| Inferno a întrebat:

SENZATIONAL,o noua CONTRADICTIE in Biblie. Oare si aceasta va fi ignorata?

1.) „Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos, care pedepsesc pe copii pentru vina părinţilor ce Mă urăsc pe Mine, până la al treilea şi al patrulea neam"(Ieșirea 20, 5)."

2.)"Şi Mă milostivesc până la al miilea neam către cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele"

Cum poate Dumnezeu sa urasca si sa iubeasca simultan pe cineva?

Daca parintii mei l-au urat pe Dumnezeu, dar eu il iubesc pe Dumnezeu.
Atunci din (1) rezulta ca Dumnezeu ma va pedepsi, iar din (2) ca va fi super de treaba cu mine.

Contradictie.

14 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Nu cu mult timp in urma ii impartaseai un fartat placerea saltului cu parasuta. Se pare insa ca pentru tine Senzationale sunt doar contradictiile in Biblie.

| ania a răspuns:

Sensul acelor versete este că păcatele părinţilor aduc un blestem asupra familiei şi vedem în multe familii repetându- se nenorociri similare( de genul vărul bunicii mele a părăsit o fată cu care avea un copil şi s+a căsătorit cu altcineva şi peste ani fiica lui cu 2 copii a fost părăsită de soţul ei care apoi s+a căsătorit cu altcineva ). Oricine alege să îl iubească pe Dumnezeu şi să se supună principiilor Lui rupe acel blestem şi treaba cu el şi cu familia lui începe să fie super.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ania):

Trecand peste absurditatile si afirmatiile ilogice, zi-mi daca ti se pare corect ca urmasii tai sa fie "blestemati" pentru ce ai facut tu.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Din acele 2 citate reiese foarte clar ce face dumnezeu, nu trebuie comentate, apropo e blasfemie sa interpretezi biblia dar voi o interpertati mereu sa fie pe placul vostru, eu ce vina am ca adam si eva au mancat un mar?

| J0B0MAT a răspuns:

Nu poate.Ori ne iubeste, ori ne uraste.

| R0R0 a răspuns:

Se va milostivi asupra celor care Il iubesc si Ii respecta poruncile. Daca parintii rai nu o fac, nu se va milostivi asupra lor, dar va fi milos cu tine, Daca parintii se vor spovedi

| martzian a răspuns:

Nu e nimic "senzational", ci o prostie a unuia, si aia copiata de pe net, lasandu-se astfel prostit si prostindu-te apoi si pe tine...

Cum pleaca omul la treaba, cum va transformati in teologi de ocazie! Oameni buni, obsesia asta a voastra este deja comparabila cu extremismul religios. Cum reusiti voi sa abordati mereu aceleasi subiece oparite si la care deja s-a dat un raspunde de ani de zile?

O sa va dumiresc, in cateva cuvinte, „contradictia" care nu este nici pe departe ceea ce ati dori voi sa fie. Este penibil ceea ce faceti si nu poate fi decat o scuza ridicola in fata propriilor constiinte. Va repet, pentru a nu stiu cata oara, faptul ca orice text se interpreteaza corect doar in context.

Moise a clarificat faptul că NU copiii sunt vinovați de păcatele părinților. Vezi Deuteronom 24:6. Vezi si Ezechiel 18:19-32. "Pedeapsa" la care se refera textul biblic este o consecinta naturala a neascultarii si incalcarii Legii, care se rasfrange peste generatii. De ce? Pentru că acei copii care trăiesc în familii idolatre vor fi cel mai probabil, predispusi la o idolatrie similara. Textul are sens de avertisment si de motivatie. Efectele cauzate de lipsa de ascultate a unei generatii au constat intr-o rautate atat de inradacinata incat a fost nevoie de generatii intregi pentru a fi inversata.

"Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri" (Ezechiel 18:4)

| Croampa a răspuns:

Biblia se contrazice tot timpul.

| suffarstar a răspuns:

Ai gresit un cuvant, un cuvant foarte important. In loc de "zelos" e "gelos". Asa e in traducerea, ma rog, initiala. Sper ca site-ul de unde ai luat nu a gresit intentionat. Iti dai seama, acolo spiritualitate, zei gelosi, razbunatori, aproape ca niste oameni. laughing))

| Dorugar a răspuns:

Pai poate la fel ca orice om, doar ca la alte proportii!
Daca a putut sa inghita la cortul lui Avraam multe zeci de paini, vaci capre si oi, si sa goleasca cateva butoaie cu vin toate la o singura masa, iti dai seama ce ditamai namila poate sa fie, numai cand te gandesti ce cantitate de excrement lasa dupa o asemenea masa, nu ar mai trebui sa te mire ca intre planeta Marte si Jupiter este asa zisa centura Kuiper compusa din meteoriti, asteroizi si alte gunoaie cosmice, semn ca acolo e WC -ul lui Dumnezeu

| Scarbo a răspuns:

Buna asta laughing, ai trimitere la al2lea citat?

| Inferno explică (pentru Scarbo):

Http://www.tpu.ro/......ntru-vina/

Vezi raspunsul userului "AliGab" pentru trimitere.

| Scarbo a răspuns (pentru Inferno):

Mersi

| Grigore666 a răspuns:

O contradictie dintre miile de contradicti.