| dany1988122 a întrebat:

Satana se teme de zeul iudeu?

16 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Da, după cum este scris:
"Tu crezi că Dumnezeu este unul şi bine faci; dar şi dracii cred… şi se înfioară!" Iacov.2:19

| dany1988122 explică (pentru anonimg):

Serios? Si atunci de ce mai sunt impotriva Barbosului daca le e teama?

| lpavel a răspuns:

Te plictisesti tare nu-i asa? Uitata-te si tu la un desen animat laughing

| dany1988122 explică (pentru lpavel):

Ma plictisec usor rolling on the floor

| Theo94 a răspuns:

Nu stiu, cel mai bine il intrebi pe el.

| Robert2526 a răspuns:

Da,normal

| dany1988122 explică (pentru Robert2526):

Si cum a facut rascoala daca se temea? Si de mai ii vrea tronul Barbosului daca se teme de Barbos?

| dany1988122 explică (pentru dany1988122):

De ce *

| Robert2526 a răspuns (pentru dany1988122):

Nu a fost nici o rascoala. Pur si simplu Satana face voia lui Dumnezeu. Totul a fost premeditat, treaba cu rascoala a fost doar ca sa explice oamenilor intr-un mod in care ei puteau intelege. Satana are fix rolul negativ( cineva trebuia sa faca si asta). Urmeaza ordinele lui Dumnezeu

| dany1988122 explică (pentru Robert2526):

Pai da

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert2526):

Desene animate much? Ordine sau liber arbitru? Despre ce discutam aici? Satana e antagonistul fara de care intreaga poveste mistica crestina nu ar mai avea nici bruma de sens pe care o are acum...

| Robert2526 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De fapt, ar fi avut mult mai mult sens fara antagonist. Acum 2000 de ani era nevoie sa fim "educati" cu frica dar acum, majoritatea dintre noi am inghiti mai bine ideea ca o fiinta, oricare ar fi ea ne-a lasat aici sa ne vedem de viata noastra..in locul povestii cu rai si iad

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert2526):

Nu era nevoie nici acum 2000 de ani. Existau legi si atunci.

| Robert2526 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba era nevoie. Acum 2000 de ani, marea majoritate a oamenilor traiau in mizerie si saracie. Puterea avea nevoie de ceva prin care sa tina in frau masele de de oameni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Robert2526):

Legi. Pedepse. Ca si acum. Doar ca avea nevoie de ceva mai strong pentru a manipula si a stoarce de bani oamenii. Uite acum - sunt cu siguranta sute de mii de duplicitari care isi platesc contributiile la biserica dar fac evaziune fiscala cu fiecare ocazie pe care o au...