| JustBlack92 a întrebat:

Salut.
Am fost duminica la biserica si am observat ca deasupra la icoana era semnul acela de illuminati, voi ce parere aveti?
O zi buna.

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Ai observat bine, este o reprezentaţie a zeului soare. Însă aceste lucruri se încearcă să se ascundă şi a se da oamenilor fel şi fel de explicaţii plauzibile! Spre exemplu până şi ochiul masonic are o explicaţie, cică reprezintă trinitatea, oare chiar sunt oameni atât de orbi care cred asemenea aberaţii?
1.http://saccsiv.files.wordpress.com/2012/06/cruce-cu-ochi.jpg
2.http://media.roportal.ro/upload/Image/Religie/zeul-soare.jpg
3.http://i.imgur.com/Fz8nTGj.jpg
4.http://i.imgur.com/x9OwSPL.jpg
Cercetează cu atenţie lucrurile şi ai să vezi că am dreptate!
http://www.isushristos.org/x.html

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dacă îl folosesc cumva şi illuminati este pentru ca illuminati l-au "imprumutat" din crestinism pentru a-si camufla invataturile straine de crestinism prin forme care sa-i atraga pe oameni sau prin care sa se arate inofensivi.

Semnificatia acestui semn este 100% crestina.
Nu este exclus ca ochiul sa mai fi fost folosit si in alte culturi. Este la urma urmei un semn cu o uriasă forţă simbolică. Poate semnifica o groaza de lucruri... happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E ochiul lui Dumnezeu Tatal care toate le vede, iluminatii de care zici tu zac pe fundul iadului si tare ar vrea sa mai aiba o sansa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi tu draguta? ai fost la biserica, si ai vazut un semn de la cine? iluminati? da tu de ce te-ai dus la biserica? si eu printre multe icoabe de sinti si scene biblice am vazut una cu iadul chiar la intrare.cu demoni cu suflete rcand o scara.si m-am gandit dupa toate cele vazute ca tot mai bine e sa urci decat sa cobori ori sa fii aruncat.cine sant iluminatii astia? ca eu am cautat sa invat despre cruce, dar despre alte semne doar asa in treacat si nu in mod semnificativ?

| MiruD a răspuns:

Te referi la candele?

| JustBlack92 explică (pentru MiruD):

Da deasupra la candela.

| MiruD a răspuns (pentru JustBlack92):

Nu stiu despre ce vorbesti tu. Dar sunt icoanele, si deasupra sunt candelele aprinse.
Nu stiu ce luminite ai vazut tu. Luminita de la candela poate era.

| Therraex a răspuns:

Parerea mea este ca deja se exagereaza cu illuminati.
Fiecare semn il poti folosi in scopuri bune cat si in scopuri rele, nu stii asta?
Mai aveti putin si daca illuminati o sa isi puna marul ca semn al pacatului o sa ardeti merele ca sunt ''masonice''.
Semnul cu triunghiul si ochiul, ca semn religios reprezinta ochiul atotvazator a lui Dumnezeu.