| anonim_4396 a întrebat:

Am găsit tot felul de site-uri pe care scrie că satanismul este religia originală, că Satan este creatorul lumii, etc...
Știți unde aș putea găsi informații despre satanism și practici sataniste? Mă refer la satanismul după ideologia creștină.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pagan este termenul folosit pentru a descrie venerarea diferitor zei. Care nu are legatura cu crestinismul. Dar desigur ei nu se numesc "pagani" intre ei ci au fiecare denumirea lor specifica.
Termenul de "pagan" a fost creat de crestini pentru a descrie TOTALITATEA religiile/crediintelor care nu au legatura cu crestinismul.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Satana iudaic este un slujitor, sclav la curtea lui iahve cate testeaza credinta celor supusi lui iahve, ceea ce scrii acolo https://ro.wikipedia.org/wiki/Gnosticism se cam regaseste aici
https://ro.wikipedia.org/wiki/Bogomilism
dupa crestinism satana este un fel de adversar lui iahve =ceea ce este o blasfemeie clara, iahve nu are rival, adversar, iahve creaza si rau, bine, toti sunt sclavi lui ca e universul lui, satana asta nu cere credinta, supunere din contra nu poate face nimic fara acceptul lui iahve, e bine ca te intereseaza mitologia dar sa nu crezi in ea
https://de.scribd.com/......iilor-Copy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fără Satan, religia creștină își pierde obiectul muncii, nu mai au cu cine să lupte.
Așa că cele mai sigure înformații despre Satan, cele mai compente le găsești în scrierile creștine, începând cu Biblia.
În raport cu aceasta, așa zisul satanism modern este o joacă de copii nărozi.
Dar este suficient să scrii pe motorul de căutare Google - Satan- și vei obține 155 de milioane de rezultate în 0.37 secunde. Personaj popular ce mai!
Dacă scrii Dumnezeu obții doar 18 milioane. Deci scorul ar fi cam 8 la 1 în favoarea lui Satan.
Așa că, să fim de acord cu teii ( cei ce sunt anti a-tei) că Interneul e al Dracului, pe românește, cel puțin.

| Steregoi a răspuns:

Prostii.

| Panamax a răspuns:

Satana la evrei era o functie.
Crestinii fiind mai prosti au inteles ca era nume propriu.
De satanisti ce sa mai zicem.

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Ce functie? Ca eu habar nu am.

| Octavian199 a răspuns:

E ca toate celelalte. Inventate de oameni.

| Mircea08 a răspuns:

Nu exista satanism dupa ideologia crestina. Pentru crestini, exista doar oameni care slujesc lui satata, adica fac ceea ce satana spune ca e bine. Evident ca stapanul este cel care rasplateste pe slujitor. Crestinii sunt cei care slujesc lui Dumnezeu, adica fac ceea ce El spune ca e bine sa faca, si evident ca si rasplata tot de la Dumnezeu o iau.
Ma mir cum unii au incredere in satana, stiind ca este cel mai mare hot, mincinos, care face raul si nu poate face bine niciodata deoarece asta ar insemna sa lupte impotriva lui insusi, asa ca rasplata pentru slujitorii lui nu poate fi ceva bun. Poate parea a fi ceva bun deoarece daruieste pentru poftele trupului, dar sufletul il face praf, si nu se poate sa nu crezi in suflet atata timp cat crezi in satana

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Dar de unde știi că Satana este hoț, mincinos și rău? Asta e o concepție creștină care nu poate fi dovedită. Nu te-ai gândit la asta?

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot ceea ce stiu despre crestinism stiu din Evanghelie, singurul lor in care scrie despre crestinism. Nu eu am scris Evanghelia asa ca daca vrei ca cineva sa-ti dovedeasca faptul ca este adevarata intreaba autorul
Tu de unde stii ca exista atomi? ai vazut pe undeva? Nu, nu stii ca exista dar ai crezut pe cei care spun ca exista, si cu toate ca ai crezut ceva ce nu ai vazut nimeni nu-ti face observatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Satanismul are legatura cu crestinismul, este parte componenta/dusman eternic etc
Dar satanismul in biblie ii manifestat mai mult ca o vointa/influenta negativa decat o creatura reala
Inainte exista paganismul, ce nu are legatura cu satanismul

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci păgânismul precedă cu mult înaintea crestinismului? Din motiv nu are legătură cu satanismul?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da Paganismul exista cu mult inaintea crestinismului.
Iar Satanismul este Ramura negativa a crestinismului, Care a inceput sa existe logic odata cu inventia crestinismului

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pagan - inseamna in afara religiei. Daca nu exista religie nu exista nici notiunea de "in afara religiei" deci nici paganism.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pagan este OMUL care venereaza zei, (crestinii numesc asta inchinare la idoli). Paganismul, poate fi o invatatura referitoare la venerarea zeilor, (nu ma pricep in ce mod venereaza zeii cei care cred in ei )

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Pagan este omul, paganismul este totalitalea religiilor ne-crestine. Exemplu : Polytheismul este o religie pagana.
Dar aceste religii era practicate in general INAINTEA raspandirii crestinismului, odata cu aparitia crestinismului aceste religii pagane, au fost interzise, dar unele elemente au supravietuit modificandu-se/integrandu-se in crestinism, cel mai renumit :Craciunul

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Craciunul este o sarbatoare care face parte din traditie. E drept ca in aceeasi zi, au si crestinii o sarbatoare care se numeste "Nasterea Domnului". Crestinii nu sarbatoresc pe Mos Craciun deoarece acesta este o minciuna asa cum sunt si celelalte cu renii, laponia, si altele. Crestinii nu isi mint copiii.

| anonim_4396 explică (pentru Mircea08):

Pagan este termenul folosit pentru a descrie venerarea diferitor zei. Care nu are legatura cu crestinismul. Dar desigur ei nu se numesc "pagani" intre ei ci au fiecare denumirea lor specifica.
Termenul de "pagan" a fost creat de crestini pentru a descrie TOTALITATEA religiile/crediintelor care nu au legatura cu crestinismul.

| anonim_4396 explică (pentru QElenaBoghiu):

Nici nu o să mă obosesc să citesc vreun articol dintr-o sursă creștină.