| PorumbRodica1965 a întrebat:

Ce credeti, de ce nu se prea poate comunica cu multi de pe site? Spun multi ca sunt crestini, dar nu pun o intrebare sau nu dau un raspuns potrivit cu zilele in care traim? Vorbesc tot aiurea. Crestinii adevarati trebuie sa comunice, sa fie scoasa in evidenta iubirea,si respectul, dar aici? Ce-i de facut cu oamenii lipsiti de pietate? In a cui,, judecata intra " (argumentati)

Răspuns Câştigător
| Robyi a răspuns:

Oamenii care se autonumesc "crestini", de fapt nu sunt crestini. Un crestin e bland, iubitor, intelegator, indelung-rabdator (Iacov 2:17)

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Robyi):

Ee nu ca vreau sa demonstrez spusele tale. Maine ma duc, caut un cre(s)tin si ii cer banii imprumut. Dupa aia ma fac ca uit si evident ca dupa 2-3 luni ma duc iar sa cer ca doar e rabdator, iertator. Corect?

12 răspunsuri:
| Elvina a răspuns:

Oare sa fie asa? Ati citit macar raspunsurile ateilor de pe TPU? Le-ati citit pe ale mele? Am dat mereu citate din Biblie care se contrazic si tot felul de atrocitati facute in numele lui Dumnezeu plus motivele pentru care nu mai sunt crestina. In tot acest timp crestinii nu au putut sa ma convinga de nimic, ba chiar s-au certat cu mine si unii au abandonat lupta.

In zilele noastre nu se mai practica incestul si violurile in numele lui Dumnezeu ca pe vremea vechilor evrei. Vi se pare un raspuns destul de potrivit cu zilele in care traim? Vreti altele?

Tin sa va contrazic si nu mi-o luati in nume de rau. Toti oamenii ar trebui sa se iubeasca, dar pacat ca nu se intampla asa, poate pentru ca Dumnezeu e prea preocupat de orice altceva?

| PorumbRodica1965 explică (pentru Elvina):

Asa e ar trebui sa se iubeasca, dar din cauza prezentei celui rau, si-a inimii lor impietrite nu se iubesc, dar iata ce ne informeaza Biblia in Ieremia 17:9, 10; iacov 1:14, 15. Dumnezeu este interesat de fiecare, dar nu obliga pe nimeni sa il accepte. isaia 48:17-19. (Daca vrei te rog sa citesti versetele biblice )2Petru 2:2-10.

| Elvina a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Inima este mai inselatoare edcat toate lucrurile - Ieremia 17:9
Pe bune? Sunt multe alte lucruri, evenimeten, oameni orice alteceva inselator, dar nu inima. E doar un organ al corpului.

Apoi pofta, când a zămislit, dă naştere păcatului; şi păcatul, odată făptuit, aduce moartea. - Iacob 1:16
Sa va amintesc ca sunt destul pacatosi in lume si inca nu a murit nimeni? Cel putin nu din cauza pacatului, poate din alte cauze naturale sau accidentale.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Elvina):

Cand vorbim despre,, inima launtrica " adica, totalitatea simtamintelor noastre, nu neaparat organul inima, este o exprimare literala. Atunci cand au fost scrise,, cele 10 porunci pe table de piatra " ne spune Biblia ca Dumnezeu a scris cu,, degetul Sau", dar stim ca Dumnezeu nu are un corp fizic, El este spirit. Dar pentru intelegerea cat mai buna, s-a folosit de exprimari cat mai apropiate si pe intelesul omului. Asadar exprimarile noastre de fapr oglindesc simtamintele pe care le avem la un moment dat. Ai zis bine, ca sunt destui pacatosi, si nu mor, dar toti suntem pacatosi, tot ce se numeste om pe pamant e pacatos, pentru ca aceasta mostenire am primit-o de la Adam si Eva,, pacatul si pedeapsa pentru el, moartea. Singurul om care a trait vreodata pe pamant, fara pacat, a fost Isus Cristos, el a venit si a platit cu viata sa perfecta, valoarea vietii pierdute de catre Adam, Rascumpararea platita de Isus ne-a dat sansa impacarii cu Dumnezeu, si a vietii vesnice pe care Adam a pierdut-o.(Ioan 3:16; Romani 5:12)

| milan9 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

E o mare greseala sa-L numesti a fi doar "om" pe Creatorul universului, p eFiul lui Dumnezeu! sad sad
Iată deci doar o mică parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL (Dumnezeu Fiul - Hristos) AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia (pe Mântuitorul Hristos) "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui (singurul numit Fiul Omului în Noul Testament a fost doar Mântuitorul Hristos – Fiul lui Dumnezeu ÎNTRUPAT) I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

Daniel 7, 14 -"Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veşnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

| Alcyon a răspuns:

Raspunsul e ca sunt putini crestini adevarati pe acest forum. Daca o sa te uiti pe topicuri, o sa observi ca 80-90% din ele sunt deschise de atei. Prin urmare... cine vrei sa-ti raspunda? Daca vrei conversatii cu oameni inteligenti (si care nu-s atei), nu asta e locul potrivit.

| PorumbRodica1965 explică (pentru Alcyon):

Unde este locul? Lumea este peste tot in lipsa de Dumnezeu. Tocmai asta e situatia, in care oamenii cu o inima umila trebuie sa iasa din mijlocul lor, indiferent de natura si convingerea lor. Sunt si eiparte din creatia luiDumnezeu, cineva trebuie sa-i fie recunoscator si sa se apropie de El, cu o inima umila. Nu? Spune-mi locul te rog.

| 1DeadMemories a răspuns:

Ai asteptari prea mari de la acest site.In general, raspunsurile sunt la "misto", ca si multe dintre intrebari.Ca si ateu sunt satula de copy paste la mesaje din biblie si alte carti religioase.Rar se poate construi o conversatie libera pe un subiect, fara a ne da in "cap".

No, amu sper sa ma ierti ca ti-am raspuns la mesaj happy...nu ma incadrez la "crestin"

| PorumbRodica1965 explică (pentru 1DeadMemories):

Bine, dar cred ca nu ai gandit din totdeauna astfel? Acuma eu consider ca omul exprima ceea ce crede, chiar daca face misto cum zici tu, consider ca astfel de oamen isi pierd timpul, dar caracterul lor nu are legatura cu generozitatea celor ce au pus acest site la dispozitie pentru ca oameni de orce fel sa poata comunica. De pilda tu zici ca nu te incadrezi la crestini, dar o scantee de credinta tot ai.Nu? Altfel de ce ai intrat la categoria religie? Stii spunea cineva intr-o zi :,, pai astia,, o seama tot spun ca sunt atei, dar cand se casatoresc daca o fac, merg la popa sau la adunare la o blagoslovire, cica au mers inaintea lui Dumneze; sau daca au pierit doar nu-i ingroapa Stan si Bran, tot la popa -pastor isi arunca banisorii ca sa-i conduca la locul de odihna " Mai merge cate unul la crematoriu, ca atunci se trezeste si ii e rusine sa continue sa spurce pamantul, ce l-a facut Dumnezeu.

| RaduRadu01 a răspuns:

Tu înţelegi prin "comunicare" doar ca ceilalţi să spună "Da, am înţeles!" la tot ce spui tu. Fiecare e liber să-şi exprime opinia. Ideea ar fi să pui întrebări pentru a AFLA răspunsuri. Tu le pui, dar nu vrei să auzi decât varianta ta, total opacă la orice argumente.
Cât despre iubire şi respect, inclusiv faţă de opiniile şi libertatea celorlalţi, hai să ne vedem fiecare de lungul nasului. happy

| PorumbRodica1965 explică (pentru RaduRadu01):

Pai tu daca ai in mana un,, volan si stii la ce poate fi folosit, poti sa spui ca este un peste si trebuie aruncat in apa? Unde dai, si unde crapa. Eu nu pot sa-mi explic de ce o seama sunt atat de aroganti si nu pot privi lucrurile adevarate? Tot ne miram ca o seama mare de rumani sunt mereu ocoliti de neamur, si stii cum spun o seama de vecini,,, olah, olah nu este unitate intre voi, dar nici respect, nici interes de-a promova adevarul, numai minciuni, mandrie, aroganta, tradare " ha; lal neam. Ei asta e mai bun nu avem. Dar chiar asa sa fie oare, intre multi trebuie sa fie si oameni pe picioare, nu sa faca haz de necaz, vai lor ca nu stiu catre ce se indreapta, iar daca sunt avertizati dau cu piciorul. Stii tu ca Satan face mandria si prejudecata? El este cel care nu doreste ca oamenii sa se apropie de Dumnezeu, dar nici intre ei sa nu fie relatii bune, caatare uite ce stare morala, spirituala si de ce nu economica si fizica este la noi. Ca la noi la nimeni. libertatea de exprimare este inteleasa gresit. Se vede rezultatul. Toti vorbesc, isi dau in petici, dar habar nu au, ce ar fi bine si potrivit sa faca sa vorbeasca, cum sa comunice, cu ce scop si pentru ce traiesc.