| B3B3NI a întrebat:

astazi am avut o zi pe care nu o voi uita niciodata.
Eu cu cativa prieteni stateam pe banca si vorbeam despre diferite probleme. Dupa un timp nu mai stiu cum a venit vorba si am inceput sa vorbim despre Dumnezeu. Unii ziceau cum ca nu exista ca el este creat de om doar ca sa existe o speranta in momente grele si sa poata credea in ceva mai bun iar alţi 2 ziceau ca el exista. Discutia(cred) ca a durat cam juma de ora.Eu plictisit de acest subiect m-am ridicaat de pe banca si le-am spus:"Ba sa lamurim odata lucrurile, daca Dumnezeu existe sa de-a un semn".
Acum nu stiu dacă ma veti crede dar cam dupa vreo 2 secunde dupa ce am spus acea prop un fulger rosu a aparut in fata noastra mai la departare. Cerul era senin, nu era nici un nor in acea parte si era moarte de cald.El a facut un zgomot de am cazut in fund, sa cutremurat si cimentul de sup picioare. Dupa te-am uitat unii la alţi si am fugit acasa.

Pe mine asta ma convins ca Dumnezeu exista!

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Ca Dumnezeu exista, asta nu e nimic nou.El exista si nu are nevoie sa demonstreze asta.El exista si atat.Interesanta experienta ta.Ramane de vazut cum te vei schimba tu dupa acest lucru petrecut.Numai bine

| Dorugar a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nou este doar faptul ca nu se stie cine a dat acel semn?
Mie mi se pare ca l-a dat Diavolul, care vrea sa fie crezut ca Dumnezeu!
Ce argumente aduci ca sa ma combati credibil?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca acum crezi in Dumnezeu, dar important e sa il cunosti mai bine, iar studierea cu atentie a Bibliei te va ajuta in această privintă.

| RandyMarsh a răspuns:

Mda...el de fapt voia să vă nimerească, dar după 12 ore de CS:GO nici nu mai vedea bine pe unde dă.
Ce vrăjeală ieftină, cel mai probabil gândită pe toaletă.

| relian a răspuns:

Asa e cind esti nestiutor, trebuie sa ai o explicatie si o arunci in circa cui? A unuia ce nu exista, dai vina pe ala ca s-a intamplat nu stiu ce fenomen.Deci facu ala un zgomot de tu ai cazut in fund zici? Asta ar fi insemnat un cutremur de ar fi ras totul de pe fata pamintului, macar in zona aia.Sa intimplat lucrul asta cumva? Nu am vazut nimci pe la stiri.Sa cazi din picioare de la un zgomot, deja ar fi trebuit sa fii surd, daca nu si mort.si era moarte de cald adica? vorbesti invers sau cum? ati fugit acasa sanatosi, desi toti cazuserati in fund. Poate ati cazut prapadindu-va de ras de ce prostii vorbeati.Deci deja esti convins ca dzeu exista.cu alte cuvinte daca ti se intimpla un lucru ce nu til poti explica te vei schimba dupa cum bate vintul sa inteleg.Ei las ca poate miine cine stie ce o sa mai vezi si vei crede cine stie ce altceva.Nici sa nu incerci cumva sa cauti sa iti explici cind vezi ceva ce nai vazut.probabil daca ai vedea un animal, ori planta ce nai vazut in viata ta deja cine stie ce mai crezi.o sa spui ca planta ori animalul respectiv e dzeu.

| Holiday a răspuns:

"Un popă şi o călugăriţă joacă tenis. Popa nu prea a mai exersat de mult şi dând pe lângă minge zice:
- La dracu'! Pe lângă...
Măicuţa, femeie cu frica lui Dumnezeu zice:
- Nu e bine să-l mânii pe Domnul!
Popa dă în continuare pe lângă minge:
- La dracu'! Pe lângă...
Maica îi interzice să mai înjure. Şi tot aşa:
- La dracu'! Iar pe lângă...
La asta vine o furtună şi trăsneşte pe terenul de tenis lovind măicuţa. De sus se aude o voce gravă:
- La dracu'! Pe lângă..."

| abcd123blablabla a răspuns (pentru Holiday):

laughing M-ai facut sa rad un pic in seara asta, chiar e misto bancu laughing

| sublime89 a răspuns:

As fi un nerusinat daca ti-as cere dovezi, asa-i?

| Dorugar a răspuns:

Patania ta confinfirma un lucru, si anume ca Dumnezeul crestin de care pomeneati voi este de fapt DRACU.
Fapt confirmat clar si de Biblie!
Si el Diavolul pe care voi il numiti Dumnezeu, v-a dat un semn al existentei sale.

| Seba2013 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat lucrul acesta.
Cand eram mai mic, eram cu prietenii pe banca.

Vorbeam de Dumnezeu, era vara, si seara.

Senin se vedea setelele, si tot asa dupa vreo 30 min. un fulger, a aparut asa dintr-o data si ne-am speriat.

Stiu ca nu o sa ma creada multi...dar treaba este ca prietenii mei au vazut, si cand mai vorbim, ca acuma suntem toti plecati din tara, povestim, despre lucrul acesta.

Eu unul te cred, pentru ca mi s-a intamplat si mie.

Noi atunci cand am vorbit de Dumnezeu vorbeam ceva pozitiv despre el si cu pasiune.
PAsiune ma refer la sentimentul acela de iubire fata de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine m-a convins ca minti fara sa gandesti cat rau faci cu asta.acuma uita-te in oglinda si nu mai fugi, fiindca din fata Domnului nu poti fugi nicaieri.Si nici nu e nevoie sa fugi.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Si eu mi-am rugat odata la Dumnezeu sa fie un semn ca "astia de la meteo nu au intotdeauna dreptate cu ploile lor"...
Dupa cateva zile, aveam ora de lb. romana, si a inceput doamna profesoara sa ne explice ca a observat ea ca suntem invidiosi, gelosi, rai intre noi, si asta ne explica in replici din alea lungi dar erau foarte interesante si adevarate totodata. Dupa 3 secunde dupa ce si-a incheiat discursul cu privire la clasa noastra a inceput sa tune tare, toata clasa s-a speriat si au urlat de uimire, si eu mi-am trezit constiinta in acel moment..., Ceva ce cei de la meteo nu au prezis. Dupa tunet a inceput ploaia tongue

| B3B3NI explică:

Scuzati greselile dar am o problema cu tochiul de la telefon, îmi schimba cuvintele.

| flavius1994 a răspuns:

Evident ca exista! Acum ce ramane de facut decat sa te pocaiesti, si sa traiesti frumos cu credinta in El

| Dorugar a răspuns (pentru flavius1994):

Oare de ce sa se pocaiasca?
Sa-si vanda sufletul ca Doctorul Faust?
Ala macar a avut o motivatie sa o faca, dar ce motivatie sa aiba el?
Ia oferit Lucifer, adica Christosul crestinilor ceva ce merita sa-ti vinzi sufletul?

| Bellee a răspuns:

Super