| dudy2204 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu? Eu parca am tot mai multe dubii in ultimul timp dar nu vreau nici pe departe sa cred ca nu exista. straight face

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
77 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"credo ut intelligam" Augustin din Hippona

| OOOLEOOO a răspuns:

Acele dubii te vor duce spre cunoasterea infinita.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Nu mai am indoieli.
Dumnezeu exista.
Am avut destule indoieli, dar in timp am inteles ca El exista cu adevarat.Adica,frate,cum sa visezi cu saptamanile si ziua viitoare sa se intample ceea ce e in vis? Mi se pare prea de tot ca sa nu fie ceva.

Cauta:
Codul Bibliei.

http://www.youtube.com/watch?v=zjlRNtxnlpM

Acum,chestia cu dinozaurii si cu varsta Pamantului nu stiu daca e adevarata, dar nici nu cred ca Pamantul are milioane si milioane de ani.

http://www.youtube.com/watch?v=xib1qGQ4H0s

Chestia cu omuletii verzi cred ca a fost adaugata ulterior, nu o baga in seama.

Daca mai vrei dovezi, anunta-ma ca mai am multe.
O zi buna voua!

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Oasele de dinozauri nu sunt reale dupa tine?

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Sunt.Dar eu ma refeream la ipoteza cu soparlele.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Dinozauri erau reptile, soparlele sunt reptile, ce anume nu crezi?

| Mădă0611 a răspuns:

Eu nu mai cred.

| M25M a răspuns:

Ori crezi ori nu crezi, nu este cale de mijloc, nu exista credinta insa cu unele dubii. Deci daca nu vrei nici pe departe sa crezi ca nu exista poti sa iti alungi dubiile prin autosugestie (sau argumente daca le gasesti) ca si pana acum.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru M25M):

Si agnostici mihai?

| M25M a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Sunt multe etichetari cand vine vorba de credinta, insa in cazul crestinismului, situatia o vad cum am expus-o. Fiecare vede credinta/divinul dupa propria perspectiva astfel am fi impovarati de etichete.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru M25M):

M-am referit ca ai spus ca nu exista cale de mijloc, agnostici nu sunt calea de mijloc ce sunt?

| M25M a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Agnosticismul nu consider ca este o religie ci mai degraba o ideologie mai mult filosofica, de aceea eu personal nu ii plasez la mijolc cand vine vorba de credinta in Dumnezeu fie ea de origine ortodoxa sau catolica. In cazul acestui utilizator care face parte din ortodoxism nu consider ca este mijloc, adica cred insa am ceva dubii, din moment ca are dubii anuleaza conceptul de credinta. Este posibil sa ma insel iar ca agnosticii sa reprezinte calea de mijloc insa eu nu cred, sunt doar adeptii unei ideologii mai degraba filosofice decat religioase. Daca ai un punct de vedere te rog sa ti-l expui, chiar sa -mi demonstrez ca gresesc, nu ma deranjeaza chiar vreau sa aflu, daca este cazul, ceva nou sau sa vad un punct de vedere nou big grin

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru M25M):

Sunt de acord cu tine, agnostici nu pretind cunoastere asupra naturi divine uni cred in dumnezeu, alti nu cred in cred, sunt multe tipuri de agnostic, asa cum sunt si multe tipuri de ateism

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Ioan 3:16
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Vom fi judecati daca l-am urmat pe Isus sau nu.TOT PAMANTUL. Si cei ce L-au urmat si cei ce nu.
2 Corinthians 5:10
Eclesiastul 11:9

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Eu cred în Dumnezeu. Iată unele motive:
1. Mi se pare absurd să accept că tot ce există, inclusiv noi, a apărut din întâmplare.
2. Dacă Dumnezeu ne-a creat, el trebuia şi să ne informeze despre asta. Iar Biblia asta şi face fiind una din cele mai vechi şi mai răspândite cărţi a tuturor timpurilor. E adevărat, ea nu satisface moravurile "intelectualilor" din prezent, iar unii cu multă înflăcărare aduc "dovezi" precum ea este depăşită şi chiar în contradicţie cu ştiinţa. În realitate însă, Biblia este în armonie cu adevărata ştiinţă.
3. Dacă Dumnezeu nu ar exista, atunci care ar fi scopul vieţii noastre? Să trăim 70-80 de ani, să murim şi gata? Eu personal nu văd vreo legătură logică între durata vieţii noastre şi dorinţa noastră de a trăi şi a ne bucura de viaţă.

Părerea mea e că dacă nu există un Creator, atunci viaţa noastră nu are nici un sesn real.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

1 nu este totul o intamplare si o evolutie de la hidrogen spre alte elemente chimice

2 ai uitat hindusi 3500 de ani, budismul 2500, egipteni 5000 de ani, sumerieni 7000 de ani, de ce nu cauti sa vezi ca biblia e copie dupa alte mitologii

3 sunt oamenii orbi, paralizati, surzi care gasesc un sens in viata, cei ala sens in viata? sensul vieti e sa traiesti viata, deci budisti, hindusi, mulsulmani, ateii, non religiosi care reprezinta 46% din populatia lumii nu au vreun sens? sensul til gasesti singur

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Şi după părerea ta care este sensul vieţii?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sasi traiesti viata

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Şi ajuns la 70 sau 80 de ani, vei fi mulţumit cu gândul că în orice moment poţi înceta să exişti?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Da ce mai poti spera la ani aia? aia daca apuc atata

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Asta e şi ideea. Mie nu mi se pare logic ca viaţa asta să reprezinte totul. Asta s-ar asemăna cu un demo a unui joc foarte interesant, dar care să nu aibă versiunea deplină. Atunci la ce bun să mai existe demonstraţia? Dacă nu există jocul deplin, demo nu prea are mare valoare.
Eu nu cred că viaţa noastră este doar un "demo" şi atât.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Viata e un joc svri, e o incercare continua, o evlolutie din a isi invata greselile facute spre mai bine

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Şi care este scopl acestui joc? Doar de a încerca să ne calificăm pentru ca apoi aceasta să nu slujească la nimic?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Scopul vieti este sa inceri sa ai ce isi doresti, gandesti prea dramatic sincer

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Dar poţi să spui că ceea ce zic nu-i adevărat? Că nu reprezintă realitatea?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Depinde de cea ce afirmi, poti dovedi ca exista dumnezeu?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Pot dovedi că există Dumnezeu? Depinde pentru cine. Pentru mine personal mi-am dovedit acest lucru.
Cum?
1.În primul rând logica simplă şi sănătoasă ma făcut să ajung la această concluzie. Din tot ce se cunoaşte nu poate exista un efect fără o cauză. Omul este cel mai minunat efect ce se cunoaşte, singurul care e capabilăsă se întrebe de ce există. Nu mi se pare logic să cred că cel mai complex "efect" să nu aibă o cauză, în timp ce toate celelalte efecte, mult mai simple au cauze.
2.În ce priveşte încercările ştiinţifice prin care s-ar încerca să se răspundă la întrebarea: Cum am apărut?, iată ce cred că se întâmplă: Ştiinţa explică, sau cel puţin încearcă să explice cum sa derulat acest proces, dar nu poate spune cine l-a declanşat.
3. Ceea ce este scris în Biblie cu privire la creare, la scopul vieţii, mi se pare a fi în armonie cu realitatea. Doar un exemplu: Biblia spune că omul a fost creat ca să trăiască veşnic, dar din cauza păcatului am devenit muritori. Este asta în armonie cu realitatea? Gândeşte-te: De ce moartea ni se pare un evenimet atât de nefiresc? De ce suntem atât de afectaţi de pierderea cuiva drag în moarte? De ce durata vieţii noastre nu ne permite să exploatăm la maxim capacităţile creierului nostru, ci doar o parte neînsemnată din ele?
4.În plus, faptul de a trăi în armonie cu normele morale ale Biblie are un efect pozitiv asupra vieţii.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Vorbe goale

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Depinde pentru cine...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Dacă ai găsit vorbe mai "pline" de sens, poţi să mi le spui

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Am inteles ca tu nu poti trai fara dumnezeu asta e

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Din felul cum îmi răspunzi mă faci să cred că ceva mai plin de sens sau mai logic nu a-i găsit, ci pur şi simplu îţi displace ideea de a accepta existenţa unui Creator.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Nu-i vorba ca imi displace idea unui creator, e vorba ca nu cred ca zeii apar din nimic, personal sunt convins 100% ca nu exista dumnezeii de nici un fel, creator ce o fi

| dracu14 a răspuns:

Nu,sunt 2700 de zeitati exista o sansa la 2700 sa existe o zeitate si sunt 99%sanse ca acea zeitate sa fie dumnezeu si de cat sa-mi iau teapa si sa cred in dumnezeu cand odin este zeul cel real mai bine ii neg pe toti in mod egal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu de la un timp sunt foarte confuza cu religia. Da cred in Dumnezeu. Dar unele chestii sunt super exagerate. Fiecare pas pe care il faci este un "pacat ".

| dudy2204 explică (pentru anonim_4396):

Da. Nu prea are sens. Parca are mai mult sens ceea ce explica stiinta. Nu stiu ce sa mai cred

| Shaoran a răspuns (pentru anonim_4396):

Zice "Cunoasteti Adevarul, iar Adevarul va va face liberi". Deci, pentru a nu avea dubii, ar trebui sa cunoasteti si sa incercati sa intelegeti mai multe lucruri, adica sa cereti explicatii unor persoane cat de cat competente despre "de ce se intampla asta, de ce se intampla aia"... Totul se leaga in chip tainic, doar ca unele lucruri sunt mai greu de acceptat, deoarece opreste omul de la anumite placeri (exemplu postul).

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

M-ai facut sa ma simt mai bine, sincer. Credinta nu inseamna lins de icoane iar apoi cand ajungi acasa sa barfesti si sa revii la vechile obiceiuri.

Răspuns utilizator avertizat
| CranK71 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

1: a creat lumea in 7 zile
2: a facut sex cu o virgina (femeia ramanand virgina, ba chiar a nascut si nu pe oricine, tot pe dumnezeu)
3: a pus 2 frati sa faca cateva milioane de copii.
4: a omorat mare parte din acei oameni cu un potop pentru ca se infuriase pe ei
5: te iubeste neconditionat dar te trimite in iad daca nu ii respecti cele 10 porunci

tu chiar crezi in cineva cu toate chestiile astea? si raspunde si la intrebarile astea
Cei ca credeti in D-zeu, puteti sa imi raspundeti la intrebari?:
1.D-zeu s-a creeat singur?
2. Daca D-zeu te iubeste dc. te trimite in Iad ca sa arzi o vesnicie?
3.Cei din alte religii ajung in Iad?
4.Dc. sa crezi si sa nu cercetezi, pe cand Isus spune sa cercetam scripturile ca sa nu ne insele cineva?
5.Ce este D-zeu?
6.Dc. va este frica sa credeti si in altceva?:O pentru ca o sa ajungeti in Iad?
Daca imi raspundeti la aceste intrebari poate voi crede din nou in dumnezeu.

| Cornel_6311 a răspuns (pentru CranK71):

Scuze ca raspund asa tarziu. Vreau sa iti raspund la intrebari.
1. Dumnezeu nu s-a creeat singur. Biblia ne spune ca El a existat din vesnicii si mai spune ca omul nu poate intelege asta. Dumnezeu exista din anul -infinit pana in anul invinit. Sper ca ai inteles ideea. E ca la matematica ( daca vrei sa o luam rational ) : Dumnezeu a existat din totdeauna si va exista intotdeauna.
2. Dumnezeu nu vrea sa te trimita in iad. Viata e ca un test! Domnul te iubeste :,, Dumnul nu intarzie in implinirea fagaduintei Lui, cum cred unii, ci are o indelunga rabdare pentru voi si dorecta ca nici unul sa nu piara ci toti sa vina la pocaita " ( 2 Petru 3:9 ). Dar daca omul este rau? De ce sa primeasca rasplata? Tu cand erai mic si faceai prostii primeai bomboane ca recompensa? NU! Domnul Isus spune intr-o pilda ca orice pot care nu da rod va fi taiat! Domnul iti da toate conditiile si toare resursele doar ca sa dai rod si multi uite ca nu dau rod. NU poti intelege cat de mareata este dragostea lui Dumnezeu, nici eu nu pot! Dar eu vreau sa ajung in cer alaturi de Domnul si vreau ca si tu sa ajungi in cer.
3. Oricine nu va crede in Fiul ( ISUS ) si nu se va boteza va ajunge in iad.,, Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca(Fapte 17:30)".Din acest verset ai sa intelegi. NU conteaza ce religie ai ( ma refer doar la religiile crestine : ortodoxism, catolicism, protestati, neo-protestanti ) atat timp cat crezi in Domnul Isus Hristos si in jertfa Sa, te nasti din nou si te botezezi. Domnul Isus a luat botezul cand era matur nu de cand s-a nascut. As mai avea multe de spus aici, dar nu imi permite timpul.
4. In Biblie scrie sa cercetam scripturile ca sa nu ne insele cineva. Faza cu nu cerceta si crede e inventata de preotii ortodoxi.
5. Poate ai vrut sa zici : Cine este Dumnezeu! Dumnezeu este creatorul universului si a tot ceea ce vezi tu! Daca nu ar fi existat Dumnezeu nu ar mai trebui sa fii astazi aici! Dumnezeu si-a trimis Fiul ca sa moara pe cruce pentru pacatele tale!,, Fiindca placa pacatului este moartea, dar darul fara de plata a lui Dumnezeu este viata vesnica in Domnul Isus Hristos! ( Romani 6:23).
6.De ce am crede in altceva daca stim deja adevarul? Ti-am zis cum poti ajunge in rai, daca nu faci acele lucruri ajungi in iad si vei regreta ziua in care te-ai nascut.
Un mic rezumat: daca vrei sa ajungi in rai trebuie sa te pocaiesti : adica sa crezi sa jerta Domnului Isus si ca a murit si pentru tine, sa te nasti din nou ( sa fii cu totul o alta persoana ( Biblia te va ajuta la asta, deoarece Biblia este ca o harta spre cer ))si sa te botezezi ( botezul il iei cand esti un om matur nu cand esti copil si nu stii nimic, deoarece nu a fost cu vointa ta! ). Nu e ciudat ca pana si paganii din trecut credeau intr-o forta divina? Omul stia inca din trecut ca exista un creator, doar ca nu il cunosteau pe adevaratul Dumnezeu! Acum stii adevarul nu mai ai nici o scuza, iar la Judecata de Apoi ti se va cere socoteala, insa daca faci pasi pe care ti-am spus mai sus nu vei mai fi judecat! Sper ca te-am facut sa intelegi! Domnul sa te binecuvinteze!
P.S. Traducerea Bibliei mele este versiunea lui Cornilescu pe care ortodoxii il considera pagan, deoarece pe cand facea a doua traducere s-a pocait.( prima traducere nu a fost cuvant cu cuvant). Prima traducere a fost atestata de ortodoxi si asteptau si a doua traducere, dar cand au vazut ca domnul Cornilescu s-a pocait au contestat traducerea si a spus ca e pagana. ( daca nu imi mai dai bomboane nu mai esti prietenul meu ( cam asa ar veni ))

| Cornel_6311 a răspuns (pentru Cornel_6311):

Si daca tot nu crezi. Nu ti se pare ciudat ca fix de tine dau si fix tie iti raspund la intrebari. Sunt mii si mii de intrebari de genul asta : Daca exista Dumnezeu! si fix de tine am dat. Pun pariu ca a isa negi lucrul acesta si ai sa spui ca e intamplator. Nimic nu este intamplator! Toate se intampla cu un scop. Ca sa se implineasca ceea ce este scris!

| Cornel_6311 a răspuns (pentru CranK71):

Nu a facut sex cu o virgina! La Dumnezeu totul e cu putinta. Crezi ca nu putea sa faca ca dintr-o femeie sa iasa un copil fara a face sex? Dumnezeu poate muta muntii din loc. Doar spune asta si se intampla. Dumnezeu este maret! Nimeni de pe pamant nu isi poate imagina maretia Lui!

| CranK71 a răspuns (pentru Cornel_6311):

Eu nu am vazut nici un munte mutandu-se din loc, de ce as crede ca o virgina a nascut un copil? azi daca fiica ta ti-ar spune asta tu ai crede-o? probabil ca nu si ai duce-o la ginecolog, dar pe timpurile alea nu exista ginecolog asa ca ii era usor sa minta!

| CranK71 a răspuns (pentru Cornel_6311):

1. Bine sa spunem cum zici tu.
2. Atunci daca viata e ca un test de ce a mai spus ca ne iubeste neconditionat?
3. Fiul (Isus) este si tatal (Dumnezeu) in caz ca nu ai aflat.
5. Nu, am vrut sa zic exact cum suna: ce este Dumnezeu? poti sa raspunzi? sau las asta in seama lui si spui din nou ca nimeni nu are atata minte sa isi dea seama?
6. Exact totul se invarte in jurul unui singur lucru, iubire neconditionata = nu exista iad. Sau daca ar exista inseamna ca nu exista iubire neconditionata = dumnezeu sau biblia minte!

| Cornel_6311 a răspuns (pentru CranK71):

2.Da! Ai dreptate! Dumnezeu te iubeste necontenit.Nu trebuie sa faci nimic ca sa te iubeasca! El este atat de bun cu tine incat, desi nu meriti ( doarece esti un pacatos si in rai ajung numai oameni perfecti ) primesti un dar : acest dar este Isus Hristos care a fost nu a avut nici un pacat ( a fost perfect ) si cu toate astea a primit pedeapsa pe care noi toti o meritam! Si daca ar fi fost un singur om pacatos Domnul Isus ar fi venit si pentru el! Acest dar il poti accepta sau il poti refuza!,, Eu ii mustru si pedepsesc pe toti aceia pe care-i iubesc. Fii plin de ravna, dar, si pocaieste-te! " ( Apocalipsa 3:19) Sper ca ai inteles ideea.,, Vedeti ce dragoste ne-a aratat Tatal, sa ne numim copii ai lui Dumnezeu! Si suntem. Lumea nu ne cunoaste, pentru ca nu L-a cunoscut nici pe El. " ( 1 Ioan 3:1 ) (,, Lumea " sunt persoanele care nu sunt mantuite.) Sa iti zic o povestioara : Era un baiat de bani gata care avea un tata care era judecator. Baiatul isi permitea sa faca orice. Pana intr-o zi cand acest baiat mergea cu masina la 160 la ora si face un accident si omoara 2 persoane. Si astfel dupa ce este arestat ajunge sa fie judecat. Tatal lui il judeca. Si tatal lui l-a intrebat :
-Inculpat, care iti este numele si unde locuiesti?
La care baiatul isi spune in gand ca tatal lui o fi batran dar nu poate uita unde locuieste.
Judecatorul il intreaba din nou :
-Inculpat, care iti este numele si unde locuiesti?
La care baiatul ii spune plangand :
-Tata! EU sunt! Baiatul tau! Scapama si de data asta!
La care judecatorul zice cu ochi in lacrimi :
- Da! Dar acum nu sunt tatal tau ci judecatorul tau!
Asa va face si Dumnezeu cu aceia care vor fi judecati ( daca nu esti mantuit, dupa ce mori ajungi in locuinta mortilor pana cand va veni Judecata de apoi atunci cand Dumnezeu ii va judeca pe pacatosii mici si pacatosii mari ). Deci gandeste-te la ceea ce vei face!
3.Da toti trei sunt Unul, dar nu se refera la ideea ca Isus sau Duhul Sfant sunt alte nume ale lui Dumnezeu! Nu! Ei sunt Unul, dar nu in ideea ca sunt Isus e acelasi cu Dumnezeu sau Duhul Sfant e acelasi cu Dumnezeu sau invers sau alte combinatii de genul asta!
5.Ce este Dumnezeu? Dumnezeu este un duh vesnic ( precum ti-am zis nu are inceput nici sfarsit)! In lumea asta a nostra exista 2 lumi : lumea noastra ( cea pe care o poti vedea ) si lumea duhurilor ( cea pe care nu o poti vedea cu ochii tai decat dupa ce mori ).Nu te juca cu Dumnezeu! Asculta-ma o sa iti para rau. Asculta marturiile unor oameni cu frica de Dumnezeu! Acesti oameni nu te vor minti decat daca sunt credinciosi cu numele ( sunt foarte multi credinciosi doar cu numele, pun pariu ca se gasesc si in familia ta ).
6.Ti-am zis mai sus. Isus iubeste pe toti, chiar si pe aceea care nu merita. El pentru a murit pentru fiecare. Ce dar minunat! Dar daca nu il accepti ( daca nu raspunzi la chemarea lui ) vei ajunge in iad!,, Iata, Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cine cu el, si el cu Mine " (Apocalipsa 3:20 ). Daca zici ca Dumnezeu minte inseamna ca totusi crezi in el. Spre deosebire de zeitatile din antichitate si alte zeitati din ziua de azi, Dumnezeu este perfect. El nu poate minti si nici Biblia care este insuflata de Dumnezeu! Da, este scrisa de oameni, dar oameni au fost sub insuflarea Duhului Sfant!

Nu ai vazut nici un munte mutat pentru ca Dumnezeu nu a vrut sa mute un munte! El a despicat Marea Rosie in 2 ca sa treaca vechiul sau popor ( evreii ). El a inspaimantat Egiptul cu puterile lui. El a daramat Ierihornul. El a facut tot ceea ce vezi azi si lista poate continua! Crezi ca un Dumnezeu atotputernic nu poate face ca o femeia sa nasca un copil fara sa o atinga? Te inseli amarnic! Si ce daca tu ai crede in Dumnezeu?,, Tu crezi ca Dumnezeu este unul si bine faci; dar si dracii cred... si se infioara! " ( Iacov 2:19 )

| CranK71 a răspuns (pentru Cornel_6311):

Atunci dau un exemplu: ma duc si eu si fac cateva crime si violez o femeie m-ar mai primi dumnezeu in rai? Sau nu are destula iubire neconditionata pentru asta? Si dat fiind termenul de iubire neconditionata ar insemna ca toata lumea este iertata de orice pacat si nu este nici un om in iad...

| Cornel_6311 a răspuns (pentru CranK71):

Da... toata lumea este iertata de oricepacat cu exceptia la unu ( dar nu vreau sa ti-l zic ca din cauza inimii pe care o ai acum s-ar putea sa nu mai ai sansa de a ajunge ).,, Daca ne marturisim pacatele, El este credincios si drept ca sa ne ierte pacatele si sa ne curete de orice nelegiuire. ( 1 Ioan 1:9)".Eu cred ca Dumnezeu te iarta si de crima si de viol, doar ca trebuie sa iti para rau de ce ai facut si sa il marturiresti ( prin rugaciune ). De fapt orice pacat ai face ar trebui marturisit ( chiar daca injuri, jignesti, furi ). Dar odata ce te nasti din nou nu vrei sa mai faci lucrurile astea. Esti dusman pacatului. Si cand te rogi trebuie sa te rogi in NUMELE LUI ISUS caci El este mijlocitorul.,, Caci este un singur Dumnezeu si este un singur mijlocitor intre Dumnezeu si oameni : Omul Isus Hristos " (1 Timotei 2:5). Dumnezeu i-a dat Imparatia Fiului Sau ( Isus).,, 9.De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult si I-a dat Numele care este mai presus de orice nume; 10.pentru ca, in NUmele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de sub pamant, 11.si orice limba sa marturiseasca, spre slaba lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul. (Filipeni 2:9-11)" Tu crezi ca nu va ajunge nici un om in iad, dar gandeste-te putin. Dumnezeu este un judecator drept! Crezi ca in rai vor ajunge si aia care beau si fumeaza si aia care sunt dusmani pacatului? Nu! In ziua aceea, Dumnezeu va fi judecator, dar nu orice fel de judecator ci un judecator drept! Eu am cunoscut criminali care au stat in inchisoare si alti oameni care au stat in inchisoare pentru lucruri oribile, dar s-au pocait si s-au nascut din nou si acum vestesc Cuvantul lui Dumnezeu si eu declarat razboi pacatului! Si eu cred ca acele persoane sunt mantuite! NU cred! Stiu asta! Religia nu trebuie sa fie o religie, ci trebuie sa fie un mod de viata. Eu nu cred ca Dumnezeu exista, eu stiu asta! Nu cred, ci stiu!

| CranK71 a răspuns (pentru Cornel_6311):

Un singur pacat --> chiar si unul singur dovedeste ca nu exista iubire neconditionata si totusi cati pacatosi intra in rai? (criminali, pungasi, violatori etc) si daca ar fi asa ar mai exista cineva in iad? pentru ce a fost facut iad-ul in cazul asta?

| Cornel_6311 a răspuns (pentru CranK71):

Tu nu ai inteles. Iubirea neconditionata e altceva. Ce nu intelegi? Si tatal tau te iubeste neconditionat ( in caz ca e intreg la minte ), dar daca ar vedea ca ti-ai ucide fratele si nu ti-ar pasa crezi ca nu ar face ceva cu privire la asta?

| CranK71 a răspuns (pentru Cornel_6311):

NECONDIȚIONÁT, -Ă, necondiționați, -te, adj. Care se acceptă fără condiții, fără rezerve. [Pr.: -ți-o-] – Ne- + condiționat (după fr. inconditionné).

Deci daca m-ar iubii neconditionat, chiar daca mi-as omora fratele nu ar conta pentru el altfel nu mai inseamna neconditionat! sper ca ai inteles ideea!

| Cornel_6311 a răspuns (pentru CranK71):

Am sa fac o cercetare mai amanuntita sa vad daca exista in Biblia faptul ca Dumnezeu te iubeste neconditionat. Desi cand cautarile initiale nu am gasit acest cuvant ( neconditionat ) in Biblie.Am confundat cuvantul neconditionat cu necontenit ( pe care l-am auzit in Biblie, dar nu in fraza : Dumnezeu te iubeste necontenit).Mai fac niste cautari si iti zic Vineri dimineata daca am gasit acest cuvant in Biblie. Desi sunt sigur 70% ca nu este happy. O seara faina!

| Cornel_6311 a răspuns (pentru CranK71):

Nu scrie in Biblie ca Dumnezeu ne iubeste neconditionat! Am cercetat si nu scrie deloc in Biblie de neconditionat in nici o traducere ( nici ortodoxa, nici Cornilescu ). Deci pica faza cu Biblia sau Dumnezeu minte!

| CranK71 a răspuns (pentru Cornel_6311):

Daca ai citit biblia ai fi stiut si tu dinainte si nu era nevoie sa cauti... nu mai stiu nici eu sigur unde dar scrie in biblie ceva de genul: "Ca dovada a iubirii neconditionate pe care ne-o poarta dumnezeu, el si-a trimis fiul pe pamant si la omorat pentru mantuirea noastra" (in fine nu am zis exact cum a zis in biblie dar sper ca ai inteles ideea)

Răspuns utilizator avertizat
| 1libercugetator1 a răspuns:

Esti deista se vede clar, sasi spun ce este deismul

creatorul deist doar a creat big bang apoi sa pensionat, deisti spun ca pacatele, religile au fost inventate de om

poate esti atee slaba lipsa credintei fata de dumnezeu, lipsa unei afirmati privind existenta zeiilor

| 1libercugetator1 a răspuns:

Eu sunt ateu

eu spun sa nu te grabesti in a te cataloga cumva, descopera ratiunea

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Bine.
Am decupat acum cateva zile dintr-o revista de stiinta, un articol despre o specie de dinozaur urias a carei provenienta (evolutie) este departe de a fo cunoscuta.
Soparla aia mica care sta pe piatra de la bunicul din gradina nu cred ca e tot una cu Diplodocus.
Astia d'unde or venit? Unde le sunt fosilele stramosilor? Nu cred ca micuta soparla a clocit un ou si din el a iesit ditamai dinozaurul de tone si tobe, si mare de cateva etaje.

http://www.raul-martin.net/raulmartin/new/diplodocus.jpg

Zic si eu.Ma poti lua de prost, dar stiu eu ce stiu.
O zi buna!:D

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Daca i departe de a fi cunoscuta ce articol stiintific e ala?

un articol stiintific contine dovezi clare nu fantezi, desigur ca nu soparla aia a fost dinozaur, dinozauri sunt stramosi reptilelor din ziua de azi,asa cum si pasarile sunt un fel de dinozauri stramosi lor din prezent, gandeste asa tot ce e in prezent nu exista in trecut, in trecut erau alt fel de animale alea au evoluat pana azi, de ce erau animalele asa mari atunci?

probabil asa era atunci in timp speciile au evoluat, evolutie nu-i mereu spre ceva bun, daca eu reusesc sa imi transmit adn-ul am reusit sa devin nemuritor si sa imi transmit genele dar poate genele mel nu sunt bune indiferent ele se transmit mai departe, dar cand se intampla o catastrofa cei care supravetuiesc se inltumesc

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Nu te iau de prost fi fara griji, daca vrei isi spun cea ce stiu despre evolutie si cum sta treaba cu ea, observ ca nu cunosti ce e evolutia

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Cred ca Darwin a spus asa, nu vreau sa gresesc.
"Daca nu descoperim verigile lipsa ale evolutiei, totul este o mare minciuna".
Eu iti spun adevarul.Haide sa uitam de religie, si, si de stiinta.
Sa iesim amandoi afara si cu mintea noastra golita de cele doua credinte sa ne gandim astfel "de unde a venit copacul asta?"si"cainele asta de ce e aici? Cum de sunt eu aici?". Cred ca am incercat asta si rezultatul este uimitor, iti dai seama de adevar.Sincer,incearca.Nu o lua ca pe o vorba goala de la un tip ce crede intr-o carte de mii de ani, caci acest tip nu e asa de prost cum pare, si nici restul nu sunt asa de prosti cum par.
Sper sa ne intelegem cu totii de curand.happy

| CranK71 a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Dumnezeu nu exista. daca vrei dovezi spune-mi si iti voi pune cateva intrebari la care nu cred ca poti raspunde.

| c0ton a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Eu cred in Dumnezeu dar totusi anumite chestii ma cam duc intr-o dubie neexplicabila gen de ce sa credem doar in el adica se zice ca daca nu credem in el pacatul asta este egal cu unui ucigas etc si ca vom fi arsi in smoala pentru tot restul existentei noastre sau viata vesnica ce rost are sa traiesti intr-o realitate pentru vesnicie? sau sa spargi pietre in iad pentru totdeauna sau ca exista muzica neortodoxa etc sau sa credem doar in D-zeu si atat sa credem si sa nu cercetam.

| GRs a răspuns:

Daca citesti Biblia o sa ai si mai multe dubii.

| Labyrinth a răspuns:

Nu trebuie să crezi că nu există, trebuie să fii sigur că nu există. Asta e diferenţa. Dumnezeu dacă ar exista ar fi un zeu rău (citeşte biblia şi convinge-te, sau mai simplu uită-te în jur).

| air a răspuns (pentru Labyrinth):

Adica de ce crezi ca ar fi rau? argumenteaza

| Labyrinth a răspuns (pentru air):

Un zeu rău fiindcă lasă răul să existe. El stăpâneşte totul, are putere absolută şi totuşi lasă răul să existe şi oamenii să sufere. Mă face să cred că e un nene sadic. Nu pot să cred, să "slujesc" un zeu care mă lasă să sufăr, care lasă durere tuturor doar fiindcă primii doi oameni pe care i-a făcut au muşcat dintr-un măr al cunoaşterii şi al înţelepciunii (vasăzică Dumnezeu nu voia ca oamenii să cunoască şi să fie înţelepţi) pe care l-au cules dintr-un pom care, cât de amuzant, era aşezat chiar în mijlocul grădinii. Pare logic, nu? Nu ştiu dacă eşti sau nu creştin, dacă eşti aş vrea să-mi răspunzi la întrebarea aceasta: poate Dumnezeu să creeze o piatră pe care nu poate să o ridice?

| air a răspuns (pentru Labyrinth):

Nu este sadic este iubire pura laughingdar cum in viata exista atat femei cat si barbati,asa daca exista un Dumnezeu exista si un Satan nu crezi? el provoaca toata suferina de care avem parte,dar sti cum se zice la fel cum clipele frumoase nu dureaza decat un minut, la fel nici Dumnezeu nu ne va mai lasa mult sa suferim, pentru ca lumea din jurul nostru sunt semnele care ne arata ca Dumnezeu este pregatit sa ne ajute rabdare doar si vei avea un raspuns. daca ai biblie acasa citeste relatare despre iov un slujitor al lui Dumnezeu si vei gasi raspunsul.iar in legatura cu intrebarea ta asa este Dumnezeu ne a crea tot el ne poate ajuta dar de ce oare nu o face nu? pai sa vezi asta depinde de fiecare persoana in parte, dar tu ca om ai tu atat de multa credinta incat sa crezi din toata fiinta ta ca el te va ajuta? daca ai, ai sa vezi ca nu o sa ramai dezamagit Dumnezeu nu doarme, dar nici satan. sper ca te am ajutata cat de cat.o zi buna sa ai laughing

| Labyrinth a răspuns (pentru air):

Lol, ce răspuns. Mai bine tăceai că ai aberat mai mult decât ălea de la ştirile de la ora 5.

| air a răspuns (pentru Labyrinth):

Parerea ta oricum nu conteaza pentru mine asa ca degeaba te chinui.eu macar am o opinie si un caracter tu insa, vad ca nu laughing)incerc am doar sa te ajut

| Labyrinth a răspuns (pentru air):

Părerea ta nu mă interesează, caracterul tău nu mă interesează fiindcă e unul de creştinopat cu creierul prăfuit. Ştiu că nu-ţi pasă dar nici mie nu-mi pasă.

| amykool a răspuns (pentru Labyrinth):

El poate orice! chiar nu stiu de ce gandesti asa de gresit. Domnul lasa raul pe pamant pentru ca daca ti-ar fi numai bine cui i-ai multumi? Sa fim seriosi nu i-ai multumi Lui pentru tot ce ti-a dat, si ai fi laudaros si gelos pe cei care au mai mult ca tine. Crede-ma ca nu ar fi mai bine daca ar exista doar binele si ceea ce ai zis tu cu Adam si Eva. Gandirea ta este total gresita! Daca ei au pacatuit au dus acest obicei mai departe nu Domnul a pus in noi pacatul. Noi ne nastem cu el pentru ca Adam si Eva, stramosii nostri au pacatuit. Dar noi putem schimba asta daca nu mai vrei sa traiesti in pacat poti sa-i ceri iertare Domnului. Eu cred 100% ca Dumnezeu exista si nu ar trebui sa aveti indoieli pentru ca atunci cand ai probleme si zici "Doamne ajuta-ma!"cine credeti ca va ajuta. Va spun eu Cel pe care l-ati chemat sa va ajute asa ca sper ca v-am lamurit la aceasta intrebare si pe tine Labyrinth sper ca te-am lamurit u faza de ce a lasat Dumnezeu raul pe pamant.

| air a răspuns:

Mai sincer si eu incep sa nu mai am credinta.Dar sti ceva de fiecare data cand dau de greu zic Doamne ajuta-ma, iar asta imi cam da de gandit laughing

| Sclipiciii a răspuns (pentru air):

Asa mi se intampla si mie.Chiar nu stiu o explicatie logica.De ceva vreeme ma gandesc ca poate nu ar exista Dumnezeu...dar atunci, de ce ma mai rog?

| air a răspuns (pentru Sclipiciii):

Pentru ca esti om, si simti nevoia sa o faci subconstientul simte asta chiar daca tu nu vrei sa recunosti laughingsti poate ca in rugaciunile tale ar fi bine sa adaugi si faptul ca ai nevoie de ajutor sa afli adevaru, roaga te pentru asta, persevereaza big grin

| vladutzz200 a răspuns:

Eu credeam candva, dar apoi am devenikt pasionat de fizica si astronomie, si cu cat invatam mai mult despre acestea doua cu atat incepeam sa cred ca dumnezeu este o inventie(ceea ce si este) ddddeoarece oamenii l-au inventat pe dumnezeu doar in trecut doar fiindca erau tot felul de subiecte in legatura cu care ei nu stiau raspunsul(gen, ce este cerul raspunsul biblie: pe scurt es locul in care locuieste dumnezeu si ingerii si sfintii lui)dar acum nu mai aven nevoie de aceste teorii legatede dumnezeu deoarece fizica si astronomia reusesc sa explice ceea ce nu a putu explica dumnezeu in mii si mii de ani de cand a fost scrisa biblia si a aparut religia crestina
9ortodoxa si xatolica).