| capito a întrebat:

Se zice ca lucifer( Satan) era unu dintre cei mai înțelepți îngeri și atragand de partea lui o treime din îngerii lu Dumnezeu a pornit o bătălie împotriva lui in ceruri vrând sa ocupe el tronul. Cât de înțelept sa fi fost el și cealaltă treime încât sa pornești o bătălie împotriva unui nemuritor? unde e logica? Daca Dumnezeu nu putea fi omorât de ce mai avea o armata condusă de arhanghelul Mihail? ce fel de bătălie a fost, se băteau cumva in replici?

19 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cind realizezi ca esti o creatura, si ca Dumnezeu e creatorul, nemuritor, ai si devenit umil in atitudinea ta. Pacatul primordial al diavolului a fost mindria, care e si cel mai grav pacat. Pentru ca te vezi mai presus de orice, chiar si de Dumnezeu. Si pentru ca s-a vazut asa, si-a permis sa creada ca Il va detrona pe Dumnezeu. Ceea ce insa nu e adevarat. Mindria e pacatul suprem. Dumnezeu e gata sa treaca cu vederea multe pacate, insa in Biblie se spune ca sta impotriva doar a celor mindri. Asa ca, una e intelepciunea, si alta mindria.

| danut a răspuns:

Isaia 14,12. Cum ai cãzut din cer, Luceafãr strãlucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pãmânt, tu, biruitorul neamurilor!
13. Tu ziceai în inima ta: "Mã voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu, voi sedea pe muntele adunãrii dumnezeilor, la capãtul miazã-noaptei;
14. mã voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt."
15. Dar ai fost aruncat în locuinta mortilor, în adâncimile mormântului!
Pentru "unii" care fac comentarii Biblice fara sa fi citit Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Satanel =asa se numeste el din traducerea ebraica, e satanel asta e doar un slujitor la curtea lui iahve si nu sa razboit vreodata cu dumnezeu,iisus se numea lucifer la inceput, steaua dimineti,venus,deci cine e lucifer?,alea sunt povesti religioase,sectancte care au ca scop manipularea, spalarea pe creier, dumnezeu este si rau si bun si cum vrei tu, citeste biblia sa vezi asta, nu biblia sectancta

| anonimg a răspuns:

A fost un război ideologic.
IDEOLOGÍE, ideologii, s. f. Sistem de idei, concepții, noțiuni, exprimate în diferite forme.
Mândria a apărut în inima lui Lucifer ("purtator de lumină") cel mai înălțat înger, din pricină că el nu era luat în sfaturile cerești, sfaturi care aparțineau numai divinității. Deci în ele nu aveau voie îngerii. Lupta nu s-a dus împotriva lui Dumnezeu Tatăl pentru că Lucifer știa că nu are nici o șansă. El Îl ura in schimb pe Domnul Hristos, pentru că Domnul Hristos era chemat la sfaturile Tatălui, iar Lucifer nu.
Războiul ideologic a constat în a introduce îndoială în mințile și inimile ființelor cerești: îngeri, heruvimi, serafimi cu privire la caracterul lui Dumnezeu.
Mai multe detalii găsești scris in cartea "Adevărul despre îngeri": https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

| Holiday a răspuns:

Lasand la o parte stupizenia povestii, uneori decat sa iti ucizi inamicii e mai util sa-i pastrezi in viata si sa-i folosesti. Ideea e ca infrangerea cuiva nu trebuie sa se soldeze neaparat cu moarte/disparitia. E vorba, pana la urma cine comanda si cine executa.

| SG1995 a răspuns:

Uite un alt Paradox: Dacă zeus știa ca luci devine rău de ce nu l-a împiedicat?

| mentholinks a răspuns:

Asta e doar un basm. Din Biblie nu reiese ca s-ar fi intamplat asa.

| WaterDrop a răspuns:

Atunci cand vorbim despre religie si orice tine de ea, se spune "crede si nu cerceta". De ce incerci sa faci invers, aaa, aaa? Doar nu vrei sa stii si tu tot.

| Steregoi a răspuns (pentru WaterDrop):

Nu e un basm.
Cand Satan a fost facut a crezut ca si Dumnezeu Tatal ar fi putut aparea in acelasi timp cu el sau cu putin timp inaintea lui si Mihail la fel. Ingerii au fost creati gata adulti pentru ca nu au existat ingeri copii care ar fi avut nevoie de o perioada pana sa devina adulti. In plus ingerii nu imbatranesc. Satan a crezut ca atat Dumnezeu Tatal cat si Mihail erau ingeri ca el. Totusi nu spune ca Satan s-a razboit cu Dumnezeu Tatal ci cu Mihail pentru ca si-a dat seama in timp ca cu Dumnezeu Tatal e imposibil de luptat deoarece El este nemuritor si absolut in putere. Mihail e Hristos cel inviat adica e capetenia ingerilor. Si inainte de a veni pe Pamant Hristos a fost Mihail doar ca nu era numit mai presus de ingeri. Dumnezeu nu are nevoie de armata condusa de Mihail ca sa lupte contra lui Satan. Dumnezeu a permis ca ingerii intre ei sa-si rezolve problemele adica cei buni sa se lupte cu cei rai. Dumnezeu lasa si pe Pamant ca oamenii sa-si rezolve disputele. In aceste dispute au castig de cauza in final cei buni avand aprobarea si sprijinul lui Dumnezeu Tatal pentru ca cei buni doresc si aleg sa faca vointa lui Dumnezeu. Satan nu crede ca Dumnezeu Tatal nu are inceput si ii este greu sa accepte acest fapt si de aceea ii influenteaza pe necredinciosi sa creada in teoria evolutiei si ca materia a aparut din nimic fara sa fi fost nevoie de vreun creator. Acest gand gresit i-a dat lui Satan curajul sa-l infrunte pe Dumnezeu Tatal si sa incerce sa ocupe pozitia pe care doar Dumnezeu Tatal o are si o poate avea. Acest crez gresit al lui Satan exista si in mintea necredinciosilor si acestia au tendinta spre rebeliune.

Asadar zicala "crede si nu cerceta" nu este valabila in legatura cu credinta adevarata.

| capito explică (pentru WaterDrop):

Ai dreptate. Era bine daca in biblie scria doar atât: Eu sunt domnul Dumnezeu al tău cel mai bun și cel mai tare crede și nu cerceta altfel te omor. Și la apocalipsa sa zică P.S fa ce vrei ca oricum mori

| xerxes1 a răspuns:

Crestinii au facut o tocana intre Lucifer, Satana si diavol.
Evreii rad de ei si dupa 2000 de ani.
Satana era o functie nu un nume propriu, Lucifer este steaua diminetii( Luceafarul) iar diavolul nu exista decat in mintea crestinilor.

| Mircea08 a răspuns:

Da-mi un singur citat care se refera la Lucifer, si dupa aceea iti raspund

| 6684464 a răspuns:

Lupta nu a fost cu scopul de a omara pe cineva.

| capito explică (pentru BogdantheDreamer):

Deci sa înțeleg ca pe pământ Adam și Eva traiau bine mersi fără păcat iar primi care au păcătuit au fost îngerii lui. Problema era in cer nu pe pământ. Dumnezeu știa tot dinainte ce vor face îngerii ce vor face oamenii dar nu a intervenit și nu a schimbat cursul evenimentelor doar ca sa fim exemplu. Omul trebuia sa se înmulțească prin cuvânt și nu prin reproducere dar findca Dumnezeu știa ca nu o sa fie așa a creat omul astfel încât sa se poată reproduce. E ca si cum Dumnezeu a creat tot, trebuia sa fie perfect dar a știut ca nu o sa fie perfect și totuși a făcut-o. El a fost dezamăgit dinainte de a crea.iar toată povestea are și un final fericit dar nu pentru toti numai pentru cei care se supun. Celor care nu le convine strategia lui Dumnezeu nu le rămâne decât sa se bucure de timpul care îl mai au la dispoziție pentru ca alta soluție nu mai este ca nu vrea El.

| Mircea08 a răspuns (pentru capito):

Tu nu vezi ca toate discutiile apar din cauza a ce scrie in vechiul testament? crezi ca degeaba Iisus a schimbat testamentul si a interzis propovaduirea lui?
"Vai vouă, învăţătorilor de Lege! Că aţi luat cheia cunoştinţei; voi înşivă n-aţi intrat, iar pe cei ce voiau să intre i-aţi împiedecat."
(Sfânta Evanghelie după Luca – 11/52)
Crestinii, nemaifiind sub Lege nu pacatuiesc, ori daca discutati tot despre Lege inseamna ca nu sunteti crestini
"Căci păcatul nu va avea stăpânire asupra voastră, fiindcă nu sunteţi sub lege, ci sub har."
( Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel - 6/14)

| SG1995 a răspuns (pentru capito):

Si cum se reproduceau prin cuvând? laughing
Spunea Adam: " Fă, vreau un plod?"
Eva: "Stai că îl *** acum bre." rolling on the floor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Citeste Lumea explicata de Steven Weinberg, laureat al Premiului Nobel pentru fizica. Stiinta ne va scoate din cacao. Ca tara, ca popor! Nu religia!