| dudy2204 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? Eu parca am tot mai multe dubii in ultimul timp dar nu vreau nici pe departe sa cred ca nu exista. straight face

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
77 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu de la un timp sunt foarte confuza cu religia. Da cred in Dumnezeu. Dar unele chestii sunt super exagerate. Fiecare pas pe care il faci este un "pacat ".

| dudy2204 explică (pentru anonim_4396):

Da. Nu prea are sens. Parca are mai mult sens ceea ce explica stiinta. Nu stiu ce sa mai cred

| Inferno a răspuns:

"credo ut intelligam" Augustin din Hippona

| M25M a răspuns:

Ori crezi ori nu crezi, nu este cale de mijloc, nu exista credinta insa cu unele dubii. Deci daca nu vrei nici pe departe sa crezi ca nu exista poti sa iti alungi dubiile prin autosugestie (sau argumente daca le gasesti) ca si pana acum.

| Labyrinth a răspuns:

Nu trebuie să crezi că nu există, trebuie să fii sigur că nu există. Asta e diferenţa. Dumnezeu dacă ar exista ar fi un zeu rău (citeşte biblia şi convinge-te, sau mai simplu uită-te în jur).

| GRs a răspuns:

Daca citesti Biblia o sa ai si mai multe dubii.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Esti deista se vede clar, sasi spun ce este deismul

creatorul deist doar a creat big bang apoi sa pensionat, deisti spun ca pacatele, religile au fost inventate de om

poate esti atee slaba lipsa credintei fata de dumnezeu, lipsa unei afirmati privind existenta zeiilor

| 1libercugetator1 a răspuns:

Eu sunt ateu

eu spun sa nu te grabesti in a te cataloga cumva, descopera ratiunea

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Eu cred în Dumnezeu. Iată unele motive:
1. Mi se pare absurd să accept că tot ce există, inclusiv noi, a apărut din întâmplare.
2. Dacă Dumnezeu ne-a creat, el trebuia şi să ne informeze despre asta. Iar Biblia asta şi face fiind una din cele mai vechi şi mai răspândite cărţi a tuturor timpurilor. E adevărat, ea nu satisface moravurile "intelectualilor" din prezent, iar unii cu multă înflăcărare aduc "dovezi" precum ea este depăşită şi chiar în contradicţie cu ştiinţa. În realitate însă, Biblia este în armonie cu adevărata ştiinţă.
3. Dacă Dumnezeu nu ar exista, atunci care ar fi scopul vieţii noastre? Să trăim 70-80 de ani, să murim şi gata? Eu personal nu văd vreo legătură logică între durata vieţii noastre şi dorinţa noastră de a trăi şi a ne bucura de viaţă.

Părerea mea e că dacă nu există un Creator, atunci viaţa noastră nu are nici un sesn real.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru M25M):

Si agnostici mihai?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

1 nu este totul o intamplare si o evolutie de la hidrogen spre alte elemente chimice

2 ai uitat hindusi 3500 de ani, budismul 2500, egipteni 5000 de ani, sumerieni 7000 de ani, de ce nu cauti sa vezi ca biblia e copie dupa alte mitologii

3 sunt oamenii orbi, paralizati, surzi care gasesc un sens in viata, cei ala sens in viata? sensul vieti e sa traiesti viata, deci budisti, hindusi, mulsulmani, ateii, non religiosi care reprezinta 46% din populatia lumii nu au vreun sens? sensul til gasesti singur

| OOOLEOOO a răspuns:

Acele dubii te vor duce spre cunoasterea infinita.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Şi după părerea ta care este sensul vieţii?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sasi traiesti viata

| M25M a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Sunt multe etichetari cand vine vorba de credinta, insa in cazul crestinismului, situatia o vad cum am expus-o. Fiecare vede credinta/divinul dupa propria perspectiva astfel am fi impovarati de etichete.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru M25M):

M-am referit ca ai spus ca nu exista cale de mijloc, agnostici nu sunt calea de mijloc ce sunt?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu mai am indoieli.
Dumnezeu exista.
Am avut destule indoieli, dar in timp am inteles ca El exista cu adevarat.Adica,frate,cum sa visezi cu saptamanile si ziua viitoare sa se intample ceea ce e in vis? Mi se pare prea de tot ca sa nu fie ceva.

Cauta:
Codul Bibliei.

http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

Acum,chestia cu dinozaurii si cu varsta Pamantului nu stiu daca e adevarata, dar nici nu cred ca Pamantul are milioane si milioane de ani.

http://www.youtube.com/watch?v=xib1qGQ4H0s

Chestia cu omuletii verzi cred ca a fost adaugata ulterior, nu o baga in seama.

Daca mai vrei dovezi, anunta-ma ca mai am multe.
O zi buna voua!

| M25M a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Agnosticismul nu consider ca este o religie ci mai degraba o ideologie mai mult filosofica, de aceea eu personal nu ii plasez la mijolc cand vine vorba de credinta in Dumnezeu fie ea de origine ortodoxa sau catolica. In cazul acestui utilizator care face parte din ortodoxism nu consider ca este mijloc, adica cred insa am ceva dubii, din moment ca are dubii anuleaza conceptul de credinta. Este posibil sa ma insel iar ca agnosticii sa reprezinte calea de mijloc insa eu nu cred, sunt doar adeptii unei ideologii mai degraba filosofice decat religioase. Daca ai un punct de vedere te rog sa ti-l expui, chiar sa -mi demonstrez ca gresesc, nu ma deranjeaza chiar vreau sa aflu, daca este cazul, ceva nou sau sa vad un punct de vedere nou big grin

| air a răspuns:

Mai sincer si eu incep sa nu mai am credinta.Dar sti ceva de fiecare data cand dau de greu zic Doamne ajuta-ma, iar asta imi cam da de gandit laughing

| air a răspuns (pentru Labyrinth):

Adica de ce crezi ca ar fi rau? argumenteaza

| dracu14 a răspuns:

Nu,sunt 2700 de zeitati exista o sansa la 2700 sa existe o zeitate si sunt 99%sanse ca acea zeitate sa fie dumnezeu si de cat sa-mi iau teapa si sa cred in dumnezeu cand odin este zeul cel real mai bine ii neg pe toti in mod egal

| Mădă0611 a răspuns:

Eu nu mai cred.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru M25M):

Sunt de acord cu tine, agnostici nu pretind cunoastere asupra naturi divine uni cred in dumnezeu, alti nu cred in cred, sunt multe tipuri de agnostic, asa cum sunt si multe tipuri de ateism

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Oasele de dinozauri nu sunt reale dupa tine?

| Labyrinth a răspuns (pentru air):

Un zeu rău fiindcă lasă răul să existe. El stăpâneşte totul, are putere absolută şi totuşi lasă răul să existe şi oamenii să sufere. Mă face să cred că e un nene sadic. Nu pot să cred, să "slujesc" un zeu care mă lasă să sufăr, care lasă durere tuturor doar fiindcă primii doi oameni pe care i-a făcut au muşcat dintr-un măr al cunoaşterii şi al înţelepciunii (vasăzică Dumnezeu nu voia ca oamenii să cunoască şi să fie înţelepţi) pe care l-au cules dintr-un pom care, cât de amuzant, era aşezat chiar în mijlocul grădinii. Pare logic, nu? Nu ştiu dacă eşti sau nu creştin, dacă eşti aş vrea să-mi răspunzi la întrebarea aceasta: poate Dumnezeu să creeze o piatră pe care nu poate să o ridice?

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

Zice "Cunoasteti Adevarul, iar Adevarul va va face liberi". Deci, pentru a nu avea dubii, ar trebui sa cunoasteti si sa incercati sa intelegeti mai multe lucruri, adica sa cereti explicatii unor persoane cat de cat competente despre "de ce se intampla asta, de ce se intampla aia"... Totul se leaga in chip tainic, doar ca unele lucruri sunt mai greu de acceptat, deoarece opreste omul de la anumite placeri (exemplu postul).

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Sunt.Dar eu ma refeream la ipoteza cu soparlele.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Dinozauri erau reptile, soparlele sunt reptile, ce anume nu crezi?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Bine.
Am decupat acum cateva zile dintr-o revista de stiinta, un articol despre o specie de dinozaur urias a carei provenienta (evolutie) este departe de a fo cunoscuta.
Soparla aia mica care sta pe piatra de la bunicul din gradina nu cred ca e tot una cu Diplodocus.
Astia d'unde or venit? Unde le sunt fosilele stramosilor? Nu cred ca micuta soparla a clocit un ou si din el a iesit ditamai dinozaurul de tone si tobe, si mare de cateva etaje.

http://www.raul-martin.net/raulmartin/new/diplodocus.jpg

Zic si eu.Ma poti lua de prost, dar stiu eu ce stiu.
O zi buna!:D

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Daca i departe de a fi cunoscuta ce articol stiintific e ala?

un articol stiintific contine dovezi clare nu fantezi, desigur ca nu soparla aia a fost dinozaur, dinozauri sunt stramosi reptilelor din ziua de azi,asa cum si pasarile sunt un fel de dinozauri stramosi lor din prezent, gandeste asa tot ce e in prezent nu exista in trecut, in trecut erau alt fel de animale alea au evoluat pana azi, de ce erau animalele asa mari atunci?

probabil asa era atunci in timp speciile au evoluat, evolutie nu-i mereu spre ceva bun, daca eu reusesc sa imi transmit adn-ul am reusit sa devin nemuritor si sa imi transmit genele dar poate genele mel nu sunt bune indiferent ele se transmit mai departe, dar cand se intampla o catastrofa cei care supravetuiesc se inltumesc