| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Si la pocaiti (penticostali) se sarbatoreste tot acum Craciunul?
Daca da,la ei se zice,, Craciun fericit"?
Mersi

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ei nu cred in craciun, in aceasta perioada sarbatoresc nasterea Domnului care in mod normal ar trebui pusa pe primul loc, si abia pe al 2 lea mos craciun pentru bucuria celor mici.

| anonimg a răspuns:

Ca adventist de ziua a șaptea îți spun că nu există urarea "Crăciun fericit!" în niciuna din bisericile protestante.
Asta pentru că Biblia nu ne spune data nașterii Mântuitorului, tocmai pentru că Dumnezeu a hotărât astfel, ca să nu o sărbătorim. Și când omul -poate chiar credincios- care trece de dorința lui Dumnezeu, ajunge ca prin slujirea lui să se închine diavolului. Pentru că Crăciunul este o sărbătoare păgână adoptată de bisericile care nu sunt ale lui Dumnezeu. Nu există scris în Biblie că ar fi venit Moș Crăciun să se închine Pruncului atunci când Mântuitorul S-a întrupat. Nu a venit deloc -nici cu reni și nici fără reni. Crăciunul este îmbuibare de mâncare și băutură -lucru plăcut și de dorit chiar și păgânilor.

| maphiotul a răspuns (pentru anonimg):

Du-te și te pișă..frustratule
Aruncă-te in wc-u și trage apa peste tine.

| lpavel a răspuns:

Ei nu sarbatoresc craciunul (nasterea lui Isus) Ei spun ca Dumnezeu Tatal e singurul cui trebuie sa ne inchinam...