| lau2003 a întrebat:

Salutare, pentru toti. am revenit. Am o intrebare,: De ce unii asa pretinsi crestini, sunt foarte ironicii, si lovesc, daca nu pot comunica pasnic, de ce intra pe site, Vad ca unii iau in serios lucrurile si se vede diferenta dintre cel ce slujeste lui Dumnezeu, si cel ce nu slujeste. Unde credeti ca ajungeti? Ce invatatori si parinti v-au educat?

8 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E adevarat ca un crestin adevarat, mai bine pune capat unei discutii aprinse, decat sa existe polemici.De fapt el arata astfel ca se straduieste sa cultive rodul spiritului sfant si pana la urma si dreptul la opinie al celuilalt.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca asa se manifesta oamenii limitati.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Despre motivele pentru care cineva are un comportament inadecvat se poate doar de ghicit. Ceea ce se poate de spus cu siguranţă e că dacă ar aplica sfaturile biblice ar evita să aibă o vorbire nepotrivită.

Coloseni 4:6 - " Vorbirea voastră să fie întotdeauna plăcută, dreasă cu sare, ca să ştiţi cum trebuie să-i răspundeţi fiecăruia."

2 Timotei 2:23-25 - "Mai mult, respinge discuţiile prosteşti şi fără sens, ştiind că ele provoacă certuri. Dar sclavul Domnului nu trebuie să se certe, ci să fie blând cu toţi, capabil să predea, stăpânindu-se în situaţii rele, învăţându-i cu blândeţe pe cei ce se împotrivesc, fiindcă s-ar putea ca Dumnezeu să le dea căinţa care duce la cunoaşterea exactă a adevărului"

1 Petru 3:15 - "Ci sfinţiţi-l pe Cristos ca Domn în inima voastră, fiind întotdeauna gata să prezentaţi o apărare înaintea oricui vă cere motivul speranţei voastre, făcând însă aceasta cu blândeţe şi respect profund"

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Mult ai lipsit tinere. Foarte bine ai remarcat, astia oameni nu se straduiesc sa faca vointa lui Dumnezeu, au o parere buna despre ei, in timp ce lupta impotriva lui Dumnezeu. Ce sa facem asa este omul instrainat de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca numai la religie se intampla? in absolut orice categorie in care se clasifica un om, se intampla aceleasi mici razboaie. Numai daca iti pasa, ai de-a face cu ei sau te intereseaza sa le bagi pe gat ideile tale. E total normal.
Cam bate la ochi conceptul de comunicare intr-un medium de genul asta cand orice e previzibil.
M-am intrebat cum ar fi o discutie pasnica intre un ateu si un credincios.
C : eu cred in dumnezeu, el m-a adus pe pamant si nu ma forteaza sa fac lucruri rele, toate deciziile tin de mine. doar simt nevoia sa cred in cineva mai puternic decat mine. sper ca nu deranjez pe nimeni cu faptul ca am credinta. nu vad in nimeni altcineva mai multa bunatate decat pot vedea in dumnezeu - iluzie cum o vei numi dumneata. si sper, pentru ca si dumnezeu imi spune sa-mi pese de semenii mei.
A : nu cred in dumnezeu fiindca stiinta imi spune altceva si religia este cea mai buna arma manipulatoare, din cauza ei, dureri au fost asternute din trecut pana acum. si multi inca sufera, o spun, fiindca mie imi pasa de oameni.
C : imi pare foarte rau pentru ca arma asta este folosita gresit, as deveni ateu dar ma tem ca nu ma schimba ca om.
A : m-as duce acum sa fac un bine cuiva, dar nu am timp fiindca ma contrazic cu semenii tai care sunt dominati de partea intunecata si uit ca preiau aceeasi atitudine ca ei. stand cu fundul pe scaun, eu inima de aur, am ajuns la concluzia ca daca imi investesc timpul in a demonstra credinciosilor ce este religia, voi reusi sa fac o lume mai buna pana imi suna ceasul si trebuie sa ma duc la scoala/munca. mi-a facut placere sa discutam. hai sa dam mana
C : de asemenea. si sa ne apucam de k.ur
Ideea e ca eu cred ca se poate intampla numai daca isi spun reciproc ce vor sa auda si nu va fi nici-o sinceritate, se vor da limbi in fund.
Nu pot concepe o discutie pasnica si sincera intre un credincios si un ateu, si pare mai ironic atunci cand totul se vorbeste cu zambetul pe buze, afisand o imagine de omul pacii stand cu cutitul la spate.
Yin si Yang nu sunt contra, se completeaza. Unul fara celalalt nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti Ray?

| AndraRox a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt diferiti. Intr-adevar, noi trebuie sa ne iubim aproapele ca pe noi insine. Nu stiu de ce unii crestini reactioneaza violent in unele situatii, violent fiind mult spus. Probabil pentru ca toti avem dreptul la opinie, fiecare exprimandu-si-o cum doreste si cum poate.

| Amphytrion a răspuns:

Foarte buna intrebare.
Uite un,, iubitor creștin'' cu numeleTPU besleaganicolaecosmin ce mesaje trimite :,, te trimit la origini imediat imbecilule! calc pe smecheri de-astia ca tine!'' acest individ să fie inspirat tot de la creștinii de frunte Becali si Vadim? http://www.220.ro/......gOKGJzGjZ/
http://www.220.ro/video-news/Mari-Cre-S-Tini-Ai-Romaniei/2aI2StPnfY/