| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi va rog vreo rugaciune care v-a ajutat sau care ajuta foarte tare, deoarece mie profesorii o sa imi scoata note rele la 1 semestru si vreau sa ma rog ca sa am note bune! DAU FUNDA!

15 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sper ca nu te astepti sa iti apare note de 10 in catalog daca te rogi. Roaga-te dar si invata.

NOname
| NOname a răspuns:

Ghici dacă cei cu mentalitatea ca a ta ajung să ia Bac-ul.

| doctorandus a răspuns:

Adica Dumnezeu nu salveaza de la moarte copii care mor in chinuri dar vrei sa te ajute la examen sau la gasit o slujba.

Deoarece vorbesti de semestru banuiesc ca esti la facultate, ori daca iti inchipui ca poti reusi la facultate pe baza de rugaciuni chiar esti la nivelul la care crezi si in Mos Craciun.

| Kaℓi a răspuns:

happy
Mi-am amintit de Puiu Iordanescu pupand icoane inainte de meci...

| Fatamuntilor a răspuns:

DEGEABA te rogi pentru un 10, daca tu la randul tau nu inveti! Poate cel putin ai norocul sa ai ceva mai usor!
De invatat tot nu scapi!

| zurick a răspuns:

Sunt de acord cu sublime89
Nu te poti baza pe o rugaciune ca sa obtii ce vrei, trebuie sa mai si muncesti cat despre profesori daca vad ca vrei sa inveti n-o sa ai note mici ci note care sa te reprezinte

| sublime89 a răspuns:

Ca sa ai note bune cel mai indicat ar fi sa inveti. Nu crezi c-ar fi cam usoara scoala daca doar ne-am ruga si ar si aparea notele bune in catalog?

| ErrorFound a răspuns:

Cica era intr-o zi un om.
Vine o inundatie si tot satul e luat de ape. El se urca pe casa si incepe sa se roage. Vine o barca de salvare, ignora salvatorii si spune: "Pe mine ma va salva Dumnezeu!".
Mai vin 2 barci, la astea face la fel.
Dupa un timp, vine o viitura mai puternica, il ia si pe el apa si moare.
Ajunge asta in rai, nu stiu ce si da la un moment dat de Dumnezeu.
Zice taranu': "Domnul meu, de ce nu m-ati salvat?"
La care Dumnezeu: " Ba prostule, eu ti-am trimis 3 barci, dar n-ai vrut sa urci in nici una."
Concluzia? Dumnezeu te ajuta(cica) dar nu-ti baga si-n poala.

In cazul meu, nici nu mi-a bagat in poala dar nici nu m-a ajutat. Eu zic sa inveti, ca poate pe tine o sa te ajute mai mult decat pe mine. Eu am 10 pe linie si fara el. Si asta e o chestie la liceu.

| Katczinsky a răspuns (pentru ErrorFound):

Eu am 10 pe linie cu Dumnezeu. Ma simt mai bine cu El. Nu stiu ce vrea D-zeu cu tine si nu stiu care e planul pentru tine. Dar cu siguranta iti vrea tot binele. Si sincer sper sa alegi cum ar vrea D-zeu sa alegi.

Foarte frumoasa povestea ta. Vulgara, dar esenta conteaza.winking Tu daca inveti, sigur ca vei avea note bune. Liceul nu e asa de greu. Mie chiar imi place. Dar D-zeu te lasa sa te dezvolti. Ne-a lasat sa constuim piramide, inainte de Iisus; cand nu stiam de Creator. Lucrurile astea se intampla. Pentru ca D-zeu iubeste lumea. Cheers my friend. happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.

Dacă ai glumit punând această întrebare, atunci înţeleg.

Dacă întrebi serios, atunci să ştii că în primul rând învăţătura te va ajuta. Desigur te poţi ruga lui Dumnezeu, dar rugăciunea nu este o formulă magică de a ne îndeplini dorinţele, ci o formă de comunicare cu Creatorul nostru. Dumnezeu îţi poate binecuvânta eforturile, cu condiţia ca tu să le depui. Dar dacă nu sunt eforturi, ce mai poate fi binecuvântat?

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumeste domnului pentru sanatatea mintala si pune-ti mintea la lucru. Dumnezeu iti da, dar nu-ti naga si in traista. daca pricepi ce vreau sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Par daca are tacto si mata bani, iti poate cumpara notele si mediile dar asta nu te face dastept.pricepi?

| Delmoniko a răspuns:

Spune-le ca esti crestin. Sigur vei trece clasa. Daca ar exista Dumnezeu si n-as avea minte in cap, m-as ruga pentru tine. Cum poti sa intrebi asa ceva?

| Katczinsky a răspuns:

Rrugaciunea e doar jumatate. Pentru cealalta jumatate ai nevoie de vointa, perseverenta, implicare.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Invata bine apoi roaga-te sa iti aduci aminte