| EvangelineDS a întrebat:

de curiozitate... de ce unii oameni isi schimba parerea despre tine daca esti ateu sau satanist?

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Acel gen de oameni nici nu merită atenție, deci nu-ți bate capul cu toți încuiații și fanaticii, ei n-au motive doar fanatism.

| Woodenpints91 a răspuns:

Din lipsă de informaţie. Când îi spui unui creştin că eşti ateu, satanist.sau ai o religie care nu e apropiată de-a lui,în loc să spună "ok,are alte convingeri faţă de mine în ceea ce priveşte divinitatea",îşi va imagina că dacă rămâne singur cu tine,o să-i pui piciorul pe gât până se sufocă,ca apoi sa-i desenezi o pentagrama în frunte cu carioca,au dacă te cheamă la el acasă,îi tai pisica şi îi bei sângele,că aşa a văzut el într-un film anul' trecut.
De obicei,nu prea înghit genul ăsta de oameni, şi majoritatea prietenilor mei nu sunt creştini. Am şi câţiva prieteni creştini, pe care i-a dus capul să nu pornească o discuţie despre divinitate cu mine.

| shadovv a răspuns:

Deoarece in acel moment oamenii realizeaza cat de stupida esti. Unii realizeaza asta si dupa ce se uita la username.

| EvangelineDS explică (pentru shadovv):

Uita-te la tine inainte sa te uiti la alti

| shadovv a răspuns (pentru EvangelineDS):

E valabil pentru toti...

| EvangelineDS explică (pentru shadovv):

Nu pentru toti...

| Holocaust a răspuns:

Dacă eşti diferit de ei,dintr-un punct de vedere, imediat îţi pun ştampilă în frunte, so...

| OctoberandApril a răspuns:

Pentru ca majoritatea considera aceste lucruri ca fiind rele in plus sunt multi care nu fac diferenta dintre a fi ateu si a fi satanist.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

Care oameni? Isi schimba si ateii impresia despre tine? Sau satanistii? Nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand necrezand in Dumnezeu nu te vei crede obligat sa respecti cele 10 porunci.deci eu ca crestin nu voi putea avea incredere niciodata nu in atei si satanisti,nici in musulmani nici in evrei,nici in cine noi vrea eu sa am incredere.un procent oarecare pot avea in crestini in masura in care stiu cat este de credincios, serios, si de cuvant.pricepi? poruncile sunt foarte exacte in enuntul lor.dar oamenii le interpreteaza cum vor.si daca unii care cred calca acele porunci, atunci, acei care nu cred de loc? la ce ma pot astepta de la ei? de aia.

| MishuD a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnule, dupa cum zicea un clasic in viata, "Cred ca ma glumesti!"
Cum reusesti sa fii atat de convins de lucrurile pe care le spui? Cunosti dumneata atat de bine ce "porunci" au celelalte teologii? In primul rand cele ZECE PORUNCI le au si evreii, de acolo au fost imprumutate de CRESTINI. Apropos, ce natie era pustiu` lu dumnezo? Am o vaga impresie ca era EVREU.
Ce zici dumneata daca lasi judecatile bazate pe scurtcirciutele creierului dumitale care se produc cand iti contesta cineva validitatea convingerilor. ti-ar fi mult mai simplu daca ai realiza ca esti o oaie in marea turma de prosti indoctrinati si controlati eficient de institutia numita biserica. Poate asa ai putea sa-ti depasesti conditia de intelect limitat.
Si in ultimul rand, daca nu "cred" in dumnezo te astepti sa iti sparg casa, sa-ti fur banii si sa-ti violez nevasta, cainele si capul?
Cele zece porunci ale tale is doar un bici domnule. Noi ateii putem fi oameni si putem sa respectam oameni fara bici. Dumneata poti?

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred în Dumnezeu, şi respect cele 10 porunci, excepţie făcând primele 4 care sunt strict legate de gelozia lui Dumnezeu faţă de ceilalţi zei.

| AshuraElric a răspuns:

Asta este societatea în care trăim. Oamenii îşi pun etichete între ei(ateu, satanist, deist...etc. şi nu sunt singurele catalogări)aşa că este normal să se formeze "grupuleţe" ca apoi să-şi dea în cap uni altora...pentru că asta înseamnă să-ţi exprimi "liber" opinia.Fiecare cu ideile lui până la urmă,chiar îmi este indiferent atât timp cât nu încerci să manipulezi opinia celorlalţi.
Totuşi,cu siguranţă în viaţă nu se rezumă totul doar la a fi ateu,satanist sau adorator al lui Dumnezeu,sunt prea puţini cei cărora le pasă de calea spirituală pe care ai ales-o.Cel mai bine ar fi să eviţi oamenii care nu pot accepta realitatea secolului XXI, e o tehnică de supravieţuire.
P.S.Că tot am adus vorba de "etichete", În Evul Mediu stângacii erau omorăţi,"se credea ca diavolul isi boteaza adeptii cu mana stanga".Ce noroc pe noi că am mai evoluat între timp whistling

| vasilicalambru a răspuns:

Ateu, satanist... Homosexual, pedofil... Tot aia, nu?

| EvangelineDS explică (pentru vasilicalambru):

Pentru inculti ca tine da e tot aia

| vasilicalambru a răspuns (pentru EvangelineDS):

Atunci daca nu e tot aia, de ce ai formulat asa intrebarea?

| sharkyy a răspuns:

Asta e rasism. de ce conteaza in ce crezi si in ce nu?
eu sunt crestina si am si prieteni ciudati care sunt mai sadici si rebeli si altele. ma inteleg bine cu ei.
nu cred ca chiar conteaza detalii legate de credinta in dumnezeu, ce porti sau ce muzica asculti.
eu sunt mai rocker asa de felul meu si uneori mai stau si cu manelistii tongue