| User1421 a întrebat:

Salutare tuturor
Ce ceva timp am început să mă informez pe internet daca este permisă căsătoria între două persoane de religii diferite
Ea ortodoxă iar eu adventist
Si nu am găsit nici un răspuns concret...

14 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Legal da. Practic, sinteti niste timpiti daca lasati niste cacaturi pentru prosti sa stea in calea a ceea ce aveti intre voi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casatoria civila este permisa, in Romania nu se face discriminare religioasa.
Alta este situatia casatoriei religioase, din cate stiu nu sunt casatorite religios persoane de religie diferita, chiar daca ambele sunt denominatiuni crestine.

| danut a răspuns:

Sincer, eu sunt sigur ca nu esti adventist caci daca erai adventist stiai totul despre casatoria intre doua persoane de religi diferite, in special dintre un ortodox si un adventist si in mod expres sa spunem ca nu stiai aveai pe cine sa intrebi. Eu cred ca intrebarea ta este pusa in bataie de joc si ca nici nu esti adventist. P.S. Raspunsul il gasesti in Manualul Comunitatii sau la pastor sau la oricare alt membru adventist. Nu te face nimeni adventist pana nu sti aceste lucruri.

| doctorandus a răspuns:

Da, legal este permisa.

| StefyAngel a răspuns (pentru doctorandus):

Este legal probabil la primărie atât! Dar religios... scârțiewinking Doamne ajută!

| danay72 a răspuns:

Da,te poți căsători la primărie. Este permis.

| anonimg a răspuns:

Fratele meu, statul roman nu are nici o legatura cu casatoriile de confesiuni sau religii diferite.
Ceea ce vreau sa-ti spun este ca o familie fara Dumnezeu nu poate sa fie fericita. In primul rand tu nu te poti inchina lui Dumnezeu cu raceala in felul bisericii ortodoxe; in al doilea rand ea nu-L cunoaste pe Dumnezeu. Iar cand vor fi probleme in casa -caci este cu neputinta sa nu fie- ea te va acuza pe tine in loc sa apeleze la ajutorul divin.
Este adevarat ca dragostea este mai presus de orice; dar daca Dumnezeu este pus pe locul al 2-lea dragostea aceasta este inselatoare. Pentru binele nostru a interzis Dumnezeu casatoriile cu persoane straine de El. Stiu ca toti suntem pacatosi; dar este atat de important ca sa nu inaintam si mai mult. Puteti sa ramaneti prieteni paca cand va hotara Dumnezeu pentru voi. El poate sa schimbe si inima ta si inima ei; "caci Dumnezeu este mai mare decat inima noastra si cunoaste toate lucrurile." (1Ioan.3:20)

| TrăieşteClipa a răspuns:

Bineinteles ca se poate.Doar la primarie.
Si este suficient.
Amandoi aveti niste religii de care ar fi bine sa va liberati.
Iisus a fost evreu si nu avea de gand sa-si schimbe religia sau sa inventeze alta noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe internet? Dar cuvantul Domnului ce spune despre religii si dragoste? si casatorie?

| CinevaAnonimă a răspuns:

Te poti casatori, insa pentru ea este un pacat foarte mare sa se casatoreasca cu o persoana de alta credinta.http://ortodoxcrestin.com/......n-sectant/

http://www.doxologia.ro/......adventista

| Divy a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Păi se poate converti la confesiunea ei religioasă

| CinevaAnonimă a răspuns:

Bine-nteles ca poate!

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nu stiu care cu*rva de om spune mai sus ca ea nu cunoaste pe Dumnezeu (intuind asta de unde? din faptul ca e ortodoxa?). Secta lui a fost fatata de un sectant tarziu in sec 20 iar spune despre biserica ca nu cunoaste pe Dumnezeu?

| StefyAngel a răspuns:

Desigur că se poate, că doar suntem oameni, avem rațiune lăsată de Dumnezeu.
Dacă treci tu la credința cea adevărată, Biserica una singură Apostolica, care este ortodoxia, și te vei boteza ortodox, și te vei catehiza în dreapta credință vei putea să te căsătorești cu fata care este în credința cea adevărată. Că altfel binecuvântarea Domnului nu poate să se lase peste cei care nu sunt în turma Lui de păstorire. Doamne ajută. Sper să îți fie de folos acest răspuns. Gândește-te și cugetă la Dumnezeu.