| Nikolaus a întrebat:

Deci eu nu cred ca Dumnezeu, Isus, Maica, Iadul, Raiul, Satana si mai ales ca acest Dumnezeu a creat Pământul. Mi se pare absurd. Serios acum. Eu sunt cu teoria lui Darwin. Mai mare chestia e ca cică omul a fost creat printr-o suflare. Mai aberant decât asta nu am mai intalnit. Bai. Cand aveam 6 ani bunica mea ma punea sa ma rog seara de seara. Eram copil. Nu stiam ce e ala "Doamne, Doamne". Acum ca am 15 ani mi-am schimbat părerile. Cel putin eu sunt cu teoria lui Stephen Hawkins si incerc sa citez "In opinia mea, nu cred ca exista ceva care sa imi controleze viata." Serios acum. Eu nu ii judec pe altii... Pana la urma nu am zis acum la scoala numanui ca nu cred în acest Dumnezeu ca s-ar uita colegii mei altfel la mine. Daramite profesorii. Nu prea am cum sa ma pun eu contra la o tara in care peste 95%dintre oamenii cate trăiesc aici(Romania) cred in Dumnezeu. Eu mereu am fost mai atras de stiinta si mai ales de logica. Daca ceva nu e logic eu nu pot înțelege, asimila.

Răspuns Câştigător
| dragos38 a răspuns:

In antichitate preotii se mai ocupau si cu vraji, astrologi e.t.c.ai zis 95 % cred in d-zeu, ei sunt religiosi de fapt.e bine ca te atrage stiinta pentru ca a luat amploare in ultimi ani iar religile trebuie sa se adapteze noului sec.mergi pe mana stiintelor.invata, studiaza, divinitatea lucreza prin stiinte.stiinta lumineaza mintea nu o lasa in ceata

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ok. E un eseu sau ai vrut doar să ne comunici?
Nu este o mare realizare să-ţi dai seama că Moş Crăciun este doar un personaj dintr-o poveste pentru copii. Nu e vreun motiv de mândrie şi laudă, e ceva firesc (şi natural). Nu lăsa ca o necredinţă în moş-crăciunul-religios să fie tot ce poate să te definească, ca om. Îndrăzneşte mai mult!

| danay72 a răspuns:

Daca sti sa studiezi Biblia, vei vedea ca e logica si chiar contine unele informatii stintifice.Te poate ajuta in acest sens situl www.jw.org.

| usuk a răspuns:

Bravo tie, si intrebarea?

| oprescudorin11 a răspuns:

Chiar si Dumnezeu a dat LIBERTATEA ca orice om sa faca ce vrea. Consecintele si le va asuma insa omul respectiv. Deci nimenea sa creada sau sa nu creada. Nu inteleg de ce te framanta. Faci ce vrei!

| ErrorFound a răspuns:

Bine, acum ca ne-ai spus povestea vietii tale, care e intrebarea?

Hai sa spunem ca am o presimtire cum ca domnul Joshwa, aka Gizaz era mai mult decat un om de rand, dar nu asa cum este prezentat in biblie.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

Auzi nenea, imi raspunzi si mie la o intrebare? happy esti ateu saaaau agnostic?

| Kalla a răspuns:

Multumesc ca ti-ai exprimat inutilul punct de vedere fara sa pui vreo chestiune despre care sa discutam cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai insamna ca esti foarte destept, ai 15 ani si esti logic, rational, iei decizii totale privind viata ta personala, si ai parinti daca nu tirani, macar idioti dupa cum spun cei de seama ta si cu stiinta in vene pe aici pe TPU.ei mai niko, si eu la 15 ani eram ca tine si asteptam ca satelitii primii trimisi in spatiu, sputnik, skilab, vanguard sa aduca ori sa trimita stiri despre Doamne-Doamne.intre timp ma prostii si cetii biblia.ma m-am prostit de tot si punand cuvantul ei temelie vietii mele,ma angajai,facui armata,ma casatorii,facuram trei copii care sant mari acuma, si care au fost si ei destepti, teligenti, rationali, si nu stiu ce credeau despre noi parintii, dar am avut o relatie buna si avem.acuma ce pot sa-ti spun? eu am avut curaj sa citesc biblia fiindca trebuia sa aflu nu puteam sa cunosc doar o parte a vietii, si sa ma cred buricul pamantului.am citit-o asa cum trebuie citita biblia, si prima data nu am inteles-o chiar bine, si am reluat-o.si am inteles.acuma reiau unde am nelamuriri,si vad ca stiinta este inceata, dar are timp slava Domnului, sa descopere tot ce exista.iar Dumnezeu e vesnic, si ne va lasa timp suficient, fiindca n-o sa ne distruga inainte de a ne convinge ca singuri am ajuns acolo. apai ma niko, sanatate si sa hii iubit ma.ca 15 ani e frumoasa varsta.da sa stii ca daca impletesti religia cu cedinta in mod folositor si constructiv, esti jos, dar deasupra tuturor.cu cat esti mai mic, cu ata vei fi mai mare.gaseste si tu o logica in aceste vorbe si vei vedea ca am dreptate. daca esti atat de bun precum spui. daca nu? no problem.e plin TPU de oameni dastepti, rationali, teligenti.de prosti nu prea abunda.ei, e totusi bine ca soarele rasare peste toti, si moartea nu alege.ea aduna.

| HDeNiSaR a răspuns:

Să fi sănătos să sperăm că tot aceste teorii te vor ajuta!

| RuxandraBianca a răspuns:

Asa mama...si ce imi pasa mie? daca tu vrei sa crezi ca universul a fost creat, sau nu...s-a creat in urma unui big puf, si ca am evoluat din niste amibe, d-apoi crezi in continuare acest lucru.
si ca sa te citez "serios acum...", nu vad unde e intrebarea. tu o vezi? ca mna...oi fi eu chioara.

| Nikolaus explică:

Da. Pai el zice ca un creator ar putea exista dar stiinta poate explica cum s-a facut totul. Nu contează ce link-uri îmi dai tu. Nu o sa ma faci tu da cred ca Iisus a mers pe apa nici in ruptul capului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nikolaus):

Eii mai citeste si tu despre levitatie, calugari budisti care levitau km intregi cu viteze mari de traversau desertul fara probleme, bagaje, apa si altele. poate cine stie? te vei mai lumina.

| dragos38 a răspuns (pentru Nikolaus):

In antichitate preotii se mai ocupau si cu vraji, astrologi e.t.c.ai zis 95 % cred in d-zeu, ei sunt religiosi de fapt.e bine ca te atrage stiinta pentru ca a luat amploare in ultimi ani iar religile trebuie sa se adapteze noului sec.mergi pe mana stiintelor.invata, studiaza, divinitatea lucreza prin stiinte.stiinta lumineaza mintea nu o lasa in ceata

| andreeaxxl a răspuns:

Si tu oamenii cine crezi ca i-a creat? S-au tras din maimute? Pana si acele maimute au fost creste de Dumnezeu!

| Fraierul a răspuns:

Pentru ca exista Dumnezeu, asta nu inseamna ca-ti controleaza cineva viata, esti liber sa alegi ce sa faci, cand sa faci si cum sa faci.
Zici tu ca ti se pare absurd, dar daca omul nu a fost creat din tarana din pamant sufland asupra lui suflare de viata ca sa fie fiinta vie, atunci explica-mi, dupa logica ta, cum de traiesti? Adica suntem doar un trup cu sufletul dat de la Dumnezeu pentru a-l pune-n miscare.
Sau explica-mi tu cum de mancarea ta ce o mananci se preschimba-n sange ca sa traiesti?
Crezi tu ca stiinta vreodata o sa inventeze ceva ce face corpul nostru? Adica sa bagi in el mancare si apa si sa iasa sange?