| pIsIcUtzA PuFoAsA a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare. deci, sa zicem ca sunteti mai multi frati la parinti. Mama si tata se cearta mai mereu pentru ca tata bea ft mult. Cum faci ca acestia sa nu se mai certe numai pe prostii. Va rog Dati raspunsuri sincere

Răspuns Câştigător
| Andreutsa25 a răspuns:

Certurile dintre parinti sunt des intalnite atunci cand tatal are o mica dependenta de alcool.Nu cred ca tu sau fratii tai puteti interveni intr-un fel, doar sa vorbiti cu parintii vostrii cand sunt calmi si linistiti, sa le spuneti ca aveti si voi de suferit de pe urma certurilor dintre ei.Pentru cei care isi permit, asta se poate rezolva si cu ajutorul unui psiholog.Succes!

10 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu vad solutia asa'
Cand e tata treaz'
Il iei la o plimbare prin curte( in fata blocului efectiv)
Si ii spui tot ce simti ii spui parerea ta
Ii spui si tu ceva genu
"tata stiu ca nu pot sa te judec sau sa te trag la raspundere
dar gandeste-te ca daca o mai tii mult timp asa o sa se destrame familia...
Eu nu vreau sa se intample asa ceva etc ii zici ca il iubesti... i zici ca. maicata cat o sa mai reziste la scandalurile facute.fratii taitongue sa se gandeasca si la voi.
Spune-i ca vreti sa fiti o familie mare si fericita incearca sa ii intri pe sub piele
eu asa as face'
Bine eu sunt barbat eu il scoteam la o bere si ii ziceamhappy
insa ghinion batranu meu nu mai bea de 4 anihappy

| gabriela a răspuns:

Nu intervii in discutia lor. Nu stiu cati ani ai, dar cel mai mare dintre frati sa vorbeasca separat cu tata si separat cu mama si sa le spuna ca pe voi va afecteaza cearta lor. Sa-i roge sa se certe doar in lipsa voastra ca voi chiar nu ati gresit ca sa suferiti. Cu calm si seriozitate, cel care discuta, deci nu cu dorinta de a face si mai mare scandal.

| DiDi a răspuns:

Am scris aici cred ca 5 randuri, dar le-am sters, consider ca nu trebuie sa fac public aceasta poveste, insa, te rog sa ma crezi ca acest sfat ti-l dau din experienta!
Eu zic sa incerci sa vorbesti cu mama ta, ca pana la urma, cel mai destept cedeaza. Cand il vede pe tatal tau in starea respectiva, mai bine o lasa mai moale si discuta a doua zi, cand toata lumea e treaza si vor putea sa poarte o discutie normala, fara certuri, tipete samd. Sa-si rezolve problemele cu calm, ca n-are nimeni nevoie de un stres in plus, si nici intr-un caz copiii. Iar daca tu ai puterea si curajul de a-i infrunta, vorbeste cu ei, spune-le cat de mult te doare cand se intampla asa ceva, spune-le ca prin certurile astea iti fac tie rau si asta trebuie sa se incheie odata si odata; sa incerce sa gaseasca cea mai buna solutie pentru toti, fara cearta.

| Irmmma a răspuns:

Sincer... te inteleg...am intalnit multe astfel de cazuri.nu stiu daca raspunsul meu te va ajuta in vreun fel dar incearca sa-ti sustii parintii in felul ca.comunica mai mult cu ei fiti mai sociabili

| bebytzza_9352 a răspuns:

Fac tot posibilul ca parinti mei sa se intalneasca cat mai rar at cand tata e beat...sau intervin cu un subiect care stiu ca iar linisti instantaneu...

daca nu eusesc sa ii calmez le spun verde in fata ca gresesc si ca mai existam si noi... atunci cand ii prind pe aman2 calmi si mai ales tata sa nu fie beat. le spun sa nu mai fie egoisti si sa se mai gandesca si la noi ca ne fac rau... poate asa se potolescsad

| madia a răspuns:

Spune-le exact ceea ce simti, ca suferi cand ii vezi ca se cearta. Poarta o discutie sincera cu ei. Ai nevoie de intelegere nu de certuri, bafta.

| pIsIcUtzA PuFoAsA explică:

Buna eu am pus intrebarea dar nu am trecut prin asa ceva doar de curiozitate am pus aceasta intrebare daca as trece prin asa ceva as muri si multumesc pentru raspunsurilove struck

| pIsIcUtzA PuFoAsA explică:

Buna eu am pus intrebarea sa stiti ca nu mi se intampla ceea ce scrie aici eu am pus intrebarea doar de simpla curiozitate

| CarLa_7372 a răspuns:

Ar trebui sa se puna toti fratii la un comun acord si sa vorbeasca cu parintii separat si impreuna. Sa ii explice tatalui cat de mult rau le face daca bea si ca certurile ii supara.Sau altceva mai poate fi sa-l interneze la dezalcolizare de buna voie sau cu forta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti intervenii in asa ceva ca dupa ce trece o vreme cuvintele adresate catre parinti zboara si nu le pasa vb tale