| Scherimuvi a întrebat:

Fiind un om care nu are religie, si nu, nu sunt ateu, pur si simplu nu am religie, am de gand sa citesc Biblia pentru ca este cea mai deosebita carte, dar sunt buimac la toate versiunile ce se gasesc sub numele de Biblie ( Noul Testament, Martorii lui Iehova, Antica, filozofia bibliei, Saguna, Alimentara, Antreprenorului, etc) Stiu ca Biblia se gaseste sub 12 versiuni ce tine de religia ordoxa sau romano-catolica, dar doar 4 sunt acceptate de biserica celalalte fiind intersize de Vatican. Idee este urmatoarea. De unde pot cumpara Biblia Romano-Catolica ce apartine si este acceptata de Biserica Romano-Catolica? Nu vreau biblie ce aparinte vreunei secte, cum ar fi martorii lui Iehova, Allah, Iudaica, etc. Si nu vreau sa apartina nici religie ortodoxe.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Biblia cu traducerea lui Dumitru Cornilescu e cea mai buna, mai usor de inteles fiindca e tradusa intr-un stil mai modern si non-arhaic...insa aceasta versiune este considerata acum Biblie a neoprotestantilor fiindca Cornilescu a fost ortodox si dupa s-a trecut la neoprotestanti.
Faza e ca nu sunt diferente intre versiunile de Biblie(exceptie face cea a martorilor lui Iehova de care NU trebuie sa te atingi) in rest toate bibliile (Cornilescu, ortodoxa, catolica) au cam acelasi inteles, sens numai ca sunt traduse de oameni diferiti.

Uite, eu de aici am cumparat o biblie mica de buzunar si sunt foarte multumit..pacat ca nu prea am inceput sa o citesc si sa o studiez serios..pe site-ul urmator ai o gramada de tipuri de biblii, este si cea catolica si cea ortodoxa din cate am vazut la sectiunea categorii pe site:
http://www.magazinuldebiblii.ro/

Mai poti incerca si la orice biserica cu magazin bisericesc CATOLIC din orasele mari.

Oricum, succes la lectura.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

happy o sa te doara afirmatia mea, care e bazata pe dovezi gasite personal, dar e tradusa eronat Cornilescu. Compar-o cu traduceri de incredere recunoscute in intreaga lume de biblisti. Nu se potriveste la inteles cu cele mai apreciate (din punct de vedere al traducerii corecte din ebraica, arameica si greaca) traduceri ale Bibliei. Am avut impresia la un moment dat ca intentionat a fost modificata, chiar asa incompetent sa fi fost Cornilescu? Imi pare rau ca reviziuirile care i se aduceau nu o imbunatateau deloc, daca ar fi revizuit-o dupa manuscrisele originale, sa fi cautat greseli de traducere, insa nimic sad In Psalmul 37:11 scrie ca vor moșteni „țara". Din toate versetele acestui psalm in care apare cuvantul „țară" doar in versetul 11 e trimiterea unde clarifica la ce se refera traducatorul (nu psalmistul) aratandu-ti Matei 5:5 unde scrie de moștenirea „pământului". Ciudat nu? Una dintre cele mai frumoase traduceri ale Biblei, si printre cele mai apreciate, King James Bible, tradusa in 1611 scrie de moștenirea „pământului" in toate versetele psalmului. La fel si alte traduceri prietene.
In versetul 29 al aceluiasi psalm scrie in Cornilescu „Cei* neprihăniţi vor stăpâni ţara şi vor locui în ea pe vecie." Doar daca stai sa te gandesti ce inseamna asta realizezi despre ce e vorba. Tara e pe pamant laughing deci cei neprihaniti sau cei drepti vor mosteni tara pentru totdeauna, prin urmare vor mosteni pamantul pentru totdeauna. King James spune de pământ. Intentionat a fost modificat textul sunt sigur, ca sa nu fie contradictii cu doctrinele majoritatii crestinilor, si anume ca pământul va fi distrus, si toti oamenii vor merge la cer. Cel putin asta mi-au spus niste penticostali si baptisti. Isaia chiar si in Biblia Cornilescu spune clar in capitolul 45:18 „ăci aşa vorbeşte Domnul, Făcătorul cerurilor, singurul Dumnezeu, care* a întocmit pământul, l-a făcut şi l-a întărit, l-a făcut nu ca să fie pustiu, ci l-a întocmit ca să fie locuit: „Eu** sunt Domnul, şi nu este altul!". Prin urmare, Cornilescu este de incredere, din moment ce e atat de greu de inteles si majoritatea celor ce o folosesc sunt indusi in eroare, deoarece nu o inteleg?

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

In caz ca nu ti-ai dat seama, Isaia spune ca pamantul a fost creat pentru a fi locuit, locuinta noastra e pe pamant, scopul pamantului este asta. Nu spune nimic altceva legat de subiectul asta happy

| AvalohAlyn a răspuns (pentru VelaJohnny):

Hmmm...e o opinie, parere a ta ...Nu stiu cat e de adevarata dar Biblia lui Cornilescu a fost acceptata si de ortodocsi si e considerata destul de buna, net superioara celei ortodoxe.cel putin asa am vazut ca scriu unii teologi.
|Eu am una ortodoxa si una Cornilescu..Cornilescu e mai usor de inteles...asa mi se pare...cea ortodoxa are multe cuvinte arhaice si imbarligate.
Apropo, tu ce confesiune esti?
Eu ma bucur ca mai sunt oameni care citesc Biblia, nu conteaza care versiune...
Daca NU e cea a martorilor lui Iehova e bine.In mare parte sensul si intelesul e acelasi, aproximativ.

Ma rog, e o opinie.
Seara frumoasa, Vela Johnny.

| VelaJohnny a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nope, nu e opinia mea, interpretarea mea, is multe versete care sustin acelasi lucru, pamantul e „casa" oamenilor, logic daca o iei, daca Adam si Eva nu ascultau de marioneta lui Satan, acel sarpe, generatiile urmatoare tot pe pamant ar fi locuitwinking Biblia spune de persoane care vor merge la cer, cartea Apocalipsa spune ca e vorba de un numar fix, 144.000, care vor fi „regi si preoti" alaturi de Cristos.
Legat de traducerile in limba romana, nu prea se mai traduc dupa manuscrisele originale Biblii (din cate am observat) mai mult se bazeaza pe traduceri existente, ceea ce e trist. In limba engleza e abundenta de asemenea traduceri. Cornilescu intr-adevar o fi printre cele mai bune traduceri romanesti, dar in comparatie cu cele engleze, e diferenta de calitate prietene.
Eu is ortodox fortat, am fost botezat ca si crestin de la 1 an, fara sa imi spun cuvantul, insa asta consider ca e o alegere personala, nu trebuie facuta din obligatie sau ca asa spune „mami si tati", deci tind sa cred ca aceasta practica a bisericii este pentru manipularea maselor, ca sa fie cat mai multi oameni in aceasta religie, sa fi crestin nu e lucru de bebelusi, e treaba serioasa, necesita discernamant, intelepciune si cunostinta biblica.
In cercetarile mele folosesc King James (engleza) dar si New World Translation of Holy Scriptures (romana). Stiu ca e folosita de majoritatea martorilor lui Iehova acea traducere, am fost critic cu ea dar citind-o si comparand-o cu alte traduceri mai vechi decat acea confesiune am gasit-o de incredere. Stiu ca nu se potriveste la termeni cu celelalte traduceri ale Bibliei in limba romana, dar sensul e acelasi cu King James si alte traduceri englezesti, nu in raport 100% bineinteles, daca e sa o luam asa degeaba li s-ar da nume traducerilor Bibliilor, daca toate ar grai la fel. Ce ma bucur cel mai mult e ca s-au folosit manuscrisele Bibliei gasite de arheologi in traducerea ei, si alte traduceri de incredere.
https://en.wikipedia.org/wiki/New_World_Translation_of_the_Holy_Scriptures
O seara buna si tie!

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Detin o Biblie Sinodala Catolica, nu o dau dar pot spune ca este aproape identica cu cea ortodoxa, versiunea Cornilescu.

| ania a răspuns:

Dupăg ce o găsești eu sugerez că e mai bine să începi cu Noul Testament care se referă la viața Mântuitorului și e mai ușor de citit. Când citești Vechiul Testament e bine să ai alături și un Dicționar Biblic care are caracterizări generale ale cărților Biblieie și te ajută să te familiareizezi cu contextul istoric al Israelului antic, altfel mulți când ajung la capitole întregi de nume sau descrieri de obiecte ritualice străvechi se plictisesc și renunță.

| Fatamuntilor a răspuns:

Orice biserica au si locuri speciale in care se pot vinde si biblii!
Alege de preferat o catedrala care sa fie deschisa si in alte zile decat sarbatori, ca nu deranjezi!
Fii linistit ca vei fi primit, ba mai mult vei fi indrumat cum sa citesti bibilia.
La varianta online (de cumparare) te-ai gandit?

| AvalohAlyn a răspuns:

Ti-ai cumparat o Biblie?
Si eu vreau sa ma apuc sa o citesc si sa o studiez..pana acum am neglijat-o mult... oricum nu mai am nimic de pierdut..tristetea,regretele si suferinta m-au cam distrus.
Biblia tradusa de Cornilescu nu e deloc rea, e mai pe intelesul nostru, mai moderna si ramane acelasi sens al cuvantului lui Dumnezeu. Oricum eu am si una ortodoxa si una neoprotestanta.
Ma bucur ca te-ai decis sa citesti Biblia fiindca stiu ca tu ai citit foarte mult la viata ta si e pacat sa nu citesti si Biblia, cea mai vanduta si cunoscuta carte din toate timpurile.
Succes maxim.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Incepe cu Vechiul Testament indiferent de versiune si ai sa vezi ca de spiritualitate nu o sa gasesti nimic in el.
Jehova era doar un administrator al unui teritoriu mititel pus pe cearta cu veciini lui pentru a cuceri mai mult.Este mai degraba o carte despre razboaiele si crimele lui Jehova, un Elohim in carne si oase cu probleme psihice.

| VelaJohnny a răspuns:

Vreau in primul rand sa te corectez prietene :)) sti ce inseamna „sectă"? e acea organizatie religioasa care a parasit religia recunoscuta, oficiala ca sa formeze un alt cult religios independent. Din ortodoxie s-au raspandit toate relgiile crestine, la Marea Schisma s-a format catolicismul din ea, catolicismul fiind secta ortodoxiei, insa a ajuns o religie oficiala si recunoscuta, asa ca nu mai e numita in prezent secta. Allah nu e o secta, e numele dumnezeului religiei islamice, iar islamismul e o religie oficiala, nu e o secta, nu provine din nici o alta religie. Iudaismul la fel, de fapt daca iudeii il acceptau pe Isus ca promisul Mesia, nu exista crestinism, iudaismul era crestin. cu martorii lui Iehova la fel sta treaba, nu s-a rupt de nici o alta religie oficiala. Legat de traduceri ale Bibliei, prietene, King James Bible e o traducere de succes. Din pacate doar in engleza este tradusa, majoritatea americanilor o folosesc, e din 1611 si New World Translation Bible, pe care o poti gasi in romana a fost tradusa dupa manuscrisele originale, folosind la traducere si King James. Fondatorul acestei traduceri este Watchtower Tract and Bible Society of Pennsylvania, si este cel mai folosita de martorii lui Iehova pentru ca nu a inlocuit nicaieri numele divin al lui Dumnezeu cu titluri. Multi vor spune ca e modificata de martori Biblia aceea, dar cum spuneam, compar-o cu King James, din 1611 sa vezi cat de exacta este si compara alte traduceri ale Bibliei cu King James sa vezi cat de eronate is unele. Sper ca te-am ajutat cu asta, daca vrei sa iti dau King James scanata dupa original, foaie cu foaie spune-mi, eu iti dau un site de unde o poti gasi dar e electronica :)
http://www.kingjamesbibleonline.org/Sitemap.php
https://en.wikipedia.org/wiki/King_James_Version

| Scherimuvi explică (pentru VelaJohnny):

Accepti, nu accepti, prietene, Biserica Romano-Catolica este baza crestinismului. Doar pentru ca Biserica Ortodoxă si-a pastrat vechimea in tot ce consta ea asta nu inseamna ca din ea s-a desprins celalalte religii, secte, si ca Biserica Romano-Catolica este in "pas" cu lumea moderna. Intr-adevar, Biserica Ortodoxă in Romania are o influenta, sa nu-i spunem tenta, mai mare fata de Biserica Romano-Catolica. In diferitele carti pe care le-am citit in "analiza aparitie bisericii", "despre aparitia bisericii", "Sf. Petru si biserica sa", " Viata Sf. Petru" si multe altele, se specifica foarte clar ca Biserica Romano-Catolica este cea mai timpurie Biserica Crestina, ca tu nu acceptia asta -treaba ta-, nu ma intereseaza dar revino-ti si nu fi vanitos doar pentru ca tu apartii Bisericii Ortodoxe. Bazilica Sfântul Petru apartine Bisericii Romano-Catolice, iar dedesubt se afla pamantul sacru unde este ingropat Sfantul Petru. Iti amintesti? "Tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea". Sa nu pomenim de Bernini, Michelangelo, Rafael, DaVinci, Donatello si ceilalti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Scherimuvi):

laughing am ajuns ortodox fortat, nu ca ma laud cu asta, nici nu sunt de acord cu ortodoxia. Bun eu le-am bagat la un loc pe ambele, da ai dreptate, le-am confundat, roman-catolicismul happy oricum, faza cu "Tu eşti Petru, şi pe această piatră voi zidi Biserica Mea" nu mi se pare in regula prietene, Isus nu s-a referit la propriu cum a facut meșterul Manole cu Ana laughing Petru (daca chiar oasele acelui Petru care era discipolul lui Isus) a fost ingropat sub ea dupa ce a fost construita happy Petru a fost un discipol de baza in predicarea veștii despre Mesia, asta nu inseamna ca a fost fundamentul bisericii lui Isus... fara suparare dar is aberatii. Plus, biserica aia a fost construita cu zeci de ani dupa ce a murit Petru, el doar a fost doar ingropat acolo

| Scherimuvi explică (pentru VelaJohnny):

Indiferent, cui ii pasa, mai mult pentru cultura generala. Cat despre Petru, logic ca fraza este la sensul figurat.

| fllu07 a răspuns (pentru Scherimuvi):

Interesant este faptul ca un ateu, (precum tu te-ai declarat) cunoaste un citat asa de important, cel referitor la Petru.
dar oare Papa de azi, si cei care s-au perindat de-a lungul vremii pe scaunul pontifical, sunt continuatori ai lui Petru? sunt ei aprobati de Dumnezeu?
cred ca articolul asta te ajuta:

http://www.jw.org/......imul-papa/

| Scherimuvi explică (pentru fllu07):

Citeste foarte clar ceea ce am scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E greu.eu am citit mai multe,in principiu, mare deosebire nu e decat schimbarea unor cuvinte, de pilda imparatia Domnului in regatul lui Dumnezeu, in loc de suflet spirit, si altele de genul.nu te poti insela in aflarea adevarului, dar poti fi bulversat de mesajul transmis in moduri mai optimiste ori mai pesimiste, insa cum nu esti vreun nepriceput, ai incredere si da-i drumul.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nu rata si:
www.bibliapentrusceptici.ro /
www.godisimaginary.com /
http://godisimaginary.com/all-videos.htm /
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://dwindlinginunbelief.blogspot.ro/......bible.html /
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts /
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?fref=ts /
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts /
https://www.facebook.com/......694470774/ /
sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici o parte din lista http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dates_predicted_for_apocalyptic_events /
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/ /
https://www.google.com/search?q=religulous+cu+subtitrare&ie=utf-8&oe=utf-8 al treilea link filmelehd.ro /
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri. /
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri /
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch /

| Scherimuvi explică (pentru OmulDeStiinta1986):

Mersi. De ajutor ceea ce mi-ai dat.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Scherimuvi):

Welcomed

| nicolloveu a răspuns:

Dece spuneti asa despre Martori lui Iehova
Sunt niste oameni foarte amabili si respectuosi
Biblia lor... dupa cum am aflat este aceeasi doar ca este tradusa
ca sa se poata inteleaga.Ganditiva ...cand spunem rugaciunea tatal
nostru noi spunem asa...sa se sfinteasca numele tau asa in cer asa si pe pamant
..Aici se refera la un nume ...Domnul sau Dumnezeul nu sunt un nume
...au batut si la usa mea Martori lui Iehova.Mi-au dat acest site sa ma uit ...este foarte interesant
si de pe el am putut sa descarc pe telefon si chiar sa primesc un exemplar gratuit...pe mine m-au ajutat
foarte mult. sper si pe tine daca te interesezi...

| Scherimuvi explică (pentru nicolloveu):

Imi este foarte clar ca esti un/o adept/a al/a martorilor lui Iehova. Nu-mi dau cu parerea despre acesti oameni sau aceasta organizatie religioasa pentru ca nu stiu absolut nimic despre ei, dar iti promit ca voi studia subiectul.

| nicolloveu a răspuns:

Siteul Jw.org

| nicolloveu a răspuns:

Situl Jw.org