| K1K3 a întrebat:

Salut tuturor. Spre rușinea mea, nu am mai dat pe la biserică de câțiva ani și atunci mă duceam doar de paște sau cu mama. Ai mei nu au fost cei mai credincioși oameni și nici eu, deci nu am avut de la cine învăța despre biserică. Nu am fost cel mai credincios om, dar niciodată nu am zis că nu cred în existența Lui. Acum aș vrea să fac o schimbare de dragul unui om care nu mai este în viața mea acum, dar și de dragul viitorului meu. Aș vrea să o iau pe o cale mai bună și să învăț să mă iert. Așa că întrebările mele sunt: Ce înseamnă să fii cu adevărat credincios, cum trebuie să te comporți într-o biserică într-o zi de duminică, cum să te îmbraci ca băiat acolo, ce rugăciuni trebuie să știi pe de rost și mai ales ce rugăciune trebuie spusă zilnic, cum să te rogi pentru cineva și ce nu ai voie să spui sau să faci după ce ieși din biserică? Dacă aleg să fug către El, voi reuși să devin o variantă mai bună a mea?

Răspuns Câştigător
| Whateverrr a răspuns:

Salut! Mă bucur să văd astfel de mesaje happy
În primul rând îți recomand să citești Biblia, în mod deosebit Noul Testament. Acolo vei găsi răspunsuri la multe dintre întrebările tale.
O să-ți răspund eu la prima. Conform Scripturii, există două categorii de oameni: cei care au căpătat mântuirea prin credință și pocăință și cei care nu au crezut, ori au tratat cu nepăsare Evanghelia. Și primii, și ceilalți sunt păcătoși, dar diferența este că prima categorie sunt văzuți ca și sfinți de către Dumnezeu, întrucât Hristos a luat păcatele lor asupra Sa, și astfel capătă viață veșnică, iar ceilalți merg în iad, căci nu au răspuns invitației de îndurare a Domnului.
A fi religios sau a face fapte bune nu va anula niciodată un păcat. De exemplu tâlharul de pe cruce a ales să creadă abia în ultimele clipe, iar Domnul i-a promis că în ziua aceea va fi cu El în Rai.
Dar un om regenerat va prețui mântuirea și pe Domnul atât de mult, încât nu va mai dori el să păcătuiască! Iar atunci când se întâmplă, este doar un accident, nu un mod de viață.
Dumnezeu nu vrea să ne aducă la o variantă mai bună a noastră, ci să ne schimbe cu totul: să ne dea o inimă și o minte nouă.
Cât despre cum trebuie să te porți în biserică. fii așa cum simți că ar trebui să te înfățișezi înaintea Domnului. Pe scurt, cu reverență.
Nu-ți recomand neapărat să înveți rugăciuni pe de rost. Dumnezeu vrea să aiba o relație personală cu noi, așa că poți să i te adresezi cu cuvintele proprii. Sau chiar cu psalmi, ori "Tatăl nostru" dacă-ți este mai la îndemână.
Dacă vrei, caut și referințe/argumente Biblice pentru afirmațiile de mai sus.
Domnul să te binecuvânteze!

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

E o decizie foarte bună să devii cu adevrat credincios. Când alegem să ne tăim viața in preitenie cu Tatăl nostru ceresc devenim cea mai bună varaintă a noastră. Ceea ce Mântuitrul Hristos a spus că e prima poruncă:-iubești pe Domnul Dumnezeul Tău cu toată inima ta cu tot sufletul tău și cu tot cugetul (conștiița) ta Matei 22-7este n doar ptima poruncă ci si prima nevoie sufletească a noastră.
Așa cum unii îsi dăruiesc sufletul deavolului El se bucura să ne dăruim sufeltul și viața lui.- Dacă mărturisești deci cu gura ta pe Iisus ca Domn(Stăpan ) si dacă crezi in inima ta că Dumnezeu L-a inviat din morți, vei fi mântuit ( Romani 10-9
EL se bucură nu numai când ne iertăm pe noi ci când ii iertăm și pe toți cei care ne-au greșit vreodată și mai ales să îti ceri iertare
pentru tot ce iti spune conștiința ca ai greșit-Dacă ne meărturisim păcatele, El este credincios și drept ca să ne iere pcatele, și să ne ierte de orice nelegiuire(păcat).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zici că vrei să înveți să te ierți pe tine și totuși tu întrebi doar de niste chestii atât de superficiale gen cum sa nu se ia babele de tine in biserica.

Vrei să înveți să fii împăcat de ce nu te duci la un psiholog.

| K1K3 explică (pentru suntserios):

Mai bine tăceai.

| suntserios a răspuns (pentru K1K3):

Era mai bine un răspuns că ăla de sus în care omul a bătut câmpii juma de km decât un răspuns ancorat în realitate nu?

| K1K3 explică (pentru suntserios):

Nu, dar uneori trebuie să ai sufletul împăcat înaintea minții.

| suntserios a răspuns (pentru K1K3):

Nu ca mintea nu ar fi in realitate ceea ce denumesti tu suflet

| anonimg a răspuns:

Biserica pe care o vei alege joacă un rol important.
Nu știi ce biserică să alegi? Nicio problemă. Citește Biblia, pentru că ea îndrumarul fiecărui credincios. Ea te va conduce la biserică. Pentru că nu tot ce se numește "biserică creștină" are ca temelie Sfânta Scriptură. Multe biserici merg de capul lor, ba chiar se pun mai presus de Biblie. Așa ceva nu ar trebui să existe. Sfânta Scriptură trebuie să fie mai presus de orice om și de orice învățătură, de orice biserică. Cine nu face așa nu este și nu poate fi de la Dumnezeu, și nici nu va conduce la Dumnezeu; pentru că este imposibil să mergi pe un drum greșit și în același timp să ajungi la destinația dorită.
Doar Biblia, care este Cuvântul lui Dumnezeu are puterea să schimbe pe om.

| AliGab a răspuns:

Slava Domnului! Chiar daca as lua fiecare intrebare la rand si poate as sti sa iti raspund, nu te-as putea indruma asa cum te-ar putea indruma un preot. Te poti ruga la Maica Domnului sa iti scoata in cale un preot si un duhovnic care sa te indrume cu folos. Noul Testament este si el de citit, dar va fi priceput mai bine cu rugaciune si spovedanie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă alergi Către Dumnezeu nu ai cum sa dai greș Niciodată. Eu când merg la biserică ma rog cu toată inima și tot sufletul meu asa cum știu eu și pot eu în felul meu și am grijă să nu deviez din viata sa ma apuc de prosti de băut de droguri de altele..Nu dau nume... ca sunt la tot pasul pe aicia chestii grave și murdare rău la unule chestii și străzi le evit știu ce m-ar putea aștepta și știu ca nu-s de mine locurile alea nu mași mai putea întorcea la biserica sa ma uit cu curaj la el dacă fapatuiesc drumurile alea. El există Dumnezeu și a existat din tot deauna. Nici eu nu am avut de la cine învățată biserica până într-o zi când am zis sa intru pe ușile alea sa vad cum este catredrala asta și când am intrat acolo nu mai vroia sa ies era o liniște acolo și nu știu cum să-ți descriu ce simțeam era ceva ce eu nu am simțit Niciodată și de fiecare dată când merg la biserica. Dificil sa înțelegi e prea nu știu cum sa explic. Eu am înțeles în timp Tot mergând la biserica ca eu fără el nu pot reuși nimic și fără voia lui orice aș face eu orice eu fără voia lui fără puterea lui Dumnezeu nu ași reuși nimic pe lumea asta ori cât de bazat mași da și încrezut în mine dacă el nu-i in spatele meu nu pot reuși nimic eu am frica de el Adevărată și de el și de faptele greșite pe care lași putea face de asta evit multe sa nu se ajungă acolo sa nu greșesc față de le deloc da deloc față de El nu vreau sa greșesc căci ma știe și știe cine sunt cu Adevărat biserica pentru mine este casa mea Adevărată biserica pentru mine este drumul meu în viață nu am treaba cu preoți de niciun fel nici nu-i bag în seama nu am încredere în ei deloc Adevărată. da în Dumnezeu am știu ca când ma duc la el acasă ca ma așteaptă și stau chiar și cu orele Sâmbăta Duminică atunci am cel mai mult timp liber nu doresc nimănui o viață fără Dumnezeu în ea o inimă fără Dumnezeu în ia un sufletul fără Dumnezeu. Un om fără Dumnezeu ajunge grav. Foarte grav... foarte rău acru foarte rece ne milos ne înțelegător cu oamenii. Nu ma consider un credincioș și nici sfânt sunt un păcătos și eu am minți am făcut rău și eu în viața asta da de când eu am intrat pe ușile alea acum sunt mult mai conștient de Dumnezeu și de existența lui știu știu ce pot ajunge fără Dumnezeu știu ce pot ajunge cu Dumnezeul în inima mea sufletul meu gândul meu. Când intri în biserica intra cu toată inima și tot sufletul deschis și uiătate la el și roagă-te din toată inima și tot sufleul tău fără săte prefaci și pari un om bun în fața lui fi cu Adevărat cine ești în fața lui Dumnezeu Și când ieși pe ușile alea nu te întorcea la faptuit păcate. căci Dumnezeu nu cred ca vrea sa audă aceași scuză de fiecarea dată ni degeaba ne-a dat sănătatea și ne făcut sănătoși sa înțelegem sa știm de cei rău și cei bun sa putem face diferența între bine și rău dar dacă face fapte murdare și ne întorcea la el și ne comportăm de parca nu am fi faptuit nimic și ne considerăm creștini oamenii buni și cu inima bună atunci îl dezamăgim și-l injosim nu ași mai avea curaj sa ma apropi de biserică dacă ași greși grav față de El. Când părăsim ieșim din biserica sa rămâne la fel cum am intrat în casă lui și sa nu cedem la tot ce auzim și vedem la înjurături la prosti la caiznorui la droguri la rahaturi și mai mari nu le dau numele nu proomove prostia da ar trebuie sa fim conștinți raționali ca el chiar Există cu Adevărat Dumnezeul.De geaba mai mergem în casa lui Dumnezeu dacă când ieși de acolo facem același greșeli și fapte degeaba. El când ieși pe ușile alea ieși sub privirea lui nu plecam nicăieri ne văzut ne auzit de el ori cad de departe neam duce și adâncă el vede el aude el știe Adevărul ce noi nu-l putem ști auzi înțelege fără Dumnezeu nu reușim nimic în viața. Cine cred ca poate reuși și fără Dumnezeu într-un final prostia lui și ambiția prostească o săi arate cât a putut greși și înșela în privința lui Dumnezeu Eu am negat mult timp existența lui Dumnezeu am fost și în protiva lui Dumnezeu mult timp până într-o zi când mia arăta că nu-i așa și am înțeles de ce este și face așa vroia să-mi deschidă ochii eu mi închideam și negam faptele lui el ma salvata de atâta ori și eu nu m-am dus săi mulțumesc Niciodată doar când am avut un necaz fugeam la ma rugam pe fug nici 5 minute nu stăteam cu el și îmi întorceam spatele lui și plecam nu-l înțelegem nu-i acordam atenție înțelegere nu-l cautam cu Adevărat doar voriam și ceream de la el în schimb și mi-am dat seama într-o zi de ce toate astea se întâmplă și de ce este asa de fapt el ma tot ferea și eu încăpățânat și prost și prostul proștilor nu-l înțelegeam nu-l ascultam eram orbit de prostie ziua aia atunci am înțeles ce face el și cât ma Iubește el cu Adevărat el tot timpul ăsta mia vrut binele tot timpul ăsta mă ferit de tot ce este mai rău și eu am fot prost rău și inconștient de faptelor lui pentru mine eu contez pentru el și am contat mereu pe când eu nu dădeam nici doi bani pe el am înțeles greu și foarte târziu cât de mult ma iubești și cât de mult a așteptată să-mi dau seama de asta a avut răbdare să-mi deschid ochii o dată față de El nu ași întrăznit in viața asta și nu ași mai face nimic fără sa fiu conștient de existența lui în viața mea în inima mea in sufletul meu eu eram menit sa fiu în felul asta căci el m-a trimis pe lume sa fiu în felul asta eu voiam sa fiu rece față de oamenii sa nu mai simt nimic pentru ei căci văzusem și trăit prea mult vroai ma afiu rău și al dracu și mi-a arătat ce pot ajunge dacă eu aleg sa fiu ca ceilalți un om fără Dumnezeu și fără Dumnezeu în faptele lui în inima lui în gândul in drumul lui este un om gol și merge spre nicăieri în viața eu l-am înlocuit pe el de fiecarea dată da el nu ma înlocuit și ma aștepta să-l pun o dată în inima mea și sa merg pe același drum cu el să-l port în gândul și sufletul meu o dată fără săi cer ceva și să-l merit de la el prin munca cinstită față de El de nimeni altcineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îmi este frica și teamă să trăiesc printre oamenii fără Dumnezeu nu ca sunt slab și ca sunt conștient ce poate face un om fără Dumnezeu și de ce poate fi în stare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te îmbraci cu ce ai curat, nu trebuie sa te intereseze ce zice lumea.Intri in biserica si te gândești că esti tu cu Dumnezeu.Rugaciunile le vei învăța pe parcurs.Mergi cu sufletul deschis si te rogi cu cuvintele tale din toata inima si din tot sufletul. Si eu am facut la fel, si mai ales după ce mi am pierdut mama si dupa ea si cateva rude.

| EestiSodalane a răspuns:

În primul rând nu tu trebuie să te ierți ci Dumnezeu trebuie să te ierte, deci de la El să ceri iertare. Să fii cu adevarat credincios înseamnă să-L iubesti pe Dumnezeu, sa te gandesti la El tot timpul și sa mizezi totdeauna pe ajutorul Lui. In biserica doar mergi si stai in picioare sau pe scaun. Te poti orienta dupa ce face lumea in jurul tau. Pe de rost ar trebui sa stii cel putin Tatăl Nostru și Crezul, dar pentru mai multe informatii gaseste-ti un preot duhovnic si pune-i lui intrebarile astea. E important sa primesti raspunsul de la el, nu de la neica nimeni pe TPU.

| T0Teu a răspuns:

Dacă alegi sa fugi cu adevărat către Dumnezeu nu doar ca vei reuși sa devii o varianta mai buna a ta, vei putea deveni una din cele mai prețioase ființe create de Dumnezeu, un om mântuit de El care ajunge în rai. Cat despre îmbrăcămintea în biserica. îmbrăca te in asa fel incat sa nu atragi privirile, sa nu te îmbraci cumva provocator (haine mulate). Rugăciunile nu trebuiesc spuse pe de rost, ci din inima. Spui fix ce simți. Singura rugăciune care trebuie spusa pe de rost e Tatăl nostru. Atât.