| tacea112 a întrebat:

Salut, imi poate oferi si mie faptele prin care Fecioara Maria a ajuns sfanta? Daca se poate cat mai multe!

7 răspunsuri:
| Daavidd a răspuns:

Maria a ajuns fără de păcat prin sacrificiul Mântuitorului care a murit şi pentru ea. Nicăieri în biblie nu ai să vezi că se cere să ne închinăm ei.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru Daavidd):

"Si cum a auzit Elisabeta salutarea Mariei, saltat-a pruncul in pantecele ei, si Elisabeta a strigat cu glas mare si a zis : Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este Rodul pantecelui tau, de unde mie cinstea aceasta sa vina la mine Maica Domnului meu? Ca iata, cum am auzit glasul salutarii tale, saltat-a pruncul in pantecele meu! Si fericita este aceea ce a crezut cele spuse ei de la Domnul" (Ev. dupa Luca) Din cate stiu, mai sunt istorici romani care au scris despre Maica Domnului. Deci, iata ca avem temei scripturistic pentru a o cinsti pe Fecioara Maria. Plus ca ea a ramas fecioara si dupa nastere, caci la evrei "pana ce " mai are sensul si de "niciodata" (nu a cunoscut-o pana ce ea nu a nascut un Prunc", dar in alte locuri scrie ca"Micha l nu a avut copii pana ce n-a murit", sau ca zice Dumnezeu Tatal catre Fiul "Sezi de-a dreapta mea pana ce voi pune vrajmasii tai la picioarele tale2, asta nu inseamna ca Fiul nu mai sta la Dreapta Tatalui dupa aceea), plus ca Iosif era foarte batran, si la evrei termenul de frati inseamna si rude apropiate (Avram ii zice lui Lot frate, desi ii era unchi, etc. ), chiar si crestinii se numesc intre ei "frati". Un profet din Vechiul T. zicea ca Dumnezeu va intra pe o poarta pe care numai si numai el va intra, referindu-se la Maica Domnului. Iti dai seama ca NU orice femeie il poate Naste pe Dumnezeu, caci Dumnezeu nu tolereaza pacatul, deci ea nu avea pacat, in afara de cel stramosesc, ce i s-a sters si acesta. A fost foarte greu sa creasca un astfel de copil special.
Si noi, ortodocsii, nu ne inchinam sfintilor ca unor dumnezei, ci ii rugam se se roage lui Dumnezeu pentru noi, caci sunt mai apropiati lui. Daca noi putem comunica intre noi si ne rugam unii pentru altii, daca moartea este de fapt trecerea la alta viata, ei fiind vii cu sufletul, de ce nu ne-am ruga sa se roage pentru noi, avand dovada ca sunt aproape de Dumnezeu?
"În numele lui Hristos, aşadar, ne înfăţişăm ca mijlocitori, ca şi cum Însuşi Dumnezeu v-ar îndemna prin noi". (II Cor 5:20). Dumnezeu sa-ti ajute!

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Plus ca Maica Domnului a propovaduit Evanghelia impreuna cu Sf. Ap. Ioan si a participat la Pogorarea Sf. Duh, Inaltarea Domnului, si tinea o buna legatura cu Apostolii. Era o foarte mare iubitoare de Dumnezeu si de aproapele, cum zice Sf. Ev. Luca, ca tinea acele cuvinte mantuitoare in inima ei. Plus ca dupa moarte, a facut poate nu mii, ci sute de mii de minuni, pe care neoprotestantii nu le cred. Insa asta e un alt subiect.
In Biblia ortodoxa scrie ca o femeie a venit la Mantuitorul si a strigat : "Fericit este pantecele care te-a purtat si sanii de la care ai supt! " Si Mantuitorul ii raspunde : " Adevarat Este! Si fericit cel ce aude cuvantul lui Dumnezeu si il implineste pe el! ".
Plus ca Mantuitorul a cintit-o cand era pe cruce, dand-o in grija Sf. Ap. Ioan, si am aflat de undeva, ca aceasta simboliza faptul ca a facut-o mama duhovniceasca a intregii lumi, reprezentantul lumii fiind Sf. Ioan.
Astea sunt doar argumente scripturistice. Nu ti-le-am spus si pe celelalte din Traditia Ortodoxa, si din alte surse, dar daca vrei ti le spun si pe acelea.
Maica Domnului, roaga-te pentru noi! Amin.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti sa citesti in Biblia ta, in Luca 1:35; 46. Daca ve-i studia Biblia ve-i gasi mai multe lucruri Daca doresti acceseaza www.jw.org.ro si ceri un studiu biblic la domiciliu. Este gratuit.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cu toate ca Maria face parte din randul sfintilor, Biblia nu spune ca si ea este un intermediar intre om si Dumnezeu. Ii dam onoare, dar nu ne inchinam la ea. Este un exemplu de crestina fidela, responsabila in fata lui Dumnezeu pentru ascultarea si supunerea ei fata de Dumnezeu. Dumnezeu a onorat-o, dandu-i privilegiul ca prin intermediul Spiritului Sfant si a Mariei, sa se nasca Fiul Sau, pe pamant, ca om, si Maria si Iosif, tatal Sau adoptiv, sa-l creasca sa-l educe, si sa-i poarte o grija speciala pana la o vreme hotarata de Dumnezeu. Astfel Isus a devenit singurul intermediar intre om si Dumnezeu. La randul lui El a respectat-o pe Maria, si i-a purtat de grija chiar in fata mortii fiind. Exemple demne de urmat, atat pentru tinerele fecioare de astazi, cat si pentru familii, si pentru familii cu copii adoptivi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e cazul ma stai linistit.ce nu poti dormi noaptea din cauza asta?

| Ben00 a răspuns:

Iti ajunge una. A crescut un copil special.