| anonim_4396 a întrebat:

Satan mai este cunoscut ca si zeul sumerian Enki. Cum sa ajuns l-a aceasta concluzie? PS: rog crestini sa nu debiteze prosti

14 răspunsuri:
| Kosuchin a răspuns:

Ciudat, stiam ca este asemanat cu imparatul Helal.

| RAY a răspuns:

Eu isi respect religia dar parerea mea satana = personaj imaginar e pacat sasi pierzi timpul crezand in basme, satana apare in multe mitologii de ce? omul mereu a vrut sa personifice raul ca fiind o finta de ce? ca omul indentica raul ca fiind o persoana si binele ciudat dar asa e, e lucru asta un lucru bun? e o lasitate sa arunci vina ta pe o pers imaginara

ps blogul meu -profil

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

E devizia satanismului e: responsabilitate pentru responsalibili cu alte cuvinte fiecare isi asuma propia vina.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar fara religia ta ai fi trist?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu nu cred din moment ce am fost ateu.Insa satanismul mi se pare logic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-am grabit sa scriu asta nu inseamna ca-s analfabet, iar mai apoi nu faci legatura intre intrebare si religia mea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu crestin nu am ajuns la concluzia asta.da nu pot nici sa spun nimic.ca sant crestin. daca spun o prostie? daca as sti limita teligentei tale ti-as da un raspuns care sa te satisfaca, si-mi dai si funda.da asa?

| CryChristiAN a răspuns:

Invatam le istorie despre sumerieni ca suntem bobocisad
ENKi= zeu complex, stapan al pamantului, ocrotitor al apelor dulci, patron al intelepciunii si cunoasterii.

Toate aceste zeitati nu sunt decat niste minciuni. Daca zeitatile acestea au ajuns in infern (precum enkidu sau ghilgames care era cica ''semizeu'') si nu pot sa controleze puterea demonilor inseamna ca nu au fost si nici nu vor zei. Exista un singur Duh care a creat toate acestea si acela este Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru CryChristiAN):

Helo majoritatea dintre zei sunt demonii tu nu stiai asta iar mai apoi daca nu vii i tu cu ceva mai exact te-as ruga sa nu comentezi aiurea ok?

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca da. Toate zeitatile sunt demoni ( ingerii cazuti) nu numai enkidu. Si Baal si toate chipurile cioplite sunt facute dupa asemanarea demonilor.

| anonim_4396 explică (pentru CryChristiAN):

Ball aka Belzebull sau denumit Enil in Sumeria este frate vitreg cu Enki aka Satan. Cu alte cuvinte Enil, Enki, Atroth si Azzael sunt cei 4 printi incoronati ai Iadului cunoscuti ca si conducatori ai abisului.

| CryChristiAN a răspuns (pentru anonim_4396):

Azzazel este un inger cazut(demon cum vrei sa-l numesti) care i-a invatat pe oameni sa scoata metal din pamant; i-a invatat in faurirea metalelor si arta armelor ascutite

| anonim_4396 explică (pentru CryChristiAN):

AZAZEL aka ZAZEL, SAMYAZA, SAMYAZAZEL, SHAMGAZ, SHEMYAZA, SHAMYAZA, SHEMIHAZAH, SHAMASH (Babilonian), UTU (Sumerian; Cel ce Străluceşte),* SAMAS (Akkadian), BABBAR (Sumerian), Ashur (Asirian), SHAMIYAH (Hatraian), SEMJAZA.

Poziţia Zodiacală: 1 - 10 grade în Capricorn şi Vărsător
Carte Tarot: Asul Săbilor
Planetă: Saturn şi Nodul Nordic al Lunii (coada dragonului)
Culoarea Lumâmării: albastru, negru
Metal: oţel
Element: aer
Simbol: vulturul şi scorpionul; faravaharul (vezi mai jos)
Număr: 20
Rang: Căpetenia Armatei Infernale
Azazel lucrează direct cu Satan
Azazel este însărcinat cu Securitatea Natională în Iad
*Lucrurile de mai sus mi-au fost dictate de Azazel personal.

Din experienţa personală a Înaltei Preotese Maxine:
Îl ştiu bine pe Azazel, fiin foarte apropiată de acesta. Este un Zeu foarte important şi cu un rang foarte înalt. Are în jur de 2.5 metri, foarte bine făcut, cu părul desfăcut, blond deschis şi lung până la umeri. Are ochi albastri, pătrunzători. Este foarte puternic şi foarte dedicat lui Lucifer. Are aşteptări de 100% şi etse foarte serios şi strict. A interacţionat în mod personal cu omenirea în antichitate, educând-o.
**AZAZEL NU ESTE PAIMON, după cum unele grimoare abuzează cu acestă afirmaţii. Ambii sunt Demoni diferiţi şi individuali. Azazel este un Prinţ, Paimon este un Rege. Azazel are un rang foarte înalt; îi este FOARTE apropiat lui Lucifer. Mi-a spus ca are în jur de 60.000 de ani tereştri.

Azazel a lucrat extensiv cu mine, pentru informaţile de pe această pagină. M-a condus la multe surse şi referenţe diferite (listate mai jos). Mi-a spus să menţionez "Codul lui Hammurabi" şi faptul că, de-a lungul timpului, conţinutul acestui document a fost alterat în mod drastic iar ceea ce noi avem azi nu mai reflectă deloc originalul. Azazel este de partea justiţiei şi a dreptăţii şi nu susţine supunerea sau "întoarcerea celuilalt obraz", sub nici o formă.
În ciuda rapoartelor care afirmă că Azazel este căsătorit cu diferte Zeiţe, acest lucru nu este în conformitate cu realitatea. Azazel şi-a luat o nevastă pământeancă, acum vreo 10.000 de ani.

"Azazel mi s-a înfăţişat cu o aură de un verde vibrant, identică cu culoarea Chakrei Inimii. Este strict dacă nu faci ceea ce îţi cere, însă poate fi şi foarte prietenos şi înţelegător - în special dacă treci prin greutăţi, gen atacuri psihice sau alinieri planetare nefavorabile. Azazel-sama m-a ajutat şi îndrumat nespus de mult; îmi amintesc că odată, când treceam printr-o aliniere planetară extrem de rea şi, ca urmare, aveam senzaţia că o să ma spulber, Azazel-sama m-a reasigurat şi m-a făcut sa simt că Tatăl Satan, el şi ceilalti Zei sunt mândrii de mine şi că acea perioadă grea va trece. Îi sunt foarte recunoscător lui Azazel!"
Hail Azazel-sama
- Înaltul Preor Vovim Baghie

Azazel este nepotul lui Beelzebub (Enlil) şi fratele geamăn al lui Astaroth. Amândoi, Azazel şi Astaroth, sunt copii fiului lui Beelzebub, Sin/Nannar şi nevasta acestuia, Ningal. Azazel şi Astaroth au mereu foarte apropiaţi. El îmi apare mereu precum îm poza din stânga.

Azazel este un Zeu războinic al dreptăţii şi al adevărului. Oraşele lui au fost "Sippar" - un oraş akkadian situat în partea estică a Eufratului, în nordul Babilonului - şi Larsa/Ellasar din Sumer. Sippar este la 32 km (20 mile) în sud-vestul Bagdadului, în Irak. Sippar a fost unul dintre primele oraşe stabilite de Zei.

"Numele sumerian pentru oraşul Larsa este Ararwa - aparent atribuit lui Arauruwa, însemnând "lumină cerească", care în fapt, este înţelesul grupului ideografic cu care este scris. Ruinele acestui site antic, sunt cunoscute ca Senquara şi se află pe partea estică a Eufratului, cam la mijlocul drumului dintre Warka (Erech) şi Muqayyar (Ur din Caldea).
Pe lângă numele de Larsa, se pare că acest oraş mai era cunoscut şi ca "Aste azaga" (scaunul/tronul sacru/stălucitor/pur), ambele nume datorându-se - aparent - faptului că era unul dintre marile centre babilionene de venerare a Zeului-Soare. Precum toate oraşele principale din Babilonia, Larsa avea şi el un mare templu-turn, numit E-dur-an-ki, însemnând "casa legăturii dintre cer şi pământ". Templul oraşurui purta acelaşi nume ca cel din Sippar: E-babbar, "casa luminii", loc în care era venerat Zeul-Soare Samas. Acest templu a fost restaurat de Ur-Engur, Hammurabi (Amraphel), Burna-burias, Nebucadneţar şi Nabonius. Pe lângă tablele găsite în acest site de către William Loftus, se afla şi una care descria metode de măsurare a lungimii şi unghiurilor şi a rădăcinilor pătrate, indicând că acest loc era unul dintre marile centre babiloniene de învăţare. Pe lângă ruinele acestor temple, există şi urme de ziduri şi resturi de case civile. La început oraşul era guvernat de propriul rege, însă mai apoi, a devenit parte a Imperiului Babilionean, puţin după domnia lui Hammurabi" 1

Azazel este Zeul justiţiei şi a răzbunării. Este un Maestru al Artelor Negre şi un Protector al drumeţilor. Simbolul lui este faravaharul (în poza din stânga), care reprezintă libertatea de alegere şi protecţia. Faravaharul este originalul disc cu aripi.

Era conducătorul rebel al igigilor. Azazel este de asemenea un Zeul prezicerii, motiv pentru care a fost consultat de mulţi ghicitori. A fost şi Zeul Căpetenie a oraşului Hathra, unde era cunoscut sub numele de "Shamiyah". A se vedea coarnele din fotografia alăturată.

Azazel, împreună cu bunicul său Beelzebub, a controlat rutele aeriene ale Zeilor, purtând-şi simbolul vulturului.

"În Bad-Tibira, stabilit ca centru industrial, Enlil şi-a pus fiul Nannar/Sin la conducere; textele vorbesc despre el în lista oraşelor, ca NU.GIR (Cel care aparţine cerului nopţii). Acolo, credem noi, au fost născuţi gemenii Inanna/Ishtar şi Utu/Shamash - eveniment marcat prin asocierea tatălui lor Nannan, cu semnul zodiacal Gemeni. Dat fiind faptul că Shamash era un Zeu bine antrenat în domeniul rachetelor, i-a fost atribuita constelaţia GIR (însemnând atât 'rachetă' cât şi 'cleştele crabului' sau Rac), urmat de Ishtar cu constelaţia Leu, pe spatele căruia era ea, în mod tradiţional, înfăţişată. " 2

În biblia iudeo/creştină se spune că "Azazel i-a învăţat pe oameni să îşi facă săbii, cuţite, scuturi şi armuri".
Grimoarele cu spirite abuză afirmând că Azazel este un geniu în lucrul cu metalele, în minerologie şi heologie. Acestea toate sunt doar simbolice. El este un Maestru al Alchemiei, al alchemiei spirituale. Alchemia spirituală are de a face cu transformarea elementelor din sufletul uman, tragerea energiei din pământ şi lucrarea spirituală cu energia acestuia. Fiecare dintre cele şapte chakre principale este reprezentată de către un metal. Azazel lucrează cu discipolii dedicaţi lui Satan, la atingerea dumnezeirii.

Tot ce este mai sus este în sens spiritual. Pasajul din biblie a fost sucit şi el. "Săbile, cuţitele, scuturile şi armura" sunt toate arme spirituale.
Azazel este un expert în ale planetelor, constelaţilor şi astrologiei. De asemenea, este foarte iscusit în arte, cosmetică şi meşteşugul ornamentelor şi podoabelor. Azazel crează frumuseţe.

SIGILIU
SIGILIUL SUMERIAN

*Mulţi dintre Zeii Originali au fost cunoscuţi ca "Cei care Strălucesc", datorită aurei lor puternice.

1 Enciclopedia Internaţională Standard a Bibliei
2 A 12-a Planetă, de Zedechia Sitchin, © 1976

Alte referinţe:
Religia în Mesopotamia Antică, de Jean Bottéro
Tradusă de Teresa Lavendar Fagan, University of Chicago Press, © 2001

Un Dicţionar Ilustrat, Zei, Demoni şi Simboluri ale Mesopotamiei Antice, de Jeremy Black şi Anthony Green, © 1992

Mitologia Poporului Babilionean, de Donald A. Mackenzie, © 1915
Na sa nu te mai crezi asa de desteapt citeste te rog acest articol.

| scrisoarededragoste a răspuns:

"Multe căi i se par bune omului, dar la urmă duc la moarte" Proverbe 16:25