| Enderman a întrebat:

eu cred in Dumnezeu dar nu pot sa inteleg ceva... Dumnezeu a creat maimute si noi am evoluat din ele sau ne-a creat direct asa cum suntem?

Răspuns Câştigător
| martzian a răspuns:

Noi nu am evoluat din maimute. Evolutionistii si-au scrantit mintile incercand sa demonstreze asta si tot ce au reusit a fost sa-si ridice si mai multe semne de intrebare...

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Unele mamifere au capacitatea de a genera vitamina C, rezultata de o gena care face parte din genotipul lor. Omul spre deosebire de celelalte mamifere, nu are aceasta gena inactiva, la fel ca si urangutanul, cimpanzeul si, daca nu ma insel, gorila. Noi si celelalte primate trebuie sa obtinem vitamina c consumand fructe.
De ce ti-am spus chestia asta?
Pentru ca e simpla, e usor de inteles. Gena respectiva exista la toti insa a evoluat diferit, la unele mamifere fiind activa iar la altele inactiva (unitatea si diversitatea).

| martzian a răspuns (pentru martzian):

Un exemplu elocvent: Un studiu din 2012 a folosit o metoda foarte noua si precisa de a studia profilurile de metilare a ADN-ului genelor creierului, similare la oameni si la cimpanzei. Diferentele observate au fost socante pentru toata lumea. Se spune in studiu:

„s-au identificat, de asemenea, divergente extinse la nivel de specie in tiparele de metilare a ADN-ului si ca sute de gene prezinta nivelui semnificativ mai mici de metilare la nivelele joase ale promotorului in creierul uman, comparativ cu cel al cimpanzeilor."

Studiul a mai scos in evidenta faptul ca aceste tipuri de gene ale creierului pot tolera modificari epigenetice foarte mici in afara profilului normal al creierului uman. De fapt cercetatorii au aflat ca metilarea anormala a genelor specific umane este asociata cu o mare variatate de boli neurologice grave. Aceste rezultate indica faptul ca schimbarile de metilare ale genelor creierului nu sunt bine tolerate, negand ideea evolutiei epigenetice a primatelor. Modelele de metilare ale genelor sunt „reglate fin" si specifice speciei.

Acest studiu a impartit regiunile genetice in diferite zone. O zona cheie a fost cea a promotorului, zona care precede o gena ce controleaza functiile sale, asemeni unui comutator genetic. S-au descoperit multe diferente modelul uman si cel al cimpanzeului, in zonele de control, care joaca un rol important in autoreglare. Promoterii genelor umane sunt mult mai putin metilate comparativ cu cele ale cimpanzeilor – o constatare care corespunde unor nivele mai inalte de activitate a generor creierului uman.

In total au fost descoperite 1055 de diferente semnificative. 468 degene au fost extrem de diferite in ceea ce priveste modelul de metilare. Explicatiile sunt tot mai greu de dat cu fiecare studiu care se face – de mult nu mai discutam doar despre amaratul de cromozom... Cele 468 de gene joaca un rol cheie in controlul altor gene, modificand tipul proteinelor celulare si regland procese de top la nivelul ierarhiei celulare. Cu alte cuvinte, genele care au indicat aceste diferente sunt cele care controleaza regiuni cheie pentru activitatea celulara a creierului in genomul uman.

Iaca: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002929712004107

| martzian a răspuns (pentru M25M):

"Noi si celelalte primate trebuie sa obtinem vitamina c consumand fructe." - Hai sa fiu un pic rautacios, dar doar in aparenta... Ce hrana i-a dat Dumnezeu omului la inceput? Carne sau fructe? happy

Ma intreb de ce a involuat biata randunica - fiind diferita de alte pasari "evoluate" intr-un mediu similar. Da, si ea si-a "pierdut" abilitatea de a sintetiza acid ascorbic. happy

21 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu prietene, Dumnezeu postuleaza niste axiome, axiomele interactioneaza rezultand realitatea.
Perspectiva deista.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu,asa cum arata si Biblia ne-a creat pe noi oamenii si a creat si maimutele.Dar ai vazut azi ca dintr-o maimuta sa evolueze in om? Aceasta pentru ca nu asa a creat Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Noi am evoluat din maimute si atunci de ce nu sunt toate maimutele oameni? noi suntem maimute primate asta sa stii pe viitor

| faringosept a răspuns (pentru RAY):

Omul nu a evoluat din maimuta ci dintr-un stramos comun. De aia maimutele sunt maimute si oamenii sunt oameni.

| RAY a răspuns (pentru faringosept):

Si eu ce am scris?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca tu esti maimutoi e bine, simte-te bine ca bmaimutoi; in biblie scrie ca suntem creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, deci tu esti un caz aparte

| M25M a răspuns:

Omul
Varianta stiintifica :
Regn: Animalia
Încrengătură: Chordata
Subîncrengătură: Vertebrata
Clasă: Mammalia
Ordin: Primata
Familie: Hominidae
Gen: Homo
Specie: sapiens
Subspecie: sapiens
Evoluat dintr-un stramos comun cu cel al cimpanzeului.

Om
Varianta creationista :
Tarana + apa + suflare magica.

Poti sa crezi intr-un creator chiar daca ti se pare prima varianta mai plauzibila, cea stiintifica. Insa reversul nu este valabil.

| baieru a răspuns (pentru M25M):

Da dar varianta creationista spune ca l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa!
Si ce ne invata stiinta?
Ne invata ca omul este identic cu primatele in proportie de 98%!
Oare cat de mult suntem identici cu Dumnezeu, asta ca sa stim cat la suta din El este asemanator cu o maimuta?

| Maxim96 a răspuns:

Ne-a creat direct.
Daca crezi cu adevarat in El atunci trebuie sa fii increzut ca El ne-a creat din pamant.

| Enderman explică (pentru Maxim96):

Pai asa credeam si eu din pamant dar tot auzeam de maimute.

| faringosept a răspuns (pentru Maxim96):

Tu chiar nu bagi la cap ca asta este doar o metafora?
Organismul nostru, ca de altfel toate organismele animale si vegetale, sunt constituite din multe elemente chimice, care se gasesc in alcatuirea Pamantului.
Mai mult decat atat, la nivel subatomic, tu nu te deosebesti cu nimic de un mop.

| Enderman explică (pentru faringosept):

Poate tu nu te deosebesti de un mop

| faringosept a răspuns (pentru Enderman):

Pai nici eu, stai linistit...laughing laughing

| Enderman explică (pentru faringosept):

laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Enderman):

La cei 12 ani ai tai, e de trecut cu vederea, dar sunt altii care afirma aia cu maimutele, demni de mila. Dumnezeu n-a creat nimic si omul nu a evoluat din maimuta, ci tot ce e viu a evoluat din aceeasi forma de viata, oamenii si maimutele au evoluat din ceva ce nu era nici om, dar nici maimuta.

| adrian1419 a răspuns:

Am evoluat din specii inrudite cu maimute s-au descoperit schelete care atesta care se potrivesc temporal tot tot tot dar nimeni nu poate dovedi cu exactitate existenta lui Dumnezeu

| DiandraDya a răspuns:

A creat maimutele dar si pe noi separat.

| steve91 a răspuns:

Trebuie sa stii ca invatatura Bisericii Ortodoxe contrazice categoric ideea ca omul ar fi evoluat din altceva (idee care, de altfel, e o aberatie...). Omul a fost creat de Dumnezeu direct ca om.