| anonim_4396 a întrebat:

Cine a scris biblia? moise nu?

Răspuns Câştigător
| Nucreeed a răspuns:

30-40 cretini ignoranti au scris biblia

| CristiB93 a răspuns (pentru Nucreeed):

De ce judeci omaneii aceia, tu habar nu ai ce este biblia si cat adevar contine ea.

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Bine ca stii tu.

| CristiB93 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu cate ceva, dar nu ma apuc sa judec niste oameni pe care nu-i cunosc si care nu mi-au facut nimic, doar un prost poate sa faca asta, cu astfel de oameni nici nu merita sa stai de vorba.

| anonim_4396 explică (pentru CristiB93):

Ai o gandire foarte profunda.
vezi ti naibi de viata acum si lasa oamenii prosti ca mine in pace desteapt o.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Nucreeed):

Invidiosule iti pare rau ca nu faci parte dintre ei?

32 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Iată ce spun specialiştii:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

| Thunderstruck a răspuns:

Daca Moise a scris Biblia, atunci pe Moise cine l-a scris? Ha.

| relian a răspuns:

Nu.Biblia fost scrisa de Constatin asa cum doar un singur utilizator a spus pe aici.Asta daca te referi la biblia ca la carte, la ce vezi acum.Deci imagineazati multe scrieri despre un subiect anume.Sa luam uite revolutia romana de la '89. Ei citi au scis despre asta? Balamuc foarte multe ziare romanesti si straine.Acum cineva daca vine ce face? Ia aceste ziare le citeste si selecteaza din ele ce doreste el sa faca si atunci le pune gramada si scoate o carte.Asta este biblia.Deci imparatul Constantin a adunat documentele lea selectat, a oprit doar cea vrut el, ce ia convenit lui si lea pus gramada intro carte cea numito biblia.Cam asta este povestea in mare.Acum cine au scris acele scrieri adunate putem spune ca multi, si uneori nici nu se stie autorul, doar se banuie ori se raporteaza lucrari anumitor persoane care nici macar nu stiau sa scrie sau sa citeasca.Pe vremea aia nu oricine stia scrie sau sa citeasca, si ca urmare un pescar, timplar si asa mai departe tu crezi ca ala scria romane avea timp de asa ceva? Unde mai pui ca nu stiau scrie.Moise da stia insa nu doar el a scris, si cea scris a facut-o pentru binele lui sia oamenilor lui si atit, nimic mai mult.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

De ce sa ai de cine rade?

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Pai nu? laughing)
Ai, Lenuto cine a scris blibia? eminescu maica, eminescu...el era mai destept dintre toti :-o no comment oh go on

| Lizzu a răspuns:

"Daca nu ma insel, constantin a fost primul care a adunat toate povestile intro singura carte "

Asa se presupune, ai dreptate.
Imparatul Constantin cel Mare a compresat toate relatarile de pana atunci intr-una singura, numita Biblie.
Din cate imi amintesc, au existat cateva modele ale bibliei inainte sa se hotarasca la ultima care a rams neschimbata si in ziua de azi.

Nu mai stiau ce sa scoata si ce sa bage de la ei in paginile ei oh go on

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Salutare Alex- dupa cunostinta pe care am dobandit-o prin studierea Bibliei si a documentelor argument, pot sa-ti spun urmatoarele,''''Dumnezeu este autorul Bibliei, El a inspirat prin Spiritul sau sfant 40 de barbati numiti profeti sa scrie mesajele Sale pentru omenire. Incepand cu Moise care a scris primele 5 carti si terminand cu ultima carte Revelatia sau Apocalipsa ' scrisa de apostolul Ioan,. BIblia sau Sfanta Scriptura, contine 66de carti si scrisori, care, la randul lor, pentru a fi mai usor de consultat, sunt impartite in capitole si versete.Cand se mentioneaza un verset, prima cifra arata capitolul cartii biblice sau a scrisorii, iar urmatoarea, versetul.De exemplu, textul biblic,, 2Timotei 3-16,, Inseamna a doua scrisoare catre Timotei, capitolul 3, versetul 16.Cuvantul Biblia inseamna o adunatura de mai multe carti, a fost scrisa pe o perioada de 1600 de ani.Scriitorii ei au trait in epoci diferite si au provenit din medii diferite. Unii au fost agricultori, pescari si pastori.Altii,profeti,judecatori si regi. Evanghelistul Luca a fost medic.Chiar daca scriitorii Bibliei a proveneau din medii diferite. armonia ei interna sa pastrat.DE la prima carte aflam cum au inceput problemele omenirii. Ultima carte arata ca intregul pamant va fi transformat in paradis, sau o gradina frumoasa.De la inceput pana la sfarsit, Biblia relateaza evenimente petrecute pe parcursul a mii de ani si ne ajuta sa intelegem cum se implineste scopul lui Dumnezeu.Armonia ei interna este impresionanta, fiind un indiciu ca aceasta carte provine de la Dumnezeu.Biblia este exacta din punct de vedere stiintific.Ea contine informatii care depaseau cu mult cunostintele oamenilor din perioada in care a fost scrisa. Daca doresti mai multe informatii, mai vorbim, de exemplu cine a fost prima creatura a lui Dumnezeu si ce rol a avut, are si v-a avea-__?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing
orice prost stie asta.
eu am scris cu litere mici demonstrand astfel ca pentru mine religia voastra e o prostie.
era asa greu sa ti fi dat seama singur?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing

Răspuns utilizator avertizat
| AwaZoh98 a răspuns:

Salut!
Sfanta Scriptura a fost scrisa de prooroci, apostoli si de alti oameni bineplacuti lui Dumnezeu, sub inspiratia Duhului Sfant. big grin

Răspuns utilizator avertizat
| ada92 a răspuns:

Primele 5 carti ale Bibliei au fost scrise de Moise, si de asemenea cartea Iov. Dumnezeu s-a folosit de aproximativ 40 de persoane pentru a scrie Biblia

| Al99 a răspuns:

Oamenii care au scris Biblia stiau sa scrie acum mii de ani.
Voi astia "desteptii" care credeti ca le stiti pe toate nu sunteti in stare nici macar doua cuvinte sa le scrieti corect.
Biblia se scrie cu majuscula.
Moise se scrie cu majuscula.

| traiescdeciexist a răspuns:

De fapt mai mult de 40 de scriitori pornind de la pescarii la imparatii, uni chiar cand erau in inchisoare.Aceasta lucrare a durat 1600 de ani, cartile scrise de acestia (ce in mod evident au trait la vremuri diferite) au fost gasite si combinate astfel s-a format Biblia.

| Andreea2013 a răspuns:

Primul a fost Moise, dar nu a fost singurul. Multe persoane au scris-o, nu doar el happy

| anonim_4396 explică (pentru Andreea2013):

Haha ai spus asta ca si cum biblia a fost o curva si mult au penetrat o.

| Andreea2013 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar ti-am raspuns la intrebare. Daca tu esti nanac si nu intelegi...

| Noctis a răspuns:

La scrierea bibliei au participat mai multi autori/profeti.
Intr-adevar primul a fost Moise, dar au mai fost si Iosua, Samuel, Natan, Gad, Ezechiel, Osea, Ioel, Pavel, Iacov, Petru, Ioan, chiar si Iuda.

| samy81 a răspuns:

Citeste in biblie 2 Timotei 3 16-17 si 1 Petru 1:20-21 Sunt 39 de autori inspirati de Duhul Sfant