| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Se spune ca fara fapte credinta moarta este
dar daca faci fapte bune si crezi in existenta lui Dumnezeu, dar nu prea te duci la biserica, nu ti post si alte balarii eu cred ca e bine
voi ce credeti?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Dintre credinţe (dacă tot e musai să crezi în ceva nedovedit) mi se pare una dintre cele mai sănătoase şi inofensive.

Pe lângă faptul că eşti tu (faci faptele pe care le-ai face şi fără vreo superstiţie, bănuiesc), ai doar o credinţă în ceva abstract şi cam atât. Nu dai bani la popi, nu înconjori biserici în patru labe, nu săruţi oase de morţi, nu te baţi pentru apa "sfinţită", nu omori oamenii pentru că nu cred în ce crezi tu... Pe scurt: crezi într-o zeitate, încerci să fii un om mai bun şi îţi vezi de treabă. Mi se pare destul de ok aşa, acceptabil.

| danay72 a răspuns:

Daca analizezi Biblia poti vedea ce e bine si ce nu in fata lui Dumnezeu.Situl www.jw.org te poate ajuta in aceasta privinta.

| milan9 a răspuns:

Referitor la rolul Bisericii, vezi, tot Noul Testament e cel care ar putea sa vorbeasca despre rolul acesteia...

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Dar, referitor la ce am spus mai sus, multe denominatiuni sectante tot invită la studii biblice, dar, "studiile lor biblice" nu fac altceva decât să "orienteze" persoana spre acea grupare, situaţie în care se preferă sensul "atrăgător", viciat, şi nu cel din contextul istoric.
Şi iată că "plăcute" au putut ajunge să fie mii şi mii de grupări, mii de variante de interpretare a Bibliei.

| sublime89 a răspuns:

Da, e destul de ok. Ar trebui sa conteze mai mult faptele bune si faptul ca crezi, si nu alte ritualuri inutile.

| M25M a răspuns:

Nu ai nevoie de credinta ca sa faci o fapta buna, nu ai nevoie de rasplata ca sa faci o fapta buna, nu ai nevoie de amenintarea religioasa ca sa faci o fapta buna...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Biblia într-adevăr spune că credinţa fără faptă este moartă. (Iacov 2:26) Dar pentru a înţelege care sunt faptele plăcute lui Dumnezeu este necesar să ne facem timp să studiem Biblia care ne poate ajuta să cunoaştem voinţa lui Dumnezeu.
Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai lasa Biserica..Biserica in sine e plina de balarii. Ai incredere in Dumnezeu, si asculta-i poruncile si roaga-te pentru iertarea pacatelor. Asta este drumul catre Paradis.

| cookie01 a răspuns:

Eu nu cred ca e bine, pentru ca diavolul te face sa crezi ca faci bine doar ca sa te amageasca. In primul rand daca nu tii post, nu ai sansa sa te spovedesti si sa te impartasesti (adica sa iti cureti sufletul de pacate). Toti oamenii fac pacate zilnic cu sutele, de aia trebuie sa posteasca sa se poata curatii de ele. Daca nu te duci la biserica nu stii cuvantul lui Dumnezeu. Poate tu ai parerea ca un lucrul care il faci e bun, dar daca te-ai duce la biserica si ai asculta predica poate iti pune problema dintr-un alt punct de vedere si vezi ca e prost cum ai gandit.

Ca sa vezi cat de departe poate ajunge un om cu credinta, iti recomand sa vezi filmuletul asta
http://www.youtube.com/watch?v=JxjhnoGZRe4

El a fost om credincios, noi suntem niste pacatosi, nu putem face nimic.

| RAY a răspuns (pentru cookie01):

Habar nu ai de biblie unde scrie sa mergi la biserica? iisus a mers de doua ori la biserica in viata lui de 3 ori, prima data botezul, a doua sai contrazica pe aia la 12 ani, a treia sa darame afacerile unora din templu, in concluzie religia ta nu-i perfecta asa cum spunea iisus despre frisei, iisus a fost un anti religios citeste nt doar esti crestin numai vb de diavol iisus spune raul este in voi nu vine de afara desi dracu nu intra in tine tu ai liber arbitru

| cookie01 a răspuns (pentru RAY):

Biblia nu e facuta sa o iei cuvant cu cuvant, ea se interpreteaza de catre cei inalti. Daca o citesti tu sau altcineva si o iei cuvant cu cuvant, ajungi sectar. "Raul este in voi?" Unde ai gasit tu asta? Nu zice nicaieri. Nici pe google daca dai search nu ai rezultat. Ca sa stii, Dumneze a facut omul foarte bun din toate privintele, el a decazut singur in pacat. Si daca vrei sa stii, dupa ce mori si ai fost rau in viata asta, daca ajungi in iad, DOAR BISERICA TE POATE SCOATE, nu altcineva. Asa ca nu vorbi tu de rolul bisericii daca nu stii. Ortodoxia e singurul lucru perfect pe lumea asta, si asta o spune Sfanta Lumina de la Ierusalim, care numai la noi se aprinde singura (vine din cer).