| CarlSagan a întrebat:

Se pot remedia cumva conflictele intre atei si religiosi? religiosi si alti religiosi? Chiar intre atei si atei? Vreau sa strecor si un citat al lui Eminescu pe aici:"A iubi? A avea vreme de pierdut.Cine n-are vreme, nu iubeste!"

41 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Conflictele ateu-crestin, ateu-ateu sau crestin-crestin pot fi reduse la un singur conflict fundamental si anume prost-inteligent.
Avem deci prostul, incapabil sa-si vizualizeze conditia mizera, ignorant si invidios.
Si avem inteligentul, adesea erudit si filosof.

| CarlSagan explică (pentru Inferno):

Si inteligentul, adesea erudit si filosof nu crezi ca are o datorie spirituala sa-i zicem, sa il invete pe prost? Ideea e cum am mai zis, mai inainte de toate suntem oameni. Daca prostul devine un pericol atunci ce faci? Si de ce prost-inteligent? Exista si inteligent vs inteligent. Uita-te la unii profesori universitari ce conflicte au cu ceilalti profesori, unu e mai arogant ca altul, ala stie mai multe decat celalalt etc.Si prost vs prost nu e? Manelistii spre exemplu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Strecor si eu un citat din Eminescu aici: "Religia - o fraza de dansii inventata"

| costis a răspuns:

Pai aici se vede nivelul fiecaruia, dupa cat genereaza conflicte, si dupa cum se implica in ele.
Multi ne dam pregatiti, superiori, intelectuali, dar nu putem sa ii acceptam celui de alaturi dorinta pentru viata dincolo de moarte.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Musulmanii cred in viata dincolo de moarte si ca daca omoara necredinciosi o primesc garantat, cu cele 1000 de fecioare la pachet, si te asigur ca multi crestini fac asta, tot pentru viata vesnica dupa moarte.

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

In crestism nu exista sexualitate dupa moarte. Au intrebat saducheii si au primit raspuns. Daca te intereseaza citeste-l.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Stiu ce au intrebat si ce li s-a raspuns, nu la aia ma refeream, ci ca ideea ca dupa moarte primesti ce vrei (musulmanii primesc fecioare ca sunt obsedati sexual, si culmea, misogini) iti ia mintile. Apropo, stiind ce le-a zis, cum mai poti crede ca o sa vezi persoane dragi care au murit si acum iti lipsesc? Nici nu le-ai recunoaste, daca le-ai vedea.

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Si ingerii au chip. Ca trupul nu mai e folosit pentru prasit si pentru placeri e altceva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Grele, dom'le, grele. Sa zicem ca au chip, ideea e ca tu n-o sa stii ca x ti-a fost drag in lumea asta, ca parca zice ca n-o sa existe soti si sotii, daca nu exista, inseamna ca sentimentele pe care le-ai trait inainte de moarte o sa fie sterse. Cum ai putea sa-i spui cuiva "mama" sau "tata" daca ei nu stiu ca au fost impreuna si te-au facut pe tine? Si daca ar sti, in cazul cel mentionat de saduchei cum ar fi? Un pic de logica.

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Tu nu iti respecti mama si tata nici aici. Mie greu sa cred ca esti dornica sa ii respecti in alta parte. tie mama si tata iti sunt nice si ho-king, desi nu te-au facut impreuna. Asa ca nu iti fa prea multe griji daca s-or iubi dincolo.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

De unde stii ca nu ii respect si ca nu m-au facut impreuna? laughing Asta ai visat azi noapte? A, stai, pentru tine ca sa respecti pe cineva trebuie sa nu gandesti deloc, adica sa faci sau crezi doar ce ti se spune.

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Ziceam de nice si ho-king, ca nu te-au facut impreuna si ca nu s-or iubi. da-ti un refresh.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Nu inteleg expresiile de crestin jm€k3r, so, hablas româneişăn ori nu hablas deloc.

| Skrilly a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing) 'ori nu hablas deloc'

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Nietzsche si hawking, mama si tatal tau.

nice, am citat dintr-un dialog al tau cu besleaga. Ar fi trebuit sa hablas, doar tu l-ai botezat asa. Cam slab cu memoriile.

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Aaaa, pai scrie, fathaaaa, cu litera mare, ca nice ala al tau e nais de fapt, si vezi ca ai ramas in urma cu cititul, am zis ca Hawking nu e deloc idolul meu, de fapt n-am idoli deloc, ce a zis cineva azi, poate zice altcineva maine, fara sa aiba cunostinta de primul, asa cum a fost cu Darwin si Wallace, dar eu ma descurc si fara ei in directia in care merg, pentru asta am creier, sa gandesc. Daca ati gandi si voi, ati avea niste argumente faine pro zeul vostru, care oricum e unul personal, deci nu cel al evreilor, doar ca asa ati ajunge un fel de panteisti, dar "humans need fantasies to make life bearable"...

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

@" dar eu ma descurc si fara ei in directia in care merg, pentru asta am creier"

Pai sigur ca ai si tu creier, tzuca. Nu cred ca trebuie sa indoiasca cineva.

Problema e in ce directie mergi. Universul nu are nord si sud. Ce spune creierul tau?

| Mădă0611 a răspuns (pentru costis):

Iezact! Nu are nord si sud, asa cum nu are nici preferinte sau preferati, asta tot zic eu si asta ma deranjeaza la religii, ca adeptii lor se cred superiori altor forme de viata, singura buba, fara ea nu as avea nici macar o treaba cu voi. Ia renunta pentru cateva ore la Trinitas tv si arunca niste ochi pe Animal Planet, Nat Geo Wild, Viasat Nature sau chiar Digi World, desi nu cred ca empatia ti-e intreaga dupa ce i-ai facut cunostinta cu religia.

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Animal Planet, Nat Geo?

Mie imi place aici pe TPU. Mai wild decat MIHAELA nu gasesti nici pe Geo Wild.

| valentingb a răspuns:

Cred că aceea va fi ziua când raiul va coborî pe pământ happy

| RAY a răspuns:

Ce conflicte exista intre ateii si ateii? eu in viata mea n-am vazut vreunul, acuma cu crestini fi serios ce sunt aia?

| CarlSagan explică (pentru RAY):

Nu fii si tu superficial.Sunt conflicte intre atei si atei, n-ai mai vazut?

| RAY a răspuns (pentru CarlSagan):

Eu niciodata n-am vazut vreun conflict intre vreun ateu de cand sunt pe TPU, pe ce tema sa fie un conflict?

| Mădă0611 a răspuns:

Lumineaza-ma! Ce legatura ai gasit intre intrebare si acel citat?

| CarlSagan explică (pentru Mădă0611):

Ce o fi domne atat de greu sa vezi legatura? Nu fii superficiala!

| Mădă0611 a răspuns (pentru CarlSagan):

Pai mie imi suna a aluzie deloc pacifista, si tu zici acolo de pace.

| Alcyon a răspuns:

Bunicul care-i comunist ateu, s-a casatorit cu o femeie foarte credincioasa (genul care-si spunea rugaciunile in fiecare seara) si-au trait impreuna ferciti, pana la adanci batraneti happy Dar el e un om cu capul pe umeri, nu ca trollii de pe acest forum.

| Alphawolf a răspuns:

Depinde ce intelegi prin "remedia" si "conflicte".

Nu am sa fiu de acord cu minciuna si prejudecata(nu pot sa le inghit), nu am sa fiu de acord( si sa tolerez) paranoia indiferent de... Nimeni nu-mi stabileste mie adevaruri dupa ureche. Daca-i dai la om un deget, el nu se multumeste, el vrea toata mana, adica vrea religia in scola, cladiri "spirituale" pe orice strada, pe "Dumnezeu" in constitutie, vrea teocratie.

Conflicte sunt la orice nivel, exista doar o oarecare diferenta de maniera.

| CarlSagan explică (pentru Alphawolf):

Frumos raspuns!

| NGheorghe a răspuns:

Remedia? Păi eu le "elimin" definitiv, printr-un mod foarte simplu, facand ceea ce fac acum: raspund la intrebari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau să-ţi strecor şi eu un vers de-al lui Cedry2k pentru a-ţi răspunde la întrebare :

Religios sau nu, fine, cât timp cred în bine
E clar că ai duşmani mult mai periculoşi decât mine.winking

Cât despre aceste conflicte eu cred că-s doar nişte copilării; nişte conflicte banale la care-şi pierd timpul mulţi useri care n-au înţeles că fiecare are o părere proprie sau care-s incapabili să accepte asta.
Cele mai multe întrebări şi răspunsuri de la această categorie nu fac decât să-mi stârnească un sentiment de scârbă şi dezgust deoarece iniţiatorii întrebărilor şi cei care răspund la acestea nu fac decât să aibă,la bază, nişte cunoştinţe primare şi grosolane despre acest subiect.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubeste-l pe aproapele tau, ca pe tine insuti. Iubiti-va dusmanii.ce mare lucru faceti iubindu doar pe cei apropiati voua? Au nu fac toti asa? dar voi santeti fii ai luminii nu ai intunerecului. exemplu? Iisus Hristos, si-a iertat tortionarii.

| CarlSagan explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce mi-ai dat exemplu pe Iisus? De ce nu pe buddha? Gandhi a fost ceva mai pasnic ca Iisus, stiai asta? Dar esti crestin si inteleg dar nu iert ignoranta! Esenta mesajului l-am prins.Dar nu avem nevoie de Iisus sau religie ca sa ne zica sa facem ceva ce oricum este inauntrul nostru! Nu toti suntem unul si unul suntem toti? Mai inainte de toate, ca esti crestin, ateu etc esti om!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CarlSagan):

Este singurul nume, dat oamenilor in care pot fi matuiti.fiindca pacatul a intrat in lime prin ADAM deci si moartea, si au iesit sau au fost ridicate de Iisus care este unicul fiu nascut al lui Dumnezeu.lumea e plina de conducatori religiosi ori politici, dar la noi la crestini, odaia este imparatia, usa cea stramta este Iisus iar cheia este credinta sagane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religiosii cu religiosii se cearta pentru ca fiecare crede in dzeu lor.
ateii cu ateii nu se cearta, au iq mai mare de atat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta m-a mirat si pe mine conflicte intre ateii

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Ray, vrei sa ne certam?

| NOname a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Eu vreau.batting eyelashes

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar cred ca aceste conflicte se pot remedia. Se vor remedia cand va aparea o alta problema mult mai grava la nivel mondial.

Ce crezi ca se va intampla cand petrolul va disparea de pe aceasta planeta? Evident, transporturile vor inceta, asta inseamna hrana nu va mai exista in orase.

Iar pentru a supravietui toata lumea va trebui sa locuiasca la tara, si sa munceasca pentru a avea roade si sa supravietuiasca.

Crezi ca intr-o astfel de lume ce tocmai am descris-o va mai conta ca x este ateu si ca eu sunt crestin? Nu. Nu vor mai conta pentru ca toata lumea are alte prioritati in viata lor.