| catalin131 a întrebat:

Caut solutie la o problema destul de veche dar la care nu am gasit solutie pana acum si astept, in special, dar nu numai, raspunsurile celor care au trecut prin aceasta sau care stiu ce e de facut.
Eu apartin religiei romano-catolice si, dupa cum stiti, in toate scolile se predau doctrinele si invataturile cultului ortodox al religiei crestine.
Asa ca, daca tot sunt in clasa a XI-a acum, vreau sa nu mai particip la orele de religie de la scoala, dar si sa demonstrez ca sunt catolic.
Stiu ca pentru aceasta este nevoie de o adeverinta de la Biserica de care apartin.
Acum apare problema cea mare. Eu invat in Barlad (judetul Vaslui; probabil ca ati auzit de el), iar Biserica de care apartin se afla undeva in judetul Iasi. Eu neavand posibilitatea sa ajung acolo, nu stiu ce e de facut.
As dori foarte mult sa gasesc o solutie de a demonstra apartenenta la religia crestin catolica.

7 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Eu zic sa vorbesti ca de la om la om cu proful.

| danut a răspuns:

Cerere semnata de parinti, poti sa o depui linistit si acum, nu-ti schimbi religia o data cu inceperea anului scolar.
Din cate stiu religile traditionaliste capata la botez un certificat, cu ala rezolvi la fel de usor problema dar si cu cerere de la parinti. Niciodata nu e prea tarziu.

| doctorandus a răspuns:

Pui parintii sa dea cu plaivazul ca esti catolic si s-a rezolvat.

| Ager a răspuns:

Eu cred că poți face o cerere, dacă nu ai 18 ani să o facă părinții, în care spui că tu nu vrei ore de religie și că vrei să-ți ofere o alternativă. Religia, din câte știu nu este o materie obligatorie, și nici nu ar fi moral să fie.

| Alcyon a răspuns:

De-asta sustin faptul ca ar trebui sa se studieze in scoli Istoria Religiilor, si nu doar crestinismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bisericile surori, despartite de marea schisma.e trist.foarte trist.dar cum Dumnezeu nu e ortodox ori catolic ori altfel, decat credincios, cred ca e usor sa cunosti ortodocsii si musulmanii si budhistii ca oameni, nu ca apartinatori unui cult anume.cred ca o discutie cu profu ar rezolva problema, ori cu derectoru lu scoala.

| CommonSense a răspuns:

Faci cerere semnata de parinti. Insa este cam tarziu pentru asta, din cate stiu eu trebuie in prima saptamana depuse aceste cereri.