| CristianSotropa a întrebat:

Un om este nascut pe 25 decembrie si in fiecare an ziua lui de nastere cade pe 25 iunie, cum e posibil asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Daca exista un raspuns inteligent la problema asta as fi curioasa sa-l aflu. Dar ma indoiesc ca exista.
25 decembrie ramane 25 decembrie pentru toate colturile lumii chiar daca in emisfera sudica e vara in decembrie si chiar daca unii sarbatoresc Craciunul in alta zi.
Daca ziceai ca s-a nascut de 25 decembrie si isi sarbatoreste ziua vara, sau ca s-a nascut de Craciun si isi sarbatoreste ziua in 7 ianuarie avea sens, dar asa cum ai formulat nu are.

6 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu e posibil asa ceva. Poate ai formulat tu gresit problema.

| CristianSotropa explică (pentru Lioana):

Nu, nu e gresita, si nu e nici o ghicitoare. cica e un test de inteligenta, greu

| CristianSotropa explică (pentru Lioana):

Liona nu in emisfera sudica ci emisfera nordica, luniile de iarna sunt, iunie, iulie si august

| Lioana a răspuns (pentru CristianSotropa):

CristianSotropa uita-te pe harta! In emisfera nordica e Romania. Ti se pare ca avem iarna in iunie?

| Lioana a răspuns (pentru CristianSotropa):

Daca exista un raspuns inteligent la problema asta as fi curioasa sa-l aflu. Dar ma indoiesc ca exista.
25 decembrie ramane 25 decembrie pentru toate colturile lumii chiar daca in emisfera sudica e vara in decembrie si chiar daca unii sarbatoresc Craciunul in alta zi.
Daca ziceai ca s-a nascut de 25 decembrie si isi sarbatoreste ziua vara, sau ca s-a nascut de Craciun si isi sarbatoreste ziua in 7 ianuarie avea sens, dar asa cum ai formulat nu are.

| xerxes1 a răspuns:

Si Iisus naiba stie cand este nascut, dar ziua lui este sarbatorita de prostime mereu pe 25 decembrie.

| Malia00 a răspuns:

Nu are cum