| Aflorin a întrebat:

Daca am 12 ani, trebuie sa tin post inainte sa ma spovedesc si sa ma impartasesc?

Răspuns Câştigător
| NexussZ a răspuns:

@Aflorin Pentru cei de varsta ta nu este musai sa tii post. Pentru cei mai mari insa conteaza mai mult daca tin post. Insa imi pare bine sa aud asta de la un baiat de 12 ani.

| Allrc24 a răspuns (pentru NexussZ):

Cum sa nu fie musai? peste 7 ani trebuie sa respecte oranduielile bisericii.in totalitate.

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24 a răspuns:

Da

| vali1985 a răspuns:

Nu neaparat doar daca vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A tine post, inseamna a-ti curata trupul de toxine si de imbuibare, si sufletul de pacate prin marturisirea lor. a te impartasi cu sfintele taine inseamna ca fi partas cu Iisus Hristos la imparatia cereasca si prin el sa devii infiat de bunul Dumnezeu. duhul sfant va intra in templul trupului tau si va locui in el.crezi ca poti face sex oral si sa inghiti droguri, sa injuri sa te spurci in fel si chip si duhul sfant sa locuiasca in tine? eu nu cred.mai degraba niste duhuri rele, pline de pofte murdare te vor locui si conduce doar la rele.

| marycroitor a răspuns:

Daca poti tine ar fi foarte bine, macar 3 zile

| RaluuxD a răspuns:

Macar 3 zile si inainte sa spui rugaciuni.

| NexussZ a răspuns:

@lolosaurus Ai intrat pe acest "topic" sa ne strici buna dispozitie nenea ateu? Vezi-ti de treaba ta.

| NexussZ a răspuns:

@Allrc24 Baiatul are doar 12 ani. V-a tine post numai daca v-a vrea el. E normal ca ar fi bine sa tina insa nu e chiar asa de "obligat" precum noi cei mai mari care ar trebui sa stim de post si sa-l tinem. Tu vrei sa spui ca respecti toate oranduielile Bisericii si toate posturile? Hai sa fim seriosi...Hai sa lasam baiatul sa aleaga el cum vrea.

| cornelia_2247 a răspuns:

Ba da...trebuie,,Sf Impartasania se da la copii fara ca sa tina post sau sa se spovedeasca pana la 7 ani. dupa ce ai trecut de acesta varsta e necesar sa tii post macar trei zile si apoi sa te spovedesti