama de a persecuta pe crestini, si din prigonitor el a ajuns un prigonit. Din functia inalta pe care o avea, a ajuns sa fie batut, inchis si persecutat. Si tot ceea ce avea le-a considerat ca un gunoi fata de pretul nespus de mare a mantuirii.

| KodrutZ a răspuns:

Eu l-as intreba foarte simplu: "Preferi alaturi de tine crestini care au fost buni/crezut din frica, fara a gindi, sau oameni care ti-au respectat in mare parte poruncile fara a le pasa ca vin de undeva mai sus, ci datorita simplului fapt ca au fost educati, au avut etica si AU GINDIT? Daca vrei crestinii fara minte, atunci mai bine ai lua pe linga tine porumbei."
P.S. Stiu ca exista si crestini de bun simt, dar majoritatea celor care se exprima pe net sint habotnici fara de minte care nu au habar sa gindeasca "outside the box". Daca dumnezo' exista, cu siguranta ca i se rupe de cit timp ati pierdut la biserica si citind un rahat de carte scrisa de niste dobitoci, ci ii pasa de cit bine ati facut si ce ati lasat in urma.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Conform bibliei, i se rupe, iar la un moment dat o sa stea sa judece toate alea citeva zeci/sute/mii de miliarde de oameni care au trait/murit pina in momentul respectiv. Amuzant, nu?

| Adrianetc a răspuns (pentru KodrutZ):

Adevarul e ca daca tu gandeai, iti dadeai seama ca acea carte "scrisa de dobitoci " este raspunsul pentru mantuire. Nu conteaza ce realizezi pe pamant, cuvintele Eclesiastului : Ce folos are omul din toata truda pe care si-o da supt soare? Un neam trece altul vine si pamantul ramane vesnic in picioare. Eu, Eclesiastul, am fost imparat peste Israel, in Ierusalim AM vazut tot ce se face supt soare si iata ca totul este desertaciune si goana dupa vant. Mi-am pus inima sa cunosc inelepciunea si sa cunosc prostia si nebunia, Dar am inteles ca si aceasta este goana dupa vant. Tot ce mi-au poftit ochii le-am dat si nu mi-am oprit inima de la nicio veselie, ci am llasat-o sa se bucure de toata truda mea, si aceasta mi-a fost partea din toata osteneala mea. Apo, cand m-am itat cu bagare de seama la toate lucrarile pe care le facusem cu manile mele, si la truda cu care le facusem am vazut ca in toate este numai desertaciune si goana dupa vant si ca nu este nimic trainic sub soare. Concluzia ti-o dai singur.

| KodrutZ a răspuns (pentru Adrianetc):

Iar "mintuirea" e ceata care iti acopera simturile si te face sa nu observi ce se intimpla cu adevarat in jurul tau. Nu ne batem in citate din biblie aici. Ce e un crestin fara toata povestea cu mintuirea? Nimic. Un ateu nu devine mai putin om daca realizeaza peste noapte ca toate convingerile lui erau gresite, problema voastra e ca nu puteti nici macar sa va imaginati ca nu ar fi cum ziceti voi. "Mintuirea" sta in a iti aduce aportul la progesul lumii, la a aduce o raza de soare in viata altora, nu la a adora zeitati inexistente si evrei morti.

| onasis1961 a răspuns:

Păi daca sunt ateu, ce intrebare sa pun daca sunt convins ca Dumnezeu nu exista.

| Scarbo explică (pentru onasis1961):

Am spus, daca vei ajunge, dupa mine asta nusar intampla niciodata, dar eram curios de raspunsuri.

| ania a răspuns:

Suntem curioși ce întrebare ai pune tu.Am văzut un filmuleț în care Dawkins la aceeași provocare a răspuns că l-ar întreba de ce a depus atâta efort să se ascundă.Eu nu răspund pentru că sunt creștină și sunt convinsă că îmi voi petrece viața de după moarte împreună cu Dumnezeu.

| cristi202 a răspuns (pentru ania):

Dumnezeu nu depune un mare efort sa se ascunda (cum zicea Dawkins), cit noi oamenii ne inchidem ochii sufletului ca sa nu-L vedem. Un lucru similar: cind iubesti pe cineva, inchizi ochii si nu vezi defectele lui, te uiti doar la ce iti place (asta e, dragostea e oarba), si pot cei din jur sa iti tot zica ca nu ti-e pe potriva tie, tu nu iei seama si crezi ca totul e perfect, insa, daca ai privi intreaga realitate asa cum e ea, ai realiza ca tipul mai are si defecte. La fel e si cu Dumnezeu, partea rea din natura ta de fiinta umana nu permite ca El sa iti placa, si atunci preferi sa "inchizi ochii: si sa nu Il vezi, desi El este foarte aproape de tine.

| RAY a răspuns (pentru cristi202):

Daca voi il vedeti pe dumnezeu de ce pacatuiti? fara romane si ocolisuri

| RAY a răspuns (pentru ania):

Adica nici isus nu a stiut judecata de apoi dar tu stii unde vei vi incredibil asta e blasfemie

| cristi202 a răspuns (pentru RAY):

Imi place. E buna intrebarea.happy
Daca ai citi Biblia, ai avea raspunsul clar, pe larg. Cit timp avem un corp, suntem sub pacat. Corpul e cel ce te determina sa pacatuiesti, in el salasuieste esenta raului, si de aceea raul se transmite "genetic". Interesant e ca Dumnezeu nu da la o parte corpul, care in esenta e bun, insa e doar purtatorul raului, deci nu da la o parte raul, ci il biruie dind putere spiritului de a face fata provocarilor corpului. Chestia asta nu se obtine dintr-o data, ci in timp, e un proces. La inceput pacatuiesti mai mult, dar in timp, birui pacatul tot mai mult, incit, daca insisti, poti deveni sfint in aceasta viata, poti fii desavirsit, asa cum Isus ne-o cere.

| ania a răspuns (pentru RAY):

Cum să nu fi știut Iisus judecata? Și tâlharului care a recunoscut că își merita pedeapsa și care L-a rugat să-și aducă aminte de el, El i-a răspuns-Adevărat îți spun că astăzi vei fi cu mine în rai! ( Luca 23-43)
Cel mai bun prieten al lui Iisus, apostolul Ioan, care a scris a patra Evanghelie, consemnează ce a promis Iisus-Adevărat adevărat vă spun că cine ascultă cuvintele Mele și crede în cel ce M-a trimis, are( prezent) viață veșnică și nu vine la judecată ci a trecut( verb la trecut) din moarte la viață( Ioan 5-24).Tot apostolul Ioan în prima Episolă a lui scrie că Dumnezeu vrea să știm că vom fi împreună cu El după moarte-V-am scris aceste lucruri CA SĂ ȘTIȚI că voi care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică.(1Ioan 5 -13).Eu îl iau pe cuvânt.

| RAY a răspuns:

Depinde de care dumnezeu voi vedea,iahve e un zeu rau,e un ateu diabolic nu-mi plac ateii de genul lui, de isus e ok desi se contrazice si el de multe ori, las intreba daca ma arunci in iad ce castigi cu asta ca ateu sti fb de ce n-am crezut in tine, ca ateu ma va intelege

ps recunoaste cea ce esti, esti ateu zi sunt ateu dar sti tu

| Danzell a răspuns:

Zici ca esti ateu dar ai username Isus Hristos, si pe fuego la avatar.

Atunci inseamna ca nu stii ce inseamna ateu. laughing

Daca ar exista, nu i-as pune nici o intrebare pentru ca as fi prea mut de uimire.

| Scarbo explică (pentru Danzell):

Mda nu-mi place sa mi se spuna ateu, mai bine necredincios, dar pe langa asta eu respect crestinii, spre deosebire de voi "ateii", care se dau mari ca sunt superiori fatade oamenii care cred in zeitati. Inca un lucru de care sa-mi fie rusine ca fac parte din rasa umana, sa judeci farasa stii nimic despre persoana respectiva, un lucru cu adevarat scarbos..., am username cu jesus si poza cu fuego pentru ca la inceput, cand mi-am facut contul trolam.Nu ma refer la toti ateii, doar lacei care cauta cearta incontinuu.

| Danzell a răspuns (pentru Scarbo):

Eu nu am de unde sa stiu ce faceai tu cu contul. Cat despre ateu scuze dar te-ai facut singur ateu. citeste ce ai scris mai sus. Te contrazici.
A fi ateu nu inseamna sa te dai superior, si nu este o religie, si nici un mod sau filozofie de viata. Ci pur si simplu un om care decide sa nu fie influentat de religii.
Cand mi se intampla ceva rau nu stau cu mainile impreunate si ma rog la Dumnezeu sa ma ajute, ci dau vina pe mine ca nu am fost capabil sa fac mai mult sau sa fac tot posibilul sa rezolv problema. Cand mi se intampla ceva bun nu ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat noroc. Imi multumesc mie si omului care m-a ajutat. Cand ajut pe cineva nu o fac ca sa mi se adune faptele bune si sa dau bine la Doamne Doamne, o fac pentru satisfactia personala, si pentru binele altuia.

Eu nu incerc sa imi gasesc o scuza in ceea ce fac. Pot sa o tin asa pagini intregi laughing

| RAY a răspuns (pentru Danzell):

Tu crezi ca oricine poate fi ateu, asta cere minte

| Danzell a răspuns (pentru RAY):

Bine spus laughing

| Miauti a răspuns:

As pune intrebarea ca in filmul acesta.

http://www.youtube.com/watch?v=ODetOE6cbbc

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Dai o bere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu nu sant ateu, da dupa cate vad trebuie sa ne legitimam cand punem o intrebare? tu ai vreo diploma ceva? de ateu? eu am un ceferticat de ortodox crestin.nu prea ai ce intreba acolo, fiindca toate vor fi inaintea ta, si cele facute si cele gandite si cele vorbite.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru anonim_4396):

Era o intrebare ipotetica, pentru ca oricum nu ai sa ajungi vreodata sa vorbesti cu vreun zeu, doar in visele tale.
Presupunand prin absurd ca ar exista o divinitate, si presupunem ca ea ar fi chiar dumnezeu... nu sar obosi o entotate atat de complexa sa " judece" ceva neinportant ca un om, nu are logica. de ce i sar rupe acelui zeu daca omu il asculta sau nu

| Scarbo explică (pentru anonim_4396):

Am mentionat ca sunt ateu pentru ca am vrut sa ma luati in serios, am mai pus o intrebare si s-a crezut ca sunt crestin si, nu m-a luat nimeni in serios.Nu am vrut raspunsuri in genul celor de mai sus :"Dai o bere?".

| Mikhtarian a răspuns:

Intrebarile sunt de prisos,caci as vrea sa-i multumesc pentru tot,chiar daca am pacatuit, dar e omenesc, si Dumnezeu e milostiv, nu un macho man dur.
Concepe adevarul, simte-l

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

Dai o tigara? Sau mai bine un cotnari.laughing

| Scarbo explică (pentru Dumniezău):

Numai una? E atotputernic ce dracu, zii sa-ti dea un infinit.

| Dumniezău a răspuns (pentru Scarbo):

Corectlaughing

| contαbαndonαt a răspuns:

Cica si tu esti ateu dar le ceri celorlalti atei sa nu dea "prostii" de rasp. cum ca D-zeu nu exista? Ce hal de ateu mai esti si tu? Hibrid cumva? Dar hai totusi sa-ti rasp. si la intrebare, ipotetic vorbind:
-Ajuns in fata lui D-zeu, EU:In general se spune ca atragi ceea ce esti precum albinele sint atrase de polen.Acum, se mai spune ca-ti poti da seama de calitatea unui artist (sa spunem cantaret) nu dupa nr.-ul sau de fani ci dupa personalitatea si caracterul (majoritatii) fanilor acelui artist (de ex.), asa si cu dumneata (D-zeu)...majoritatea adeptilor tai fiind niste fanatici religiosi ipocriti, incuiati si intoleranti.
Intrebarea:Sa inteleg ca asa esti si tu? Ori sint ei prea inculti si nu ti-au inteles corect predicile?

Si inca o chestie, nu-mi place sa ma exprim intr-un mod direct cand vine vorba de insulte dar pentru tine fac o exceptie: Prost esti tu! adica mai intai spui ca esti ateu iar dupa ne atentionezi cu "fara prostii gen d-zeu nu exista". Unde-i logica?

| Scarbo explică (pentru contαbαndonαt):

Am vrut doar sa va folositi un pic mintea, sa fie cat de cat un raspuns. Am mentionat sa nu folositi raspunsul "Dzeu nu exista" deoarece stiam ca acestea vor fi aproape toate raspunsurile. Scuzati-ma am gresit cu ceva? daca am dorit numai un pic de seriozitate?

| Scarbo explică (pentru contαbαndonαt):

NU era logic daca spuneam fara raspunsuri de la atei care cred ca dzeu exista. Mie mi se pare foarte logic ceia ce am spus, pentru ca nu doream raspunsuri atat de scurte, seci si fara rost.

| Scarbo explică (pentru contαbαndonαt):

Sunt un ateu care respecta religia celoralati, ai vreo problema? E ceva ciudat in asta?

| andreiush25 a răspuns:

Doar pentru ca nu l-am slujit? Hmm...
E bere la rece in iad :o3? Am auzit ca e super cald acolo din cauza diavolitelor.

http://www.hartancui.ro/......25x300.jpg

| codrut a răspuns:

I-as spune: Mor cu tine legat de gat!

| DumnezăuTatăl a răspuns:

In iad exista tigai drycooker?

| Scarbo explică (pentru DumnezăuTatăl):

Da exista costa doar 50 bani bucata, dar fara garantiesad.