| Morariu_Alin_1998 a întrebat:

In ultima vreme m-am gandit sa ma spovedesc. Stiti cumva daca trebuie sa tin post sau sa nu mananc, sau ceva de genul? Sau pot pur si simplu sa ma duc la biserica si sa ma spovedesc.

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Nu trebuie sa ti post pentru spovedanie. Postul se tine de obicei inainte de impartasanie, nu de spovedanie. Du-te si spovedeste-te linistit.
Exista vreo cateva rugaciuni inainte de spovedanie. Poate le gasesti in vreo carticica de rugaciuni. Daca nu, du-te oricum.
In schimb, e bine sa-ti faci o lista cu pacatele pe care ti le amintesti. E cel mai simplu.
Doamne ajuta!

2 răspunsuri:
| CinevaAnonimă a răspuns:

Va trebui sa postesti trei zile, sa mergi intr-o seara la vecernie si sa te spovedesti. In timpul postului posteste fiecare madular si de aceea trebuie sa te rogi cat mai mult si sa faci fapte bune. Sa citesti un indrumar de spovedanie sau o lista de pacate, notandu-ti pe o foaie pacatele pe care le-ai facut si e de dorit sa iei foaia cu tine la spovedit(poti folosi o lumanare daca nu vezi cand citesti). Sa nu iti fie rusine. Sa te spovdesti sincer si cu cainta in suflet. Preotul nu are dreptul sa te opreasca din a citi de pe foaie si nici nu spune nimanui ceea ce ai facut tu. Inainte de spovedanie se citesc rugaciuni(daca nu ai carte poti cauta pe net rugaciunea care e alcatuita de Natalia Lozan sau alt sir de rugaciuni pe care il vei gasi), dupa spovedanie se citests psalmul 102. Seara, daca ai dezlegare la impartasanie, citesti Canonul de pregatire pentru Sfanta Impartasanie, la fel, daca ai carte de rugaciuni. Daca nu-asculti la biserica rugaciunile. Dupa impartasanie este foarte important sa asculti sau sa citesti rugaciunile de multumire dupa sfanta impartasanie. Nu te poti impartasi daca nu te-ai iertat cu toti. Doamne ajuta!

| CinevaAnonimă a răspuns:

Este posibil sa te spovedesti si netinand post, dar nu te impartaseste.