| CautNume a întrebat:

Se spune ca Lucifer a creat raul.Raul poate inseamna boli, accidente si altele. Daca Lucifer nu exista ar fi posibila viata vesnica pe Pamant? Cum am muri?

19 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Se spune ca Lucifer a creat raul. De acord!
Dar, se mai spune ca Dumnezeu a trimis boli si accidente si altele.
Mno, eu acum pe cine sa mai cred? Cine e rau aici?
Citate de prin lume adunate:
"- Dumnezeu a trimis boala. Dati multumita Domnului, fiindca tot ce e de la Domnul spre bine este." happy

"Daca Dumnezeu ti-a trimis boala, rabda, oricât de mari ar fi durerile. Numai pagânii merg la doctor. Noi credem în Dumnezeul cel Viu,"...

"Dumnezeu a produs potopul universal şi aproape că a exterminat neamul omenesc şi natura pe care el însuşi le-a creat (Gen 6, 7); el a distrus oraşul Sodoma, făcând să plouă din cer, în exces, foc şi pucioasă (Gen 19, 24); el a transformat-o într-o statuie de sare pe soţia lui Lot, vinovată doar pentru că a privit în urmă (Gen 19, 26); el a făcut-o sterilă pe Rahela, a doua soţie a lui lacob (Gen 30, 1-2); el a făcut să se nască Moise cu acea bâlbâială evidentă (Ex 4, 10-12); el i-a eliminat pe întâii-născuţi ai egiptenilor (Ex 12, 13); el a provocat înfrângerile militare ale israeliţilor (Ios 7, 2-15; Jud 2, 14-15); el a făcut să moară fiul lui David, chiar dacă regele a fost cel care a păcătuit (2Sam 12,15); el este la originea tristei dezbinări politice a regatului lui Israel şi care a adus atâtea nenorociri funeste asupra evreilor (IRg 11, 9-11); el a orbit armata arameilor atunci când au atacat oraşul Dotan (2Rg 6,18-20)."
Dumnezeu e malefic? Cine e raul aici?
Chiar si asa, presupunand un Dumnezeu bun, care ne-ar da o viata vesnica, am muri...de plictiseala! big grin

| Scarbo a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mersi de citate, inseamna mult pentru mine sa-mi mai notez cateva imoralitati.

| OOOLEOOO a răspuns:

Daca acest Lucifer care este un sinonim pentru ''greautatiile vietii" nu ar exista, omul ar fi un biet mamifer care nu a facut si nu va face niciodata nimic.

| danay72 a răspuns:

Satan exista e o persoana reala si conducatorul lumii. 1ioan5:19

| MrSpooky a răspuns:

Daca asa se zice am muri doar de batranete nu?

| Duucu a răspuns:

Îmi poți da o definiție a răului înainte de a discuta ce ai zis?

| RAY a răspuns:

Si fara boli tot ai muri,celule imbatranesc cea ce face ca sa numai fi ca tinerete,organele vitale imbatranesc si in timp unul cedeaza e destul doar unul ca sa mori,unde mai pun boli care le cauzeaza proasta hrana a noastra obezitatea,zaharul, lipsa sportului, lipsa vitaminelor, proteinelor, prea multa grasime dupa cum vezi ne sappam groapa singuri

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Lucifer nu a creat nimic

| Jardelin a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Bravo! Lucifer nu a creat nimic! Raul este absenta lui Dumnezeu!

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Pai Lucifer nu exista, si uite ca cu toate astea tot nu avem viata vesnica. Nu te mai lua dupa ce "se spune". Te-ai intrebat vreodata pe ce se bazeaza cei care spun asta?

| Moisie a răspuns:

Cum sa nu existe Lucifer cand chiar Isus Christos se recunoaste ca fiind Lucifer, ba chiar a fost slavit in biserica timp de peste 1000 de ani cu acest nume?
Ia sa vedem ce scrie aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer
si iata ce am vazut:

"Pe baza versetului 22:16 din Apocalipsa unde Isus vorbeste despre sine ca fiind Lucifer, Luceafar sau Steaua stralucitoare a diminetii(stella splendida matutina), primii creștini au folosit numele de Lucifer ca fiind un nume al lui Hristos, acest fapt este confirmat si in imnul religios Carmen Aurora, dar si in numele unui episcop crestin sanctificat cu numele de Sanct Lucifer din Cagliari, in secolul 4 en."

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Moartea nu a făcut parte din scopul lui Dumnezeu cu privire la om. În Eclesiastul 3:11 se spune că atunci când Dumnezeu a creat omul "i-a pus în inimă lui veşnicia", adică dorinţa de a trăi încontinuu. Acesta este şi motivul pentru care moartea n-i se pare atât de nefirească şi atât de greu de suportat.

Însă, din cauza unui înger răzvrătit (Satan Diavolul) care i-a îndepărtat pe primii oameni de Creator, perspectiva vieţii veşnice a fost pierdută. Astfel toţi oamenii au ajuns să se nască păcătoşi şi supuşi morţii din prima clipă de viaţă.

Cu toate acestea, Dumnezeu ne asigură că-şi va îndeplini scopul ce la avut de la început şi va înlătura influienţa malifică a lui Satan împreună cu efectele cauzate de el. În Romani 16:20 suntem asiguraţi: "Iar Dumnezeul care dă pacea îl va zdrobi în curând pe Satan".

Cele bune!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur. Scopul lui Dumnezeu este ca omul sa traiasca vesnic pe pamant, el omul este capodopera creatiei lui Dumnezeu si a facut pentru om tot ceea ce a fost mai bun, nu a voit Dumnezeu ca omul sa cunoasca boala suferinta si moartea. Insa cel care si-a dorit sa fie mai presus decat Dumnezeu, A devenit astfel un Satan, sila calomniat pe Dumnezeu fiindu-i bine atribuit numele de Diavol, a profitat de omul creat, si pentru ca eleste o fiinta spirituala puternica a indus omul in eroare si astfel prin neascultarea omului a intrat moartea ca pedeapsa a pacatului (Romani 5:12)Ezechiel 28:14-19. Desigur traiam vesnic daca nu pacatuia ingerul si amul ce l-a ascultat pe el. Dar scopul lui dumnezeu nu a fost oprit, ceea ce si-a propus va realiza incurand Psalmul 37:9, 10.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca adam si eva nu calcau porunca,era posibil.dar tot atunci am primit moartea fiindca asta era efectul neascultarii,si hotararea divina, din pamant esti si in pamant vei merge, fiindca din el esti luat. DAAAARRR, atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a vrut sa restaureze conditia omului fiindca omul este incununarea creatiei sale, cel putin aci pe pamant.deci ne-a dat un nume prin care putem trai vesnic dar intr-o haina a neputrezirii.este singurul nume dat oamenilor, prin care acestia pot trai vesnic.iar concluzia este; prin mancare a scos din rai vrajmasul pe adam.adica pe omul traitor vesnic in ascultare de Dumnezeu.si prin cruce a adus Hristos, int-r-insul pe talhar.adica pe omul rau, cazut, pacatos, l-a ridicat prin cruce in rai.deci vezi tu? este totusi o mare iubire.iar ultima clipa conteaza mult.dar si credinta si faptele.

| MissDevilish666 a răspuns:

Dumnezeu a făcut mai mult rău decât Lucifer.-_-

| OnuOnulică a răspuns (pentru MissDevilish666):

Te inseli amarnic!

| MissDevilish666 a răspuns (pentru OnuOnulică):

Doar mi-am spus părerea.

| Alexa_Ally_1993 a răspuns:

Daca Lucifer nu ar exista atunci Adam si Eva n-ar fi pacatuit mancand din marul adevarului iar noi n-am mai fi legati de pacatul stramosesc