| fugera a întrebat:

spuneti-mi si mie de ce in fiecare an se schimba zua in care cade ziua de paste si nu se schimba si ziua in care cade craciunul. de ce? adica cristos s-a nascut intr-o zi dar a murit intr*o alta zi in fiecare an. multumesc

8 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pastele se serbeaza doar duminica si e in functie de luna noua, nu de data cand a fost pus in mormant Hristos, e buna intrebarea daca o pui doar de dragul de a intreba

| BlackSulphur a răspuns:

E.P.I.C.

| мαяdυк a răspuns:

Pai nici ei nu stiu exact cand s-a nascut si cand a murit, dar totusi cred in el

| Clawd3lw a răspuns:

Pai dta Craciunului nu se schimba niciodata pentru ca asa e de 2000 de ani
Dar data Pastelui se schimba deoarece se doreste respectarea zilelor in care Cristos[Hristos(sunt catolic)] a patimit a murit si a inviat.
Apropo conform datelor pe care le avem Cristos a murit pe 26 aprilie thinking
Funda?

| ada92 a răspuns:

Data exacta cand a murit Isus se poate calcula insa nu multi iau in considerare acele detalii care ne indica o aceasta data. Data in care s-a nascut Isus nu se stie, biblia nu ne spune dar dovezile arata ca, in niciun caz nu e cand se sarbatoreste. In concluzie, nu prea se respecta nimic cum ar trebui

| BlitzkriegJack a răspuns:

Pentru ca era bulangiu, ba il omorau ala, ba invia, ba il omarau ala, ba invia, pana cand s-a plictisit si s-a dus, asa ca dracu' stie cand a murit de tot.

| RichardCezar a răspuns:

Cat am putut sa rad laughing)))
Am mai vazut alte comentarii de a le tale. Epice

| DonTCaRe a răspuns:

Noua ne-a zis profa de religie ca nu se stie data sigur data in care a murit Hristos asa ca la cel de-al3-lea Sinod Ecumenic s-a hotarat ca Pastele sa fie sarbatorit in prima duminica dupa prima luna plina dupa solstitiul de primavara