| Daniel9988 a întrebat:

Nu stiu daca e ceva paranormal sau doar un fenomen fizic...Sa va povestesc ce se intampla,poate ma lamureste cineva.
In vacante merg la munte cu sotia si copilul, unde stam
intr-o casa care apartine parintilor mei.Cladirea respectiva a fost construita de ei si eu am crescut acolo, deci stiu foarte bine istoria locurilor respective.Nu exista povesti cu caracter paranormal pe acolo.Dar noaptea incep sa pocneasca parchetul,ferestrele etc. Maica-mea care are o varsta destul de inaintata mi-a zis ca e veche casa, si de aia.Cica sunt subrede podelele si tamplaria...Dar ziua nu se aude nimic! E adevarat ca e o constructie veche de aproape 50 de ani, dar sa stiti ca e renovata si arata foarte bine.Nu e in stil batranesc,ci din contra.Avem parter si etaj,iar la scari avem un oblon cu care inchidem etajul noaptea(masura de securitate). Prin pod se mai aud scartaieli, pasi...Soareci nu avem,nici pisici sau alte animale.Da' parca nu se leaga! De ce zgomotele apar doar noaptea?! Daca era casa subreda,asa cum se spune,nu era normal sa se auda si ziua?!
Stra-bunicul,Dumnezeu sa il ierte,care a stat tot acolo in sat, mi-a spus cand eram mic ca el intorcandu-se pe la miezul noptii de la serviciu(era miner prin anii 50'), a vazut un om inalt de aproape 3 metri trecand poteca.Mi-a zis ca era imbracat ca un preot,cu o pelerina lunga si neagra.A existat un preot intr-adevar care a stat pe acolo, dar care a murit de multi ani.Eu sunt religios(nu ma laud, doar precizez)...si tind sa cred ca e adevarat.

Mai circula zvonuri urbane, dar nu s-a auzit ca acea zona sa fi avut probleme serioase.
Recent am facut si Sf.Maslu,deci nu ar trebui sa fie un aspect pus la indoiala.
Credeti ca ar trebui sa iau masuri? Sau acele sunete sunt produse din cauza ca e veche locuinta?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Zgomotele se aud noaptea datorita diferentei de temperatura iar materialele fiind vechi in special lemnul fiind foarte uscat se freca cu celelalte materiale care sufera o dilatatie mai mare in timpul noptii. Si pomii batrani scartaie in general noaptea datorita starii de uscare avansata.

| danay72 a răspuns:

Normal,poate fi din cauza faptului că sunt vechi și noaptea se aude mai bine pentru ca e liniște deplină. Dar pot fi si demonii, dacă sunt în casă unele lucruri care au legatura cu spiritismul, poate lucruri primite de la cineva care practica spiritismul.

| MihaelaDart a răspuns:

Pe timpul zilei cand ai activitate nu auzi astfel de pocnete, pe cand pe timpul noptii cand se lasa linistea este normal sa le auzi. Totul se datoreaza de la lemnul care este uscat si acesta scoate zgomote in fel si chip.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In mai toate casele pocnesc podelele si tamplaria. E lemn. Si il auzi noapte pentru ca atunci e liniste. Nu vad de ce trebuie sa cauti explicatii paranormale pentru ceva ce se intampla in mod obisnuit

| minrest a răspuns:

Salut Cristi. Zgomote se aud in toate casele vechi: scartait, tic-tac, parait, bubuit si multe altele, cum am auzit chiar eu in multe case vechi. Sunt produse de modificarile din materiale, in special lemn. De ce noaptea? Din multi stimuli, omul percepe vreo sase, caci atata poate procesa, pe cei mai puternici si care ar putea semnala ceva important. Iar noaptea, multi stimuli dispar si vine randul stimulilor minori sa fie procesati. O zi buna.

| Ben00 a răspuns:

Dar parintii tai traiesc? Se spune ca sufletele care au anumit neimpliniri pot cauza din astea. Si am mai auzit una, despre casa un femei care s-a ocupat cu descantece, dar era mai urat, nu doar zgomote.

| Daniel9988 explică (pentru Ben00):

Traiesc.Dar in casa nostra am auzit ca a murit un unchi de al meu.

| Alinuța345 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cred ca ar trebui totusi sa chemi un preot acolo, daca spui ca ziua e totul in regula nu poti fi sigur ca e de la faptul ca, casa e veche.In orice caz cheama un preot si vezi daca apoi totul revine la normal.