| Silvianus a întrebat:

Salutare oameni buni! Aceasta intrebare este pentru atei. Daca sunteti credinciosi va rog sa nu fiti agresivi sau sa incepeti certuri, si incercati sa fiti civilizati! Deci: vreau sa discutam despre 3 lucruri din biblie care dovedesc ca biblia nu are logica:

1) Cine a omorat mai multi oameni? dumnezeu sau diavolul? In biblie se observa clar cum dumnezeu omoara mai multi oameni, iar diavolul nici unul.

2) Eu, Isus, am trimis pe ingerul Meu sa va adevereasca aceste lucruri pentru Biserici. Eu Sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata."

3) Si cand isus spune ca apocalipsa se va intampla cat timp va mai fii in viata cel putin unul din cei prezenti acolo. Deci biblia a expirat!

Astept pareriile voastre la fiecare punct!

Răspuns Câştigător
| YouDieAsYouLived a răspuns:

La cele trei puncte expuse de tine poti raspunde doar ironic, sunt niste puncte care nici macar nu merita dezbatute. Biblia este o carte plina de contradictii, misticism, violenta, intrigare la ura si lipsita de sens. O carte care nu merita citita niciodata, singurul context in care merita citita acesta carte este strict istoric. Sa observi prejudecatile si modul de gandire al unor primitivi.

| Silvianus explică (pentru YouDieAsYouLived):

Exact de aceasta parere sunt si eu. Si eu o citesc pentru a vedea modul de gandire al acelor oameni primitivi.

53 răspunsuri:
| danut a răspuns:

1 Ai facut recensamantul din Biblie ca sa stii cine si cum a omorat, l-ai vazut tu pe Dumnezeu omorand pe cineva?
2 Ai citit tu textul originar ca sa stii sa faci diferenta dintre lucifer ingerul cazut si luceafarul de dimineata, Isus ca sa poti explici neputintele lingvistice ale limbi noastre romanesti?
3 Domnul Isus ca e Dumnezeu si trebui sa respecti acest lucru chiar daca nu crezi a spus pentru cei dezghetati la minte ca apostolul Ioan va trai ca sa SCRIE Apocalipsa, nu ca va trai 2000 de ani, asa era limbajul in acea vreme.

| Silvianus explică (pentru danut):

1) Eu vorbeam strict despre ce scrie in biblie si dupa ce se iau neghiobii.
2) Se vede clar:Eu, Isus, am trimis pe ingerul Meu sa va adevereasca aceste lucruri pentru Biserici. Eu Sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata."
Deci l-a trimis pe ingerul sau sa ADEVEREASCA! Doar nu l-a trimis sa adevereasca ca el e mare si tare.

| Silvianus explică (pentru danut):

3) Isus ar trebui sa ma respecte pe mine, zii la maica-ta sa iti fure o biblie si cauta sa vezi ce si cum scrie acolo. Apropo, cum poti sa fii asa de inghetat la minte si sa fii asa naiv si usor manipulabil?

| danut a răspuns (pentru Silvianus):

1 In Biblie nu scrie ceea ce susti tu2
2 De unde citesti tu, Cartea, capitolul, versetul.

| danut a răspuns (pentru Silvianus):

Tu esti o facatura iar Domnul Isus este facatorul, nu te judec privind mintea caci este limpede pentru toti neputintele tale inclusiv educatia si stapanirea de sine.

| Silvianus explică (pentru danut):

Cauta tu mai bine!

| Silvianus explică (pentru danut):

Daca asta poti tu sa crezi ca esti doar o facatura tine-o pentru tine.

| danut a răspuns (pentru Silvianus):

Eu nu dau copy si paste de pe net, mai citesc si cate o carte din cand in cand.

| danut a răspuns (pentru Silvianus):

Toti suntem facaturi, daca tu nu esti probabil te-a adus barza, oare de unde? :rolling on the floor

| Silvianus explică (pentru danut):

Si ce imi spui mie asta? Dau eu copy-paste?
Apropo, decat sa citesti o carte porasta, mai bine nu citesti deloc.

| danut a răspuns (pentru Silvianus):

Daca citesti o carte proasta o poti compara cu alta buna dar daca nu citesti niciuna arati ceea ce ne arati tu...

| Silvianus explică (pentru danut):

Adica?
P.S Nu cred ca ai citit tu cat am citi eu si mai ales ce am citit eu.

| Silvianus explică (pentru danut):

Vorbeste in numele tau, si in numele credinciosiilor. Deci credinciosii sunt facaturi facut de isuslaughing

| danut a răspuns (pentru Silvianus):

Toti suntem creatia lui Dumnezeu, pe romaneste niste produse sau facaturi, asta nu ai inteles sau tu ai aparut asa deodata din eter? Nu te-a facut mama ta? Asta nu inseamna ca esti facatura?

| Dreamer a răspuns:

1) Oamenii nu sunt omorati de personaje supranaturale. Totusi, daca aceste persoane ar putea exista si Dumnezeu ar fi omnipotent, atunci diavolul nu ar putea sa coexiste. Apoi, suntem facuti,, dupa chipul si asemanarea Sa''. Dumnezeu si diavolul ar fi unul si acelasi, la fel fiind valabil si pentru rai-iad.

2),,Escaladeaza muntele Venus, sa simti explozia...''. Adica pe bune, ce e de comentat aici, propaganda. De ce ar avea nevoie sa fie narcisista o fiinta superioara?! Imi miroase a inferioritate umana, mai degraba, sau poate traducatorul nu stia aramaica bine.

3) In cartea exodului se specifica doar locul in care va avea loc apocalipsa - Har Megiddo, Israel (de unde,, armageddon''). Momentul in timp nu este specificat.

| RAY a răspuns:

1,satanel ca asa se numeste a omorat 10 oamenii atat, dumnezeu fara numar

| sublime89 a răspuns:

Biblia nici macar nu a fost vreodata valabila, deci nu are cum sa expire. Cand ai o carte plina de prostii si contradictii, nu conteaza cat timp trece de la scrierea ei. Intrebarile de genul celei puse de tine creeaza controverse doar pentru ca anumiti oameni sunt prea idoctrinati de mici sa creada orbeste tot ce scrie acolo, si nu mai sunt capabili de un rationament adevarat si obiectiv atunci cand vine vorba de aceasta carte. Au ajuns sa nu mai poate trai fara sa creada acele povesti. E cam nasol sa ajunga viata ta sa depinda de niste basme pentru copii. Asta spune multe despre oamenii printre care traim, si care sunt foarte multi. Spune multe despre nivelul lor intelectual, despre cultura lor generala, despre psihicul lor dominat de frica, si despre incapacitatea lor de a rationa. Majoritatea adultilor nu ajung niciodata sa abordeze intrebarile existentiale cu mai multa maturitate decat un copil. Pe cei mai multi dintre ei nici macar nu-i intereseaza.

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns:

1.Asa-zisul dumnezeu YHWH a omorat (documentat) 20 de milioane de oameni.
Diavolul nu exista.Crestinii au confundat adversarii militari ai lui YHWH in adversari spirituali.
Baal inseamna Domnul in ebraica.
Baal Peor, Baal Zebub erau Elohim la fel ca dumnezeul israelitilor.
Crestinii i-au transformat in Belfagor si Belzebut doi demoni.
2. Iisus este aducatorul de lumina, Luceafarul.
Pana in anul 400 primii crestini asa gandeau.
2 Petru 1:19 „Și avem cuvantul proorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într'un loc întunecos, pană se va crăpa de ziuă și va răsări Luceafărul de dimineață în inimile voastre."
3.Era expirata inainte de a fi scrisa.

| Silvianus explică (pentru TrăieşteClipa):

De fapt la 2 recunoaste ca el este satan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt ateu dar probabil am ceva raspunsuri sau idei. da intr-adevar pare ca Dumnezeu a omorat mai multi. se spune ca Dumnezeu a creat oamenii are dreptul sa i pedepseasca nu? a infruntat multe cu oamenii dar la un moment a vrut sa dea o lectie. la fel, el poate si sa invie deci nu e chiar o moarte ci mai mult o pedeapsa iar nesupunerea se va judeca la apocalipsa. asta e ideea mea. la celelalte n am raspuns

| Silvianus explică (pentru anonim_4396):

Ok, am inteles ideea ta, dar cum de a dat el lectie tuturor oameniilor, toti au gresit chiar asa sa merite sa moara inecati deodata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvianus):

Pai au fost sacrificati. asta nu prea inteleg./. stii, atatia ani iti dai seama ca Biblia a fost modificata putin. cine stie? poate de tot. nu avem informatii sigure, e doar credinta. mi se pare si mie cam rau ca s a intamplat asa dar nu e sigur ca asa a fost

| 6684464 a răspuns:

Verzi ca aceasta categorie de intrebari se numeste "Religie".

Argumentul de la 1 este eronat rau de tot. Daca pui otrava(pe ascuns) intr-o fantana, cine e de vina ca au murit oamenii care au baut de acolo?

Si referitor la 3. "acolo" unde? Si cred ca s-a referit la Ilie. Dă versetul.

| Silvianus explică (pentru 6684464):

1) Nu cred ca absolut toti oamenii de pe planeta meritau sa moara, cum i-a omorat dumnezeu atunci cand o potopit planeta.
3) Cauta in biblie

| 6684464 a răspuns (pentru Silvianus):

Sa caut in Biblie ce?! Pentru ca habar nu am la ce te-ai referit! Cu un asa argument la 1(si nu numai) nu pot sa cred decat ca interpretezi Biblia cum vrei tu, in modul tau. Nu am cum si de ce sa ghicesc pur si simplu la ce te-ai referit cand ai spus "acolo".

| Eduard196 a răspuns:

Spun multi de crimele pe care le-a facut Dumnezeu. Dar daca a omorat atatia oameni tineti minte ca l-a lasat si pe Iisus sa se chinuie in ultimul hal purtand pacatele noastre si sa fie omorat doar ca sa avem noi posibilitatea sa ne salvam sufletele. Daca unui om i-ai facut un bine imens iar el vine intr-o zi si te scuipa in fata ce i-ai face? Cum crezi ca ar putea Dumnezeu sa indure batjocura oamenilor cand le-a dat un dar asa de mare ca sa fie salvati? Si daca pe Iisus l-a lovit asa de rau cand i-a pus pacatele lumii pentru care nici macar nu era vinovat ce va face celor ce isi bat joc de El? Oricum poate ca Dumnezeu a omorat mai multi oameni dar NICIODATA nu i-a omorat fara sa ii avertizeze de multe ori unde duce modul in care ei traiesc pentru ca nu si-a dorit niciodata sa loveasca. Dar nici nu accepta raul care trece de o anumita limita

| Silvianus explică (pentru Eduard196):

Oricum daca era asa dumnezeu stia dinainte ca isus urma sa fie batjocorit si atunci de ce l-a trimis? dumnezeu mai pe scurt este un distrus.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

LOL, si ce daca Dumnezue a omorat mai multi, faza e ca DUumnezeu ii da voie Lui satana sa se atinga de cine vrea el, Dumnezeu stie tot si stie mai bine.

Dumnezeu are dreptul sa pedepseasca raul, dasa sustii pacatul tu esti rau nu Dumnezeu pentru ca Il pedepseste, nu e rau sa urasti raul :X

Deci esti de partea pacatosilor sau sfintiilor?

Eu, Isus, am trimis pe ingerul Meu sa va adevereasca aceste lucruri pentru Biserici. Eu Sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata."

Jesus is both the creator and descendant of David

Isaiah 11:1--A shoot will come up from the stump of Jesse; from his roots a Branch will bear fruit.

Matthew 1:2-26--See this text for the lineage of Abraham to David, and David to Jesus.

Matthew 22:41-46--While the Pharisees were gathered together, Jesus asked them, 42"What do you think about the Christ? Whose son is he?" 42 "The son of David," they replied. 43 He said to them, "How is it then that David, speaking by the Spirit, calls him `Lord'? For he says, 44"`The Lord said to my Lord: "Sit at my right hand until I put your enemies under your feet." ' 45If then David calls him `Lord,' how can he be his son?" 46No one could say a word in reply, and from that day on no one dared to ask him any more questions.

Romans 1:3 -- ...regarding his Son, who as to his human nature was a descendant of David...

Revelation 5:5
Then one of the elders said to me, "Do not weep! See, the Lion of the tribe of Judah, the Root of David, has triumphed. He is able to open the scroll and its seven seals."

Revelation 22:16 -- "I, Jesus, have sent my angel to give you this testimony for the churches. I am the Root and the Offspring of David, and the bright Morning Star."

Comment:
When Jesus declares he is the "Root and Offspring of David," he is exposing two facts: 1) David is descended from Jesus and 2) Jesus is descended from David. How can this be? Jesus, the human, did not exist actually before David, but the spirit of God did. The "Root" is the Spirit of God. The Spirit that spoke the worlds into existence out of nothing. The same Spirit that selected David as king and then blessed his kingdom. It was that Spirit which overshadowed Mary to become the father of Jesus. The Spirit of God then took on the identity of Jesus, by living in him. Jesus' human ancestry is traced back to David and Abraham. His bloodline comes directly from God. Jesus is the Spirit of God from the Old Testament who became a man in the New Testament, thereby the "Root and Offspring of David."

Deci iei tu totul din context happy

Mintii adu versetele ce spun asta happy

| Silvianus explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Cei care au scris biblia au facut-o foarte cum sa-i zic, fliabila. Asa ca orice ~copil~ poate sa modeleze in favoarea sa ce scrie. Ca si predictia lui nostradamus: "Un foc zguditor din centrul pamantului va cauza fiori in Orasul Nou Doua roci mari vor purta urmele mult timp" Putea sa se intample multe alte lucruri si sa se modeleze dupa predictia lui. Apropo, poate dumnezeu sa faca o piatra mai mare decat poate sa o ridice? La asta te rog sa raspunzi concret nu ceva de genul: Cine esti tu sa ii spui lui dumnezeu ce sa faca! Si daca dumnezeu exista, de ce nu se arata?

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns (pentru Silvianus):

Lol laughing Dumnezeu nu poate negativul

| Silvianus explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Poti sa scrii in romana te rog? Ce engativ?

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns (pentru Silvianus):

Adica, Dumnezeu nu poate faca o asemenea prostie mai pe romanawinking

| Silvianus explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Sa faci o piatra este o prostie?laughing

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns (pentru Silvianus):

Nu e logic, de ce ar incerca Dumnezeu asa ceva?

| Silvianus explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

Teoretic vorbim, ca practic nu exista!

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns (pentru Silvianus):

Paradoxul ala e...

This question is frequently asked by skeptics of God, the Bible, Christianity, etc. If God can create a rock that He cannot lift, then God is not omnipotent. If God cannot create a rock so heavy that He cannot lift it, then God is not omnipotent. According to this argument, omnipotence is self-contradictory. Therefore, God cannot be omnipotent. So, the question, could God create a rock so heavy He could not lift it? The quick answer is "No." But the explanation is far more important to understand than the answer...

This question is based on a popular misunderstanding about the definitions of words like "almighty" or "omnipotent." These terms do not mean that God can do anything. Rather, they describe the amount of God's power. Power is the ability to effect change - to make something happen. God (being unlimited) has unlimited power, and the Bible affirms this (Job 11:7-11, 37:23; 2 Corinthians 6:18; Revelation 4:8; etc.). Therefore, God can do whatever is possible to be done. God cannot, however, do that which is actually impossible. This is because true impossibility is not based on the amount of power one has, it is based on what is really possible. The truly impossible is not made possible by adding more power. Therefore, unless context indicates otherwise (e.g. Matthew 19:26 where man's ability is being shown in contrast to God's), impossibility means the same thing whether or not God is involved.

So, the first part of the question is based on a false idea - that God being almighty means that He can do anything. In fact, the Bible itself lists things God cannot do - like lie or deny Himself (Hebrews 6:18; 2 Timothy 2:13; Titus 1:2). The reason He cannot do these things is because of His nature and the nature of reality itself. God cannot do what is not actually possible to be done, like creating a two-sided triangle, or a married bachelor. Just because words can be strung together this way does not make the impossible possible - these things are contradictions, they are truly impossible in reality. Now, what about this rock? A rock would have to be infinitely large to defeat an infinite amount of lifting power. But an infinite rock is a contradiction since material objects cannot be infinite. Only God is infinite. There cannot be two infinites. So the question is actually asking if God can make a contradiction - which He cannot.

| Silvianus explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

In ceea ce mi-ai copiat aici se spune ca nu se poate deoarece nu este posibil. Total fals, atunci cum e posibil sa inunde toata planeta?

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns (pentru Silvianus):

Am copiat pentru ca sunt de acord si e logic happy

| Silvianus explică (pentru ἶῆfἶῆἶƮყ):

E logic sa aiba putere infinita? Si nu ma intereseaza daca esti de acord sau ce logica stramba ai tu! Imi poti raspunde la intrebare sau te-am blocat?

| robby212 a răspuns (pentru Silvianus):

Mai deschide câte o carte uneori, prietene.Nu tot ce zboară se mânăncăhappy"...intrebarea folosește doi termeni care se exclud reciproc.Pur și simplu, o piatră care nu poate fi ridicată de o ființă atotputernică nu are cum să existe. Așa ceva ar fi echivalent cu un cerc pătrat, un celibatar însurat, o noapte însorită sau un deșert ud.Prin urmare, întrebarea nu-și are rostul. O divinitate omnipotentă nu poate creea o piatră pe care să nu reușească să o ridice, dar acest lucru nu înseamnă că nu este omnipotentă.E doar o logică falsă. Firește, mulți teologi ar spune că Dumnezeu nu se supune regulilor logicii, așa că răspunsul la întrebare este urmatorul "Da, și o poate ridica." Puterile sale sunt miraculoase și depășesc înțelegerea umană.Așa a creat de fapt universul, pornind de la nimic, si la fel ar putea face, dacă ar vrea, ca 2+2 să fie egal cu 5. QED"-Bine că ești tu deștept II
De aici se nasc și alte întrebări, dar întrebări fără fundament.Trebuie doar să deschizi puțin ochii, deoarece în vechime, deși cunoștințele erau mult mai puține, știam mult mai multe!happy
O zi bună!happy

| Grigore666 a răspuns:

Biblia o carte de fantezie.
O trauma pentru atei cand isi aduc aminte de puterea ei in epoca inchizitiei.O carte buna pentru cei care n-o citesc.O carte in care se intampla multe imoralitati puse pe seama unui dumnezeu fantezist, ce-i drept.
Biblia cea mai buna carte de aruncat la gunoi din toate timpurile.

| Trixy65 a răspuns:

1) Sunt de acord cu tine. Dumnezeu a facut 10 porunci, si daca nu le respectam, vom ajunge intr-un loc (iad), in care vom arde pentru eternitate, vom suferi, vom fi torturati, da Dumnezeu ne iubeste, sti. Tot el aduce pe lume copii cu handicap sau fara casa, si nu ii ajuta.

2) Ai uitat sa pui ghilimele la inceput.

3) Nu am prea inteles ideea. Cine sa fe prezent de unde?

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Felicitari, esti caraghiosul zilei. De cand ateismul reprezinta o secta? Ai idee cat de caraghios esti? "ATEÍSM s. n. Doctrină care se bazează pe negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități." Acesta esti un spatiu public, nu este târlă lui tactu, iar intr-un spatiu destinat public, fiecare este liber sa exprime ce vrea, atat eu cat si tu. Primitiv esti tu, nu ai idee cum sa te comporti intr-un spatiu public si cum sa interactionezi cu cei din jurul tau, mai esti si caraghios. Nu te-a invatat popa la biserica sau relgia ta plina de iubire sa-ti iubest aproapele si sa nu jignesti? Comentariul tau nu arata decat cat de imbecili si ipocriti sunteti marea majoritate a credinciosilor, nu toti dar sunteti majoritari.

| YouDieAsYouLived a răspuns:

Ce prajit.

| Silvianus explică:

Iadul nu exista ma copile. SI se vede ca nu ai habar de nimic ce scrie in biblie: Satan nu a omorat pe nimeni, gaseste tu in biblie sa fii facut rau cuiva satan, dumnezeu a omorat o gramada de oameni. Apropo, satan si dumnezeu colaboranu, erau 2 sectii si trimiteau pacienti de la una la alta!

| Silvianus explică:

Exact despre asta spuneam, tu esti din secta aia agresiva primitiva. Ateii nu sunt nici o secta, sunt doar mai destepti decat voi!

| Silvianus explică:

A, deci dumnezeu este sluga ta! Cu asemenea amenintari sa iti ameninti tu parintii sa iti deie bani de paine. Copil mic si firav+needucat!

| Amsm a răspuns:

Ateii nu citesc Biblia (nu au de ce, daca nu cred in Dumnezeu) ceea ce inseamna ca iti vor da raspunsuri tampite pentru ca nu stiu despre ce este vorba. In masura sa iti raspunda la aceste intrebari, sunt oamenii care au studii despre Biblie, nu merge sa intrebi tot taranu. Si Biblia nu are termen de valabilitate ceea ce inseamna ca nu expira happy

| Silvianus explică (pentru Amsm):

Asta te-a invatat mama ta aia proasta?

| Amsm a răspuns (pentru Silvianus):

Esti frustrat de ceva, ar fi bine sa iti faci rost de un mentor sa ii spui de ce anume suferi, nu e bine sa tii in tine.

| zggrr123 a răspuns:

La 1 pot sa-ti raspund. Uite vezi tu, Satana este mentionata in biblie ca fiind "dusmanul lui Dumnezeu", vezi tu, eu nu vad lumea ca voi, pentru mine aceasta religie este egala cu "familia unui... zeu" uite vezi tu, inainte de crestinism, oamenii aveau idoli care aveau un rost, in comparatie cu dumnezeu care "el insusi te ispiteste sa i te inchini", te amageste toata viata ca ajungi in Rai ca sa accepti sa traiesti in iadul facut de altii aici in viata asta, nu e dupa viata asta.
Spunand ca la 1 pot sa-ti raspund: Sclavii lui dumnezeu au distrus multe culturi pentru a-l pune pe acest 'dumnezeu creator' seful la conducerea acestei parti de lume unde ni se da aceasta religie in scoli si "regula de viata". Pentru ca cei care i s-au supus l-au facut 'creatorul'. Inainte "sclavii" faceau totul, pusi de regi.
Daca ati inceta sa va uitati la "altii" ati vedea ca este in jur si nu "dupa viata asta".
Si la 3, presupun ca daca mai este cineva in "cerul acela" veti vedea iar farfuriile zburatoare cum "dumnezeu s-a transformat in Satan, s-a revoltat peste dusmanii sai", aa nu, acela va fi doar "Satan".