| Niros19 a întrebat:

De ceva timp ma framanta o intrebare si as dori un raspuns de la cineva clasificat in domeniu sau cu un nivel ridicat de cunostinte. Budismul este o religie care merge pe principiul atingerii potentialului maxim de dezvoltare personala si ajungerea la asa zisa "iluminare". Adeptii acestei religii folosesc termenul "Buddha" pentru cei care ating acest potential si bineinteles devin ilumintati,dar si pentru fondatorul budismului Gautama Siddhartha (Buddha Shakyamuni).
Sa fii ateu inseamna sa negi existenta lui Dumnezeu sau a oricarei alte divinitati,conform DEX-ului.
Intrebarea mea este urmatoare: Daca esti adept al budismului teoretic esti ateu? Buddha a fost un om care, prin meditatie, si-a atins limita de dezvoltare personala.Nu a fost un zeu, ci doar un om.Cu toate acestea budismul este o religie, chiar daca nu are ca "imagine" "chipul" unei divinitati.Pe mine m-a incurcat aceasta intrebare, astept cu nerabdare raspunsuri care sa ma lamureasca.O seara buna!

Răspuns Câştigător
| IvanMihai a răspuns:

Este budismul o religie ateista?
Da - cu excepția cazului în care Buddha este considerat un sine perfect.
Budismul theravada nu il vede pe Buddha ca un zeu. Dar in unele fluxuri ale budismului Mahayana, Gautama Buddha este venerat ca "o divinitate atotputernică dotata cu numeroase atribute supranaturale și calitățile" și un număr de budist scripturi tantrice promulga noțiunea de Buddha ca "Primordial Domnului", ca temelie omniprezentă și eternă a tot ceea ce există.
"Nu a fost un zeu, ci doar un om." Asta este ceea ce budismul primordial spunea! Dar unele noi ramuri ale budismului il vad pe Buddha ca zeu si il venereaza!
Este de asemenea important de subliniat ca pentru Buddha metafizica nu conta. Ce era important este faptul ca sufar acum, cum pot sa scap de suferinta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IvanMihai):

Motivul pentru care Budha e venerat ca zeu in mare parte se datoreaza importari budhismului in alte culturi, precum budhismul japonez, care e o combinatie intre shintoism si budhism.

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Depinde.
Unul care atinge iluminarea poate face anumite chestii asa-zise paranormale, care pot intra in contradictie cu limitata viziune materialista a unui ateu standard.

| suffarstar a răspuns:

Buddhisti nu isi pun problema existentei vreunui zeu. Pur si simplu nu-i intereseaza. Calea lor este de eliberare de atasamente si accidente prin realizarea sufletului a.k.a. Atman. Cine se elibera de cauze si dobandea suflet, primea si "titlul" de Buddha. Nu stiu cat s-a pastrat din conceptele originale in ramurile actuale ale buddhismului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, budhismul e o religie ateista, sau ma rog o filozofie ateista. Ideea de fond a ateismului e sa nu accepti existenta divintati (a theos= fara zeu), dar nu implica neaparat inexistenta oricarei forte supranaturale.