| Axel22 a întrebat:

Am citit pe site-uri crestin ortodoxe explicarea unui verset din apocalipsa. Era ceva gen : "Din pamant au iesit niste lacuste cu niste cozi ca de scorpion care sa chinuie pe oameni timp de 5 luni dar sa nu se atinga de pomi, ierburi animale, plante ci sa chinuie doar pe om!" Si explicatia de acolo era vorba de o bomba neutronica care ataca doar oamenii si plantele si ierburile nu, la faza cu animalele nu sunt sigur ca si alea is ferite, dar nu credeti ca asta s-a intamplat deja? Bomba aia din china sau nu stiu cum ii zicea, cred ca bomba atomica, nu? Stiu ca e vb de neutroni dar bomba atomica nu are ceva efect din asta? (nu ma stiu la bombe deci nu criticati). Deci acest verset nu s-a intamplat deja?

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Frate bomba atomica afecteaza tot, oameni, plante, animale, cladiri, masini.

| sabin89 a răspuns:

Chestie de interpretare. Ateii ar putea zice ca ii chinuie pe credinciosi, demascand falsitatea doctrinelor religioase, credinciosii la randul lor ii chinuie (ca niste lacuste, evident) pe atei zicandu-le ca se afla pe calea larga care duce la pierzare...Deci, depinde. Fiecare trage focul la oala lui.

| danay72 a răspuns:

Este de remarcat că această plagă nu este îndreptată în primul rând împotriva oamenilor în general şi nici împotriva celor cu poziţii înalte între ei — ‘iarba şi pomii pământului’ (compară cu apocalipsa8:7). Lăcustele trebuie să-i vatăme numai pe cei ce nu au sigiliul lui Dumnezeu pe frunte, pe cei din creştinătate, care pretind că sunt sigilaţi, dar care, prin faptele lor, dezmint această pretenţie (Efeseni 1:13, 14). Astfel, declaraţiile chinuitoare ale lăcustelor din epoca modernă au fost îndreptate în primul rând împotriva conducătorilor religioşi ai creştinătăţii. Cât de chinuiţi trebuie să fi fost aceşti oameni aroganţi când au auzit spunându-li-se în public nu numai că nu-şi conduc turmele la cer, ci şi că nici ei nu ajung acolo! Situaţia lor era, într-adevăr, ca a ‘unui orb care călăuzeşte alt orb’! — Matei 15:14.
Chinul durează cinci luni. Un timp relativ scurt? Dacă ţinem cont de durata de viaţă a unei lăcuste, nu. O lăcustă trăieşte în mod normal cinci luni. Prin urmare, toată durata vieţii lor lăcustele simbolice de astăzi îi înţeapă pe duşmanii lui Dumnezeu. Chinul este atât de cumplit, încât oamenii caută moartea. Ce-i drept, aceasta nu înseamnă că vreunul dintre cei care au fost înţepaţi de lăcuste au încercat realmente să se sinucidă. Dar acest mod de exprimare ne ajută să înţelegem intensitatea chinului, chin asemănător celui provocat de un scorpion care atacă fără încetare. Este ca suferinţa pe care le-a prezis-o Ieremia israeliţilor infideli, care aveau să fie împrăştiaţi de cuceritorii babilonieni şi aveau să-şi dorească moartea în locul vieţii. — Ieremia 8:3; vezi şi Eclesiastul 4:2, 3.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Bomba atomica nu lasa pic de viata, cea mai mare bomba atomica si ataca doar omul este patima din fiecare, adica pacatul care te chinuie cel mai mult

| sublime89 a răspuns:

Tie ti se pare ca lacustele cu cozi de scorpion seamana cu niste bombe? Cei care au scris Apocalipsa s-au referit la lacuste pentru ca lacustele reprezentau raul suprem in acele vremuri. Ele veneau si-ti devorau recoltele de care depindea viata ta. Interpretarea asta cu bombele e facuta de noi in vremurile moderne.

| Jardelin a răspuns:

Versetele corect redate arata asa:

"3. Si din fum au iesit lacuste pe pamant si li s-a dat lor putere precum au putere scorpiile pamantului.

4. Si li s-a poruncit sa nu vatame iarba pamantului si nici o verdeata si nici un copac, fara numai pe oamenii care nu au pecetea lui Dumnezeu pe fruntile lor.

5. Si nu li s-a dat ca sa-i omoare, ci ca sa fie chinuiti cinci luni; si chinul lor este la fel cu chinul scorpiei, cand a intepat pe om."

Nu e vorba de nici o bomba cu neutroni.
Uitindu-ma prin niste carti vad ca acele lacuste (simbol al desfiintarii si decaderii umane), vor fi in fapt niste fiinte demonice cu chip de om (versetul 7) trimise pe pamint sa osindeasca pe cei fara pecetea (harul) lui Dumnezeu. Acesti demoni nu-i vor omori pe cei cazut de la Dumnezeu ci-i vor chinui infiorator, dar fara sa moara caci "vor dori sa moara... dar moartea va fugi de ei" (versetul 6). Demonii desfiintarii umane vor fi stapiniti de Abaddon care in ebraica inseamna "distrugatorul", "nimicitorul"!

Bine ar fi daca ar citi putin si ateii Biblia sa stie ce-i asteapta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe s-au intamplat, dar nu au fost intelese.si internetul a fost profetit; va iesi pe pamant o carte fara foi, care va cuprinde toata intelepciunea pamantului.si iata ca aceasta carte exista. avea dreptate mantuitorul; cand va uitati pe cer, stiti sa spuneti, va ploua ori va fi cer senin.dar semnele vremurilor nu stiti a le cunoaste? noi vrem sa le vedem intr-o succesiune rapida, pentru a ne da seama.dar bunul Dumnezeu nu se grabeste.are timp.iar vremurile se vor implini prin voia sa.

| iurii75 a răspuns (pentru anonim_4396):

"si internetul a fost profetit; va iesi pe pamant o carte fara foi, care va cuprinde toata intelepciunea pamantului.si iata ca aceasta carte exista. "
Îmi spui te rog unde ai găsit aşa profeţie?

| dogee92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde zice de cartea fara foi?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce profet a profetit despre aceasta carte? Dar bine zici ca, cuprinde intelepciunea pamantului, dar iata ca aceasta intelepciune este data de rusine in fata intelepciunii lui Dumnezeu, potrivit cu 1Corinteni 3:19.Dar oamenii foarte greu accepta unii adevar. OARE DE CE?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Bunicul meu era un om credincios.si imi povestea toate astea cam acu vreo 40 de ani in urma.era om simplu de la tara, care in afara de ziarul scanteia si cartile lui religioase nu citea nimic altceva.de la el stiu multe chestii.cartile nu mai sant fiindca nu au fost pastrate cum se cuvine de generatiile urmatoare.pacat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru iurii75):

Am citit multe.din aceste multe,unele vor fi fost minciuni altele adevarate. minciunile se duc precum fumul.dar cele ce se implinesc.le vad cu ochii,si stiu ca le-am intalnit,si mai ales ma bucur,de implinirea lor fiindca, vad te, elia vietii mele nu este o minciuna cum multi spun, ci este adevarata si reala, si merge inainte chiar si atunci cand eu nu voi mai fi.sincer.astept sa vad implinirea implantarii cipurilor biometrice sa vad unde se poate incadra in planul general aceasta.fiindca pana la aparritia internetului, de la bunicul meu am aflat despre asa ceva.doar un zvon, atunci cand eu eram ateu. destept si cu stiinta in fapt cam ca ateii astia de acuma.deci nici eu nu l-am crezut.dar fiindca uit greu,si ma informez zilnic asupra a,orice, ma fascineaza cum si in perfid mod este omenirea condusa spre nenorociri si dezastru, cu bune intentii, poleiala, si chestii stralucitoare.ca sa nu mai spun de parerea unor oameni, care se cred dumnezei, si vor fi ca niste dumnezei.DAR nu vor fi DUMNEZEU.