| godless1859 a întrebat:

Ce parere aveti de pasajul acesta din biblie unde Isus afirma ca este luceafarul (lucifer) in traducere purtatorul de lumina "Eu sunt radacina si samanta lui David luceafarul stralucitor de dimineata" -Apocalipsa lui Ioan 22:16

Răspuns Câştigător
| Denly a răspuns:

E doar o comparatie cu o stea foarte stralucitoare. La inceput cel rau era frumos ca un luceafar, dar a cazut din nu stiu ce motive si Iisus a ramas ca luceafarul acum. Cel rau probabil metaforic s-a stins. Nu mai e ca lumina, e opusul, e întunericul.

| MskDesign a răspuns (pentru Denly):

Luceafarul pe care il vedem noi pe cer, nu este o stea ci planeta Venus.Referitor la intrebare, personajele amintite din Biblie, sunt doar personajele acelei carti si nu a lumii reale.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cu alte cuvinte se pare ca nu isus era cel ales, a fost altu inainte si dupa ce ala nu a mai vrut sa asculte de porunci, adica sa mai fie sluga la stapin a fost inlocuit cu un altu.Concluzia ar fi ca si isus se pare ca a fost inlocuit, sau daca n-a fost ar putea fi, atunci cind nu va mai fi in gratiile stapinului.Ca urmare Luceafarul asta se pare ca este o functie, ceva de genul asta.Cum calci pe bec si nu te supui orbeste cum esti inlocuit de un altcineva.Pai In NT scrie multe alte timpenii.Scrie si ca isus asta ar fi paznicul iadului, desi nu vad cum, odata ce el ar trebuie sa stea la picioarele stapinului, sai linga astuia tigaile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de traducator.
Unii sunt mai isteti altii mai putin.

| godless1859 explică (pentru anonim_4396):

Asta asa este.dar biblia este plina de contraziceri.

| muffinXXL a răspuns:

Aaaaaaa! Luceafărul e o stea! Lucifer e un drac!

| DanielCibu a răspuns:

In Biblie cuvantul "luceafar" este scris sub doua fome si anume "Luceafarul" (cu litera mare) care il reprezinta pe Isus: "Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Rădăcina şi Sămânţa lui David, Luceafărul strălucitor de dimineaţă." si"luceafar" (cu litera mica)care in versetul urmator il reprezinte pe lucife: " 2 Cum ai căzut din cer, luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!" Diferenta dintre aceste cuvunte este foarte mare...

| godless1859 explică (pentru DanielCibu):

Deci Lucifer=Isus?

| DanielCibu a răspuns (pentru godless1859):

Nu, lucifer este satan si Isus este Fiul lui Dumnezeu sunt doua fiinte diferite