| Michael11 a întrebat:

Sfaturi pentru atei. De cand sunt utilizator TPU, citesc uimit parerile voastre despre Dumnezeu sau intrebarile pe care le puneti despre El. Multe din ele nu sunt demne de a fi reproduse, deoarece sunt blasfemii, insulte, batjocuri la adresa lui Dumnezeu. Sfatul meu prietenesc este sa vorbiti respectuos atunci cand vorbiti despre Dumnezeu. Ce rost are sa va bateti joc de Dumnezeu daca spuneti ca El nu exista? Voi nu sunteti 100% siguri atunci cand afirmati ca Dumnezeu nu exista. Eu sunt 100% sigur atunci cand spun ca El exista. Considerati aceste randuri si o avertizare serioasa. Stiu ce spune Biblia si nu mi-as dori sa fiu in locul vostru. Iata cateva citate :

,, Nu vă înșelați: Dumnezeu nu se lasă să fie batjocorit. Ce seamănă omul, aceea va și secera".(Galateni 6:7)

"Grozav lucru este să cazi în mâinile Dumnezeului celui viu!" (Evrei 10:31)

Cu alte cuvinte, daca voi va bateti joc de Dumnezeu, veti ajunge voi de batjocura. Eu nu va doresc raul si mi-ar parea sincer rau sa aud ca unul din voi a ajuns bagat in ghips de sus pana jos si agatat in carlige la spital, sau paralizat de la gat in jos, sau o leguma, ori bolnav de cancer, SIDA etc. Dumnezeu va poate lua si viata. Biblia mai spune si ca Dumnezeu :

" Îşi ţine dragostea până în mii de neamuri de oameni, iartă fărădelegea, răzvrătirea şi păcatul, dar nu socoteşte pe cel vinovat drept nevinovat şi pedepseşte fărădelegea părinţilor în copii şi în copiii copiilor lor până la al treilea şi al patrulea neam!"(Exodul 34:7)

Daca aveti copii, s-ar putea ca Dumnezeu sa va pedepseasca copiii din cauza voastra. Voi nu doriti sa va distrugeti doar pe voi, ci doriti sa va distrugeti si familiile. Nu e destul ca voi veti ajunge in iad, daca continuati in acest mod, vreti probabil sa mai duceti si pe altii cu voi. Daca voi veti inceta sa va mai bateti joc de Dumnezeu, acesta ar putea fi un pas mic pe care faceti spre El. Daca insa batjocurile voastre la adresa lui Dumnezeu vor continua, s-ar putea sa aveti surprize mari si neplacute in viitor. Dar, cu siguranta, surprizele cele mai mari le veti avea in viata de dincolo. Stiti voi ce va rezerva viitorul? Cunoasteti ziua de maine? De ce nu va puteti exprima decent, atunci cand vorbiti despre Dumnezeu? Ce vreti sa dovediti prin aceste batjocuri? Ca sunteti liberi si independenti? Ca nu va este frica de Dumnezeu? Mie imi dovediti altceva. Sunteti condusi de necuratul si daca continuati asa, veti ajunge acolo unde este si el. Ginditi-va serios ce castigati si ce pierdeti daca continuati cu batjocurile. Cand Dumnezeu nu o sa va mai suporte si va decide sa va pedepseasca, cine o sa va scoata din mainile Lui?

22 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Si ce, ma, vrei sa spui ca crestinii nu fac cancer? Sau ca pocaitii nu pot avea accidente de masina?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte aroganta afirmatia

"Eu sunt 100% sigur atunci cand spun ca El exista."

in contextul in care singurul tau argument e un citat dintr o carte scrisa de oameni pentru oameni.

Si urat tare pentru cineva care crede asa tare in Dumnezeu sa arunce cu atatea amenintari

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce rost are sa va bateti joc de Dumnezeu daca spuneti ca El nu exista?
Nu de Dumnezeu îmi bat joc ci de tâmpiții care cred că dacă ei citesc Biblia și cred, dețin adevărul absolut.
Voi nu sunteti 100% siguri atunci cand afirmati ca Dumnezeu nu exista.
Ba sunt foarte sigur.
Eu sunt 100% sigur atunci cand spun ca El exista.
Dar nu ai nici o dovadă.
Considerati aceste randuri si o avertizare serioasa.
Din partea cui? A lui Dumnezeu sau a unui habotnic tâmpit?
Stiu ce spune Biblia si nu mi-as dori sa fiu in locul vostru.
Chiar dacă ți-ai dori, nu ai cum, că mintea ta îngustă nu te lasă.
Cu alte cuvinte, daca voi va bateti joc de Dumnezeu, veti ajunge voi de batjocura.
De badjocură în fața cui? A unuia ca tine?
Apoi treci la amenințări ca să mă sperii. Cine te crezi ca să ai acest drept?
Dar, cu siguranta, surprizele cele mai mari le veti avea in viata de dincolo. Serios, te pricepi și la viața de dincolo? Hai, mai spune, că mă faci curios!
Stiti voi ce va rezerva viitorul? Cunoasteti ziua de maine?
Da, știu.
Ca sunteti liberi si independenti?
Da, sunt, nu depind de popi și de tîmpenii.
Ca nu va este frica de Dumnezeu?
Nu îmi est frică, nici de el, nici de amenințările tale.
Dacă crezi că acest site este gratuit și poți debita aici toate tâmpeniile pe care el ai în cap, greșești împreună cu Dumnezeul tău. Murdărești și induci în eroare. Vremea ta a trecut. Propovăduiești o credință moartă, valabilă numai la biserică, în cartea de pe raft și în capul tău.

| anonimg a răspuns:

Sunt de acord cu cele scrise de tine.
Fiecare vede viata, oamenii si lucrurile dupa o judecata proprie.
Dar Dumnezeu ii avertizeaza pe oameni ca ei sa nu batjocoreasca ce nu cunosc. (Iuda.1:10)
Nici apostolii nu au vorbit mai mangaietor si nici nu cautau sa-i induplece pe oameni sa vorbeasca mai frumos despre Dumnezeu. Nu exista nici o induplecare in versetele urmatoare: "Acestia, dimpotriva, batjocoresc ce nu cunosc si se pierd singuri in ceea ce stiu din fire, ca dobitoacele fara minte." (Iuda.1:10)
"Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui." (Exod.20:7; Deuteronom.5:11)
Dar salvarea noastra a tuturor sta in versetele urmatoare:
"Domnul este indurator si milostiv, indelung rabdator si bogat in bunatate.
El nu Se cearta fara incetare si nu tine mania pe vecie.
Nu ne face dupa pacatele noastre, nu ne pedepseste dupa faradelegile noastre. (Psalm.103:8-10)
"Domnul... are o indelunga rabdare pentru voi si doreste ca niciunul sa nu piara, ci toti sa vina la pocainta. (2Petru.3:9)

Vorbind in linii mari, pentru oameni nu exista nimic sfant, nimic sacru, nimic care sa fie tratat cu sfintenie. "Pentru ca nu exista!", spun ei; dar nici n-au cautat sa vada daca exista sau nu. Multi oameni ar cauta sa cunoasca pe Dumnezeu doar din curiozitate. Poate s-ar intalni cu El pe strada. Sau L-ar visa. Dar simplitatea Lui nu este deloc o atractie pentru cei mai multi dintre muritori.
Dar ca sa-L cunoastem pe Dumnezeu trebuie o motivatie mult mai mare decat curiozitatea: nevoia.
Si daca omul nu simte nevoia de Dumnezeu, atunci nici nu va ajunge sa-L cunoasca. Sunt oameni care nu simt nevoia sa bea apa. Daca ei beau un pahar de apa pe zi, este suficient sau chiar prea mult pentru unii din ei. Dar odata ce ajungi sa cunosti ca apa este buna, si ca indiferent daca iti este sete sau nu ea trebuie bauta -si mai ales dimineata pe stomacul gol-, atunci o bei. Dar ca aceste dovezi sa ajunga la cunostinta oamenilor, trebuiesc facute niste ore cu ei de invatatura. Fiecare om este dator sa cunoasca cum functioneaza trupul, dar si cum functioneza sufletul -care este latura aceea omeneasca mai greu de explicat, pentru ca este prea putin studiata. In ce ma priveste, eu n-as fi dat doi bani pe trup daca dragostea nu ar fi existat, chiar daca nu mi-ar fi fost oferita, si chiar daca nu as fi stiut ce sa cer si cum sa o cer.

| Holiday a răspuns:

Romania, secolul XXI. Spitalele de nebuni sunt dotate cu internet wifi. Pare un lucru bun, dar totusi, uite ce poate iesi din asta...

| Michael11 explică (pentru Holiday):

De unde stii ca spitalele de nebuni au internet wifi? Tu de acolo scrii?

| Panamax a răspuns:

Dumnezeul crestinilor YHWH a fost imprumutat de la evrei impreuna cu Tora redenumita Vechiul Testament.
Pana si cel mai ignorant pamantean a observat ca zeul din Vechiul Testament era arogant, criminal, violent, razbunator si suferea de mai multe probleme psihice.
Pavel in Noul Testament a inventat o versiune imbunatatita.Un duh a violat o minora si asa a mai luat nastere un zeu.Ca dualitatea sa existe au inventat si un Bau Bau facand o tocana intre Lucifer, Satana si Beelzebul zeul Ecronului.
In mod normal povestea functioneaza la copii cu varsta pana la 5 ani.
Daca ai mai mult si inca crezi tampeniile astea ai probleme serioase la mansarda.
Sfaturile poti sa le tii pentru copiii tai, sa-i inveti sa manance rahat impreuna cu parintii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Panamax):

Pe Dumnezeu nu il cheama "Yhwh". Yahwe in ebraica inseamna "Eu sunt Cel ce este". Nu e un nume ci un atribut. Plus ca Torah nu a devenit Vechiul Testament. Uita-te doar ce tampenii monumentale vomiti aici. Torah sunt cele 5 carti scrise de Moise, primele 5 carti ale Vechiului Testament, nu Vechiul Testament in sine.

| Panamax a răspuns (pentru CostinAlamariu):

YHWH este numele zeului evreu, preluat de evrei din cultul canaaniților unde era venerat ca zeul razboiului Yahu sau Yahwi.
Daca ai dat pe la scoala ar trebui sa stii ca evreii au facut parte din acel popor. Daca din Vechiul Testament elimini Tora, nu mai ramane nimic concret.Crestinii au furat Tora de la evrei, asta am vrut sa subliniez.
Desemnarea Tetragramei drept numele cel mai "intim" al lui Dumnezeu a fost facuta in urma explicatiilor comentatorilor pe marginea versetului biblic din Exodul 3:15 care afirma: "Ze shmi leolam" (Acesta este numele Meu vesnic). Interpretarea clasica a acestui fragment de verset este aceea rezultata prin citirea sa ca "Ze shmi ne’elam" (Acesta este numele Meu ascuns), provenind in limba ebraica de la aceeasi radacina lexicala, ain-lamed-mem.
Asa ca tu esti ala care zice tampenii.

| Algo098 a răspuns:

Dumnezeu m-a facut pe mine atunci cand tata a vrut la mama si mama la tata. De atunci eu stiu ca nu trebuie sa ies din cuvantul Lui si asa fac. Asta imi garanteaza ca atunci cand voi muri, nu voi muri ci voi trai o viata vesnica alaturi de El. Daca El nu va voi sa ma primeasca la el, eu nu ma voi supara pe El, deoarece El stie ce face si nu greseste niciodata. Zilnic simt prezenta Lui si simt cum ma ajuta. Daca se intampla sa imi mearga mai putin bine la un anumit moment dat, stiu ca acel moment e trecator si nu poate fi decat o incercare a Lui de a-mi verifica credinta si ca imi va fi mai bine dupa aceea. Intr-un fel eu ma mir de ce El ma mai testeaza, ca doar stie foarte bine cum sunt eu si ca credinta mea in el e neclintita. Avandu-l pe El in suflet, viata mea este foarte frumoasa si ii multumesc pentru tot ce mi-a dat, imi da si imi va da si de acum in colo. Nu astept sa mor mai repede ca sa ajung la El, din caza ca El mi-a spus ca daca fac asa ceva nu ma mai primeste si pierd viata vesnica, asa ca ma inarmez cu rabdare si stiu ca totul este si va fi foarte bine. Asta e calea cea mai buna de urmat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt de parere sa creada fiecare in ce vrea, atata timp cat faptele lui nu sunt reprobabile. Nu cred ca doar crestinii merg in rai, sau doar crestinii ortodocsi, catolici, reformati sau mai stiu eu ce religie. La judecata vom fi luati dupa inima noastra si nu dupa eticheta pusa de noi sau de altii.
Stiu oameni care se inchina lui Budha si sunt foarte ok, stiu ortodocsi si catolici care sunt de toata jena, mint si inseala cum apuca. Sunt catolic dar nu am nici o problema cu ortodocsii sau cei de alte religii, merg la manastiri, am fost si la pocaiti cand am fost invitat sa vad cum e. Nu cred ca religia mea ma salveaza ci MODUL in care mi-am dus viata, daca am fost in armonie cu cei din jur. Am inselat pe altii dar sper sa fiu salvat pentru ca ma numesc crestin? Nu sunt de acord cu cei care jignesc divinitatea, stiu ca e cineva acolo sus care intr-o zi ne va chema sa raspundem pentru modul in care ne-am dus viata.
"Cand Dumnezeu nu o sa va mai suporte si va decide sa va pedepseasca, cine o sa va scoata din mainile Lui?" - Pai normal ca vom fi pedepsiti pentru relele facut in lume. Dar prin fapte ne putem castiga mantuirea, faptele bune de iubire a aproapelui spala multe pacate, indiferent ca sunt facute de un crestin sau un om care nici nu a cunoscut crestinismul.
Zic sa nu judeci si sa lasi pe fiecare sa-si traiasca viata in modul in care cred ei de cuviinta. Nu poti schimba lumea, unii nu vor crede nici daca ar veni Isus sa faca minuni, nici in perioada lui nu credeau toti. Vezi si pe sfantul Toma care nu a crezut pana ce nu a vazut ranile din mainile mantuitorului.
Unii nu vor crede fara dovezi vizibile, altii cred fara dovezi. Dupa cum spunea si Isus catre Toma: Ferice de cel ce nu a vazut si totusi a crezut. Acolo vorbim de credinta traita si nu doar cu numele

| Michael11 explică (pentru anonim_4396):

Am spus ca ateii vor ajunge in iad deoarece ei nu cred in Dumnezeu. Dar ei au mai multe pacate, nu doar necredinta. Eu nu judec pe nimeni. Eu nu trimit pe nimeni in iad. Dumnezeu o va face.

"Şi fără credinţă este cu neputinţă să fim plăcuţi Lui! Căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este şi că răsplăteşte pe cei ce-L caută. (Evrei 11:6)

"Dar prin fapte ne putem castiga mantuirea, faptele bune de iubire a aproapelui spala multe pacate, indiferent ca sunt facute de un crestin sau un om care nici nu a cunoscut crestinismul"

Noi nu suntem mantuiti prin faptele noastre bune. Este bine sa facem cat mai multe fapte bune. Daca noi am putut fi mantuiti prin faptele noastre bune, atunci nu mai trebuia sa moara Domnul nostru Isus Hristos pe cruce. Ar fi fost suficient faptele noastre bune, iar in functie de ele Dumnezeu ar fi hotarat pe cine primeste in cer si pe cine nu.

"Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni." (Efeseni 2:8-9)

"Toţi am ajuns ca nişte necuraţi şi toate faptele noastre bune sunt ca o haină mânjită. Toţi suntem ofiliţi ca o frunză şi nelegiuirile noastre ne iau ca vântul. "(Isaia 64:6)

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Michael11, ți-a spus ție personal Dumnezeu că a scufundat El Titanicul, și că a redus mult nămărul bărcilor de salvare, pentru că a fost "provocat " de acel Smith? Văd că tu te joci cu răbdarea Lui Dumnezeu (și eu cam fac la fel) așa că ar fi bine să postezi rar și cât mai puțin, din proprie experiență te sfătuiesc. Valabil pentru oricine are obiceiul să scrie asemenea aberații specifice cultului sau denominațiunii.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Scufundarea și mai ales numărul mare de morți, au fost cauzate de neglijență, ignoranță, superficialitate, și alte asemenea, specifice firii umane, chiar și în culte.

| Michael11 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Tu crezi ce vrei despre scufundarea Titanicului iar eu cred ce vreau. Titanicul s-a scufundat la prima lui cursa, indiferent ce crezi tu sau ce cred eu despre scufundarea lui. Daca spui ca eu aberez inseamna cu tu detii adevarul absolut. Esti tare. Daca cineva are o parere diferita de a ta nu inseamna ca tu ai dreptate iar celalalt abereaza.

| Michael11 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Cauzele pe care le enumeri tu si care au dus la scufundarea Titanicului sunt corecte. Nici o ancheta care a fost facuta sau va fi facuta de autoritatile competente, nu o sa concluzioneze ca Dumnezeu a scufundat Titanicul. Dar, noi crestinii credem ca Dumnezeu e Suveran si este Cel ce conduce intreg Universul. El a ingaduit sa fie ignoranta, superficialitate, neglijenta etc tocmai ca sa scufunde Titanicul. Catastrofa s-a produs cu aprobarea Lui.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Michael11):

Păi tu afirmi mai sus: "Dumnezeu i-a dovedit că poate scufunda Titanicul", iar acum spui că a îngăduit de fapt. Sunt termeni total diferiți; dacă depui mărturie la tribunal că cineva a făcut ceva grav, cu toate că tu nu știi sigur dacă a făcut sau doar a îngăduit să se întâmple așa, se numește sperjur (sau mărturie mincinoasă), din câte știu eu.

| AG777 a răspuns:

Pentru ca pe multi de aici Dumnezeul i-a dezamagit, nu cred ca fum fara foc nu iese, la fel cum cred ca mai agreu un ateu, devine ateu din pura intamplare. Sunt multe cazuri in care oamenii au fost dezamagiti si luatti in batjocura de catre Dumnezeul tau, unul din ei sunt eu, iar Dumnezeul tau nu poate contesta asta. Atata timp cat sunt tot felul de descreierati care au parca norma sa vorbeasca urat de oameni, doar pentru ca sunt atei si sa-i ameninte cu lungul foc al iadului, mie mi se pare o tampenie. Eu cred ca omul devine inrobit atunci cand este adept al religiei, atat sataniste, cati si a religiei ortodoxe. Omul liber este un om implinit, omul religiei care nu mai are voie nici muzica sa asculte si care trebuie sa fie fortat sa-si slaveasca zeii, este un om nefericit, rob al religiei. Dumnezeul de azi, o fi rabdator, dar nu perfect de bun, un Dumnezeu care se razbuna pe ce iti este drag, doar pentru ca tu nu ii faci jocurile, nu este un Dumnezeu demn de urmat, un zeu care sa razbuna pe oameni, doar pentru nu mai vor sa fie adeptii lui este un zeu care trebuie ignorat. Eu desigur inca mai am ceva de parcus pana sa renunt de tot la religie si ideea de spiritualitate, inca mai am elemente in mine de acest fel, de asta iti descriu asta.

| AG777 a răspuns:

Imi cer scuze ca am scris in graba, dar eu despre religie (in general) nu prea mai am cum sa am o parere buna, cu toate ca inainte eram adept, dar in viata fiecaruia se intampla unele lucruri care genereaza dezgust omului fata de religie.

| Michael11 explică:

Căpitanul Titanicului se numea John Smith. Era la vârsta când se apropia de pensie. Dorind să-l onoreze, constructorii vasului l-au lăsat să conducă croaziera inaugurală a Titanicului peste Oceanul Atlantic. Smith era genul de om arogant. Era sigur că vasul Titanic este invincibil, atunci când reporterii i-au luat interviu. Unul dintre reporteri l-a întrebat: „Este adevărat că Titanicul este invincibil?". Smith a răspuns: „Nici măcar Dumnezeu nu poate scufunda acest vas!". O doamnă care a ascultat interviul şi a auzit afirmaţia lui Smith a refuzat să mai plece în voiaj spunând: „Dumnezeu nu va îngădui unui om slab să-şi trosnească degetele în faţa Lui!" Fiica acestei doamne, pe nume Emma Wolf, este încă în viaţă"

Ceea ce a facut John Smith a fost o provocare. L-a provocat pe Dumnezeu, iar Dumnezeu i-a dovedit ca poate scufunda Titanicul. Dar, astfel de exemple sunt mai multe. Cei care-L batjocoresc pe Dumnezeu, de fapt il provoaca. Dumnezeu s-ar putea sa le raspunda si sa le plateasca cu varf si indesat. Ati inteles gresit daca spuneti ca eu amenint pe cineva. Nu eu am fost insultat si batjocorit de atei, ci Dumnezeu. Dumnezeu e Suveran si va actiona dupa cum crede de cuviinta. Atunci cand ati facut scoala de soferi, vi s-a spus la legislatie care sunt infractiunile la legea circulatiei. Daca profesul de legislatie vorbeste despre infractiuni, inseamna ca ameninta cu puscaria? Nu. El doar avertizeaza. La fel am facut si eu. Am sfatuit ateii sa nu-L mai batjocoreasca pe Dumnezeu. Ei intind coarda, iar ea ar putea sa se rupa. In rest, sa auzim de bine. Fiecare sa faca ce vrea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Michael11):

Ți se pare că ești profesor la condus în viață iar regulamentul tău de circulație e Biblia. Ce a făcut Moise. A luat regulamentul din cer, cu porunca a 6-a, să nu ucizi. Apoi când s-a enervat a rupt regulamentul și l-a aruncat pe jos. Apoi a omorât într-o noapte 3000 de evrei numai fiindcă nu se închinau la zeul lui. Atâta valorează regulamentul vostru de circulație cu care vă lăudați atâta și cu care avertizați.

| Michael11 explică (pentru sadrian46):

Din poza pe care ai afisat-o, vad ca nu esti tanar ci dimpotriva, te indrepti spre apusul vietii. La fel ca mine si tu o sa te scufunzi ca Titanicul, numai ca la 2 metri sub pamant. Nu stiu cand se va intampla asta, dar sigur nu o sa ramai la suprafata. Atunci o sa ai marea surpriza. Pana la varsta pe care o ai, ar fi trebuit sa mai capeti minte. Daca la varsta ta afirmi ca nu te temi de Dumnezeu, se pare ca ai trait degeaba. Viata ta intreaga e un mare zero. Sa-ti dea Dumnezeu minte sau ar trebui sa zic mai bine, ca Dumnezeu sa nu ti-o ia pe cea care ti-a mai ramas.