| anonim_4396 a întrebat:

Pentru cei care aveti cont pe www.ortodoxiatinerilor.ro am o intrebare:Cum pot face ca sa pun o intrebare,nu doar sa postez un comentariu, mentionez ca am cont.

5 răspunsuri:
| george001 a răspuns:

Prietene, religia tampeste. Cea mai buna miscare ar fi sa-ti inchizi contul si sa nu mai intri niciodata. Sau poti sa continui si sa te alaturi unui grup de miei manati de niste ciobani avari si incompetenti.

| milan9 a răspuns (pentru george001):

Tu eşti bine intenţionat dar greşeala ta este aceea de a generaliza, şi spre deosebire de orice alt domeniu (în afara de politică pentru că este acela este ompromis în totalitate) tendinţa de ageneraliza, în cadrul credinţelor este cea mai mare. Dacă un doctor, un profesor, un funcţionar oarecare sau un instalator comite o greşeală, tendinţa de a generaliza nu este niciodată la fel de mare ca în cazul clericilor, deşi statistic vorbind, nu întâlnim nici pe departe acelaşi procent al viciilor, al sau al incorectitudinilor.

| george001 a răspuns (pentru milan9):

Asa este, generalizarea e de obicei o greseala, pentru ca nu este facuta corect. Mintile mici generalizeaza elemente singulare si le omit pe cele care trebuie luate in seama, pentru ca nu pot face diferenta intre ele. La fel si contra-generalizarea, adica atunci cand sunt utilizate exceptiile pentru a contrazice o regula - ceea ce este iarasi GRESIT: general NU inseamna universal, PERMITE exceptii. Dar, pe cat de odioasa mi se pare industria religioasa in general, pe atat de mult admir ANUMITI clerici la nivel individual. Credinciosii (mai ales cei vehementi) in schimb sunt toti o apa si-un pamant, indivizi care nu sunt capabili si nici macar dornici sa isi inteleaga propria realitate si prefera sa creada niste povesti false pentru simplul motiv ca le sunt oferite pe tava si e usor, e comod sa le ia de bune.

| Cionca_Andrei_1991 a răspuns:

Intră pe acest forum http://forum.teologie.net/index.php
E mult mai bun!

| Cionca_Andrei_1991 a răspuns:

Intră pe forumul asta http://forum.teologie.net/index.php
E mai bun!